آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 57244
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۲
 • شما اینجا هستید :فضای مجازی
 •   

  هشدار؛

  این شماره جیب شما را هدف گرفته است /تبلیغاتی هوشمند در بازار های اینترنتی

  در بازار کهنه فروش های مجازی، برخی سودجویان با استفاده از پیش شماره های نامتعارف و تبلیغاتی سعی در خالی کردن جیب کاربران دارند.

  آوای شمال/ در میان تبلیغاتی که برروی نرم افزارهای خرید و فروش اجناس دست دوم در بازار کهنه فروش های اینترنتی قرار می گیرد، می توان آگهی هایی با پیش شماره ۹۰۹ پیدا کرد، برای نمونه فروش منزل که پس از توضیحات در قمست ارتباط با فروشنده این دست شماره ها را فروشنده قرار داده است؛ شماره تلفن هایی که با پیش شماره ۹۰۹ شروع می شوند برای مقاصد تجاری کاربرد دارند و شما با هربار تماس با آنها هزینه اضافی باید پرداخت کنید، تقریبا صد برابر یک مکالمه معمولی؛ سودجویان با استفاده از این ترفند سعی در خالی کردن جیب مشتریان دارند.

  شماره هایی که با ۹۰۹ شروع می شوند هوشمند خطاب شده و در کشورهای مختلف ابزاری برای دادن خدمات مختلف از جمله:  (روانشناسی، کامپیوتر، تحصیلی، خانواده، املاک و …) یا برگزاری مسابقات و قصه گویی استفاده می شود؛ این شرکت ها چنین شماره هایی را در اختیار دارند و مشترک به ازای برقراری تماس و همچنین مدت زمان مکالمه هزینه ای را به عنوان خدمات هوشمند پرداخت می کنند.
  در توجیه استفاده از این شماره و خدمات این مثال را می توان زد، شما در خانه تنهایید و با مشکلی مواجه می‌شوید و زمانی برای مراجعه حضوری برای رفع مشکل ندارید و نیازمند یک مشاوره سریع و مطمئن هستید، ساده‌ترین راه تماس با یک متخصص در زمینه مورد نظر است که بتوانید به سرعت با او مشورت کرده و راهنمایی لازم را دریافت کنید.
  روال منطقی و درست استفاده از این سرویس بدین صورت است که در ابتدای تماس و قبل از این که هزینه‌ای برای فرد تماس گیرنده محاسبه شود، به وی اطلاع داده می‌شود که شما با یک سرویس تجاری تماس گرفته‌اید و  برای این مکالمه شما باید هزینه بیشتری بپردازید.

  اما مشکل از اینجا شروع می‌شود که متأسفانه در ایران در پوشش ارائه این خدمات شاهد بروز زمینه‌های سو‌استفاده و کسب درآمدهای کاذب از طریق پیش شماره ۹۰۹ هستیم؛ افراد سودجو با استفاده از بی‌اطلاعی مردم، خلاءقانونی و ترفندهای مختلف، درآمد بالایی را به جیب می‌زنند.
  خدمتی که اگر چه قرار بود خدمت باشد اما بادیدن قبض تلفن به مصیبت تبدیل می شود و تازه حساب کار دست مخاطب می آید که چه خبر است چرا که هر دقیقه تماس با این پیش شماره در ایران حداقل هزینه‌ای ١٠٠ برابر تعرفه مکالمه عادی دارد و اکثریت مشترکانی که از این سرویس استفاده می‌کنند، نمی‌دانند که این سرویس هزینه بر است و درآمد حاصل از مکالمات گران قیمت آن‌ها با این سرویس تجاری به حساب تماس‌گیرنده منظور و سپس به جیب دارندگان خطوط ٩٠٩ می‌رود.

  فاجعه آن جا بیشتر مشخص می شود که علاوه بر این هزینه گزاف هزینه مکالمه عادی بین خطوط نیز مصاحبه می شود و بر روی قبض شما می آید.
  اجاره خط کار چندان سختی نیست
  شاید علت بروز این مشکل ساده بودن اجاره پیش شماره ۹۰۹ باشد؛ برای اجاره یک خط با پیش شماره ۹۰۹ فقط کافی است یک قرارداد  تحت شرایطی آسان با شرکت مخابرات امضا شود.برای امضای قرارداد نیاز به داشتن یک معرفی نامه و مبلغی پول برای واگذاری خط  است. پس از آن هزینه هر تماس روی قبض تلفن ثابت مشترک لحاظ می‌شود و درآمد حاصل شده بین مخابرات و مستاجر خط تقسیم می‌شود.

  در خصوص نحوه تقسیم درآمد حاصل از تماس با خطوط هوشمند نیز، این موضوع به مفاد قرارداد تنظیم شده بین مخابرات و اجاره‌کننده خط ۹۰۹ بستگی دارد اما معمولا ٨٠‌درصد درآمد حاصله به جیب مستاجر می‌رود و مخابرات نیز سهم ٢٠‌درصدی دارد.

  باید گفت: بر اساس اعلام شرکت مخابرات ایران، تعرفه این نوع خطوط مبنای مشخصی ندارد و براساس قراردادها، تشخیص اتحادیه‌های صنفی و ارگان‌ها و نیز درخواست مستاجر تعیین می‌شود.
  کلاهبرداری های پیش شماره ۹۰۹ از طریق فضای مجازی
  جدیدا موج تبلیغات ای پیش شماره ها به فضای مجای هم کشیده شده است.این پیش شماره ها در آگهی های کاربران سایت های تبلیغاتی و خرید و فروش کالا بیشتر  به چشم می خورند. نمونه ای از این نوع آگهی ها  زیر مشاهده می کنید که توسط کاربران در فضای مجازی منتشر شده است:
  بازنگری قوانین برای خطوط ۹۰۹
  سایه قوانین مشخص و کامل بر سر اینگونه تماس ها مانند سایر کشورها وجود ندارد و همین امر مشکل اساسی تماس با خطوط هوشمند است.

  از یک طرف باید اطلاع رسانی شفاف و مشخصی برای تماس با این پیش شماره وجود داشته باشد. به این معنی که جایی از آگهی حتما نسبت به هزینه تماس و نحوه محاسبه آن به مخاطب داد شود و از آن طرف ماجرا نطارت کم و محدود بر آگهی ها و تبلیغات اینترنتی باعث سودجویی افراد با استفاده از تلفن های هموشمند شده است.
  کلاهبرداری با پیش شماره 909

  برچسب ها :

  نظرات