آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ , Friday 24 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 57209
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  سلاح پیشرفته حشدالشعبی در مقابل داعش از کجا رسیده است + تصاویر

  سلاح تهاجمی فرانسوی FA-MAS کمک شایانی به سرکوب داعش در فلوجه کرد.

  آوای شمال/ در پی رشادت‌های ارتش و نیروهای مردمی عراق جهت آزادسازی مناطق اشغالی، این روزها شاهد پیشروی‌های مستمر و پیروزی‌های مکرر نیروهای مقاومت در برابر گروه‌های تروریستی و تکفیری هستیم. اما نکته جالب ماجرا آنجاست که فاماس سلاحی که تا دیروز در دستان تروریست‌های داعش بود؛ امروز به دستان حشدالشعبی و نیروهای ارتش عراق رسیده است.
  کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که فاماس غنیمتی جنگی است که حشدالشعبی در درگیری‌های اخیر با داعش به دست آورده است، اما این که این سلاح چگونه به دست تروریست‌ها رسیده است، جای سوال دارد. کسی چه می‌داند؛ شاید بازهم از آسمان رسیده است!
  سلاح پیشرفته حشدالشعبی در مقابل داعش از کجا رسیده است + تصاویر
  تولد فاماس
  سلاح فاماس در سال ۱۹۶۷ توسط یک مهندس اسلحه فرانسوی بنام Paul Tellie طراحی شد. هدف از طراحی این سلاح جایگزینی آن با تفنگ نیمه اتوماتیک Mas Mle.49/56 و مسلسل دستی MAT- 49 و MAC Mle.1929 بود.اولین نمونه این تفنگ در سال ۱۹۷۱ ساخته شد و برای آزمایش به ارتش فرانسه تحویل داده شد. در آن زمان ارتش فرانسه مدلی از مسلسل ساخت کشور سوئیس را به کار می‌برد. این مسلسل با کالیبر ۵۶/۵ ساخت کارخانه SIG بود و با کد SG – ۵۴۰ شناخته می‌شد.
  در سال ۱۹۷۸ سلاح FAMAS در مقیاس ۴۰۰ هزار قبضه تولید شد.پس از آن یک شرکت فرانسوی بنام GIAT دست به تحول این سلاح زد و نمونه جدیدی از آن را با کد G1 معرفی کرد. این سلاح دارای محفظه ماشه بزرگی بود که کل دست در آن جای می‌گرفت. همچنین روپوش لوله آن از جنس پلاستیک ساخته شده بود. البته مدل G1 یک نمونه آزمایشی بود و در سال ۹۹۴ مدل G2 به عنوان مکمل آن معرفی شد که از خشاب مورد استفاده در سلاح M – ۱۶ (نوع کوتاه آن) بهره می‌گرفت.
  سلاح پیشرفته حشدالشعبی در مقابل داعش از کجا رسیده است + تصاویر
  انواع مختلف این فاماس
  FAMAS F1
  FAMAS G1
  FAMAS G2
  FAMAS FÉLIN
  FAMAS commando
  FAMAS civil
  FAMAS export
  این سلاح در طیف نسبتا وسیعی توسط نیروی دریایی و زمینی فرانسه استفاده شد و تعدادی از آن به کشورهایی مانند امارات متحده و سنگال صادر شد. شکل کلی این سلاح مبنایی برای طراحی سلاح FELIN خواهد بود که از فرانسویان هنوز از آن پرده‌داری نکرده‌اند. مدل لوله کوتاه این سلاح با طول ۳۲۰ میلی‌متر برای نبردهای چریکی ساخته شده است. مدل Commando آن دارای طول لوله ۴۰۵ میلی‌متر و گونه مخصوص آن برای تک‌تیراندازی دارای طول لوله ۶۲۰ میلی‌متر می‌باشد. نمونه‌ای که برای مقاصد تک‌تیراندازی ساخته شده دارای دوربین مخصوص، دو پایه و دستگیره حمل مخصوص می‌باشد. سلاح فاماس در جنگ خلیج فارس با موفقیت استفاده شد و توانست ضریب اطمینان بالا و کیفیت قابل قبول خود را به اثبات برساند.
  سلاح پیشرفته حشدالشعبی در مقابل داعش از کجا رسیده است + تصاویر
  مکانیزم عمل فاماس
  فاماس از نوع bull pup می‌باشد، یعنی خشاب آن در قسمت انتهایی سلاح و پشت قبضه تپانچه‌ای نصب می‌شود. در ساخت این سلاح از پلاستیک به وفور استفاده شده است. این سلاح از سیستم گلنگدن تاخیری اهرمی استفاده می‌کند که از سلاح AAT 52 کپی برداری شده است ( البته مخترع این سیستم شخصی مجارستانی به نام Paul de kilary می‌باشد که این سیستم را قبل از جنگ جهانی دوم طراحی کرده است).
  سیستم bull pup در سلاح های انفرادی چیست
  سیستم بولپاپ نام تیپی از سلاح‌های گرم انفرادی است که در آنها گلنگدن و خشاب در پشت مجموعه ماشه و نزدیک قنداق اسلحه قرار دارند. تفنگ‌های خودکار قدیمی همه امکانات یک مسلسل را داشتند، ولی طول آنها بسیار زیاد بود. یکی از راه‌ها برای کاهش طول اسلحه، کاهش طول لوله بود؛ اما اینکار باعث کم شدن قدرت گلوله و کاهش برد گلوله می‌شد. سازندگان سلاح برای کاهش طول اسلحه راهی خلاقانه پیدا کردند که طول لوله کوتاه نمی‌شد، اما طول اسلحه به نحو محسوسی کوتاه و در نتیجه وزن سلاح نیز کاهش یافته و مانورپذیری اسلحه را بالا می‌برد. راه حل این بود که محل گلنگدن و خشاب را از جلوی ماشه به پشت آن انتقال دهند. به سلاح هایی که این طراحی در آنها رعایت شده bull pup می گویند.
  سلاح پیشرفته حشدالشعبی در مقابل داعش از کجا رسیده است + تصاویر
  گلنگدن این سلاح از نوع بسته می‌باشد. وقتی گلوله شلیک می‌شود ، فشار گاز باروت باعث می‌شود تا فشنگ به پیشانی جنگی فشار وارد کرده و آن را به عقب هل دهد. زمانی که هنوز فشار گاز باروت بالا می‌باشد، اهرم تاخیر حرکت کوتاه گلنگدن را به قسمت سنگین‌تر گلنگدن که حرکتی طولانی‌تر دارد انتقال می‌دهد که این عامل باعث ایجاد تاخیر در باز شدن گلنگدن می‌شود.
  سلاح پیشرفته حشدالشعبی در مقابل داعش از کجا رسیده است + تصاویر
  مشخصات فاماس
  کالیبر: ۵٫۵۶ میلیمتر
  طول سلاح: ۷۵۷ میلیمتر
  طول لوله: ۴۸۸ میلیمتر
  وزن سلاح: ۳ کیلو ۶۰۰ گرم
  ظرفیت خشاب: ۲۵ و ۳۰ تیری
  سرعت دهانه مرمی: ۹۶۰ متر بر ساعت
  نواخت تیر: ۹۰۰ الی ۱۰۰۰ تیر در دقیقه
  برد مفید: ۴۵۰ متر

  برچسب ها :

  نظرات