آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ , Friday 6 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 57045
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ادعای کربی: چشم پوشی آمریکا از اقدامات ایران در حمایت از تروریسم صحت ندارد

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد هر ادعایی مبنی بر چشم پوشی واشینگتن از اقدامات ایران در حمایت از تروریسم بی‌اساس است.

  آوای شمال/ به نقل از سایت رسمی وزارت خارجه آمریکا؛ “جان کربی،” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا،  در نشست خبری روز چهارشنبه با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره توافق شرکت هواپیما سازی بوئینگ با ایران برای فروش هواپیمای مسافربری به این کشور اظهار داشت: در متن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آمده است که دولت آمریکا این حق را برای خود محفوظ می داند که اگر مشخص شد پروازهای مسافربری دارند از مجوز تامین هواپیما، قطعات و لوازم یدکی در مواردی به جز هواپیمایی غیرنظامی استفاده می کنند مجوز را لغو کند.
  وی گفت: دولت آمریکا ابزاری در اختیار دارد که به شکل یک جانبه می تواند از آن در برخورد با چنین مواردی بهره بگیرد. این ابزار نه فقط نظامی بلکه اقتصادی هم هست و با این ابزار را حفظ خواهیم کرد.
  کربی ضمن تاکید بر اینکه شرکت هواپیمایی ایران، ایران ایر از فهرست تحریم های آمریکا خارج شده است، گفت: ما این حق را داریم در صورتی که احساس کنیم دارد از مجوز هواپیمایی غیرنظامی سوء استفاده می شود بدون نقض برجام آن مجوز را لغو کنیم.
  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از میزبانی مشترک نشستی در واشینگتن با همکاری آلمان و ژاپن در روز بیستم ژوئیه (۳۰ تیر) خبر داد که با هدف جمع آوری کمک های بشردوستانه فوری برای عراق برگزار می شود.
  وی این نشست را تلاشی در جهت کمک به مردم عراق برای کنار آمدن با بحرانی انسانی خواند که گروه تروریستی داعش در این کشور بوجود آورده است.
  کربی همچنین از اختصاص کمک ۲۰ میلیون دلاری آمریکا به عراق خبر داد و افزود انتظار می رود همزمان با برگزاری نشست واشینگتن، کمک های بیشتری نیز اعلام شود.
  وی گفت: داعش شکست های سختی را متحمل شده و این شکست ها ادامه دارد. عراق برای ادامه نبرد با داعش به کمک های جامعه بین المللی به شدت نیازمند است. از جمله این کمک ها می توان به آب، غذا ، دارو و پناهگاه اشاره کرد. در ضمن خانواده هایی که از خانه و کاشانه خود آواره شده اند باید به سرعت به زندگی عادی بازگردند و در این مسیر نیاز به کمک دارند. تا وقتی که بحران انسانی در عراق برطرف نشود اقدام برای آشتی و برقراری صلح بی نتیجه است. ما بر این باوریم که برگزاری این نشست بین المللی برای جمع آوری کمک برای مردم عراق و حمایت از آنان در بازسازی خرابی هایی که داعش به بار آورده بسیار ضروری است.
  جان کربی همچنین گفت: “جان کری،” وزیر امور خارجه، روز شنبه به رم سفر می کند و در آنجا با “بینامین نتانیاهو،” نخست وزیر رژیم صهیونیستی، دیدار خواهد کرد. در این دیدار درباره مسائلی مانند سوریه، رویدادهای منطقه ای و تلاش برای پیشبرد راه حل دو کشور بحث و تبادل نظر می شود.
  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به تحولات اخیر در بحرین مدعی شد: وزارت امور خارجه دیروز گزارشی از عملکرد کمیسیون مستقل تحقیق و تفحص بحرین و پیشنهادیی که دولت آمریکا به این کمیسیون داشته به کنگره ارائه کرد. این گزارش به درخواست کنگره تهیه شده بود. در این گزارش آمده است دولت بحرین برخی از موارد مهم پیشنهاد شده از سوی  کمیسیون مستقل را اجرا کرده است که از جمله می توان به ایجاد نهادهای نظارتی و پاسخگویی، آموزش حقوق بشر به نیروهای پلیس و بازسازی مساجدی که در سال ۲۰۱۱ تخریب شده بود اشاره کرد؛ اما پیشنهادهایی مهمی هم هستند که بدرستی اجرایی نشده است. از جمله این پیشنهادها پایان دادن به محدودیت در فعالیت های سیاسی و حق برگزاری تجمع ، نبود فرآیندهای قانونی و حقوقی لازم
  و جرم انگاری آزادی بیان است که پیشرفت های دولت بحرین را که پس از سال ۲۰۱۱ تا کنون بدست آورده تضعیف می کند. تازه ترین اقدام های دولت بحرین نه تنها گزارش کمیسیون را زیر سوال می برد بلکه همه تعهداتی را که ۱۶ سال پیش می بایست در نخستین اقدام اساسی برای احترام گذاشتن به حقوق مردم رعایت می کرد نیز زیر پا می گذارد. علاوه بر این ، ما نگران این هستیم که شدت گرفتن اقدام های سرکوبگرانه ضد فعالان جامعه مدنی نه تنها به بی ثباتی بیشتر منجر می شود؛ بلکه راه را برای نفوذ بازیگران خارجی نیز باز می کند. از دولت بحرین می خواهیم پیشنهادهای گزارش را که در سال ۲۰۱۱ با همکاری پادشاه این کشور تهیه شده اند به طور کامل اجرایی کند و اقدام های زیانبار اخیر را پایان بخشد. از جمله این اقدام ها می توان به تعلیق فعالیت جمعیت الوفاق، تمدید مدت حبس دبیرکل جمعیت الوفاق شیخ علی سلمان ، بازداشت نبیل رجب ، فعال حقوق بشر و لغو تابعیت (آیت الله) شیخ عیسی قاسم اشاره کرد.
  جان کربی در پاسخ به این پرسش که آیا اجرایی نشدن همه پیشنهادهای کمیسیون یاد شده ، پیامدهایی برای رژیم بحرین بدنبال خواهد داشت یا خیر گفت: بحرین شریک ما در منطقه است و صلح و ثبات در این کشور منافع ما را نیز تامین می کند  و فکر نمی کنیم اقدام های اخیر در جهت تامین آن منافع باشد. نمی خواهم در زمینه پیامدهای احتمالی گمانه زنی کنم اما از دولت بحرین درخواست می کنیم اصلاحات لازم را به اجرا بگذارد.
  وی به گفتگوی تلفنی جان کری با همتای بحرینی خود نیز اشاره کرد و افزود در این گفتگو وزیر خارجه از همتای بحرینی خود خواست اصلاحات لازم را به اجرا بگذارند لذا هم اکنون نمی توان درباره پیامدهای احتمالی سخنی به میان آورد. گفتگوها با پادشاهی بحرین و کنگره ادامه دارد و نمی توانم درباره تصمیم هایی که اتخاذ نشده چیزی بگویم.

  برچسب ها :

  نظرات