آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ , Friday 15 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5680
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ بهمن, ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ملک عبدالله چگونه زندگی کرد + اسامی فرزندان و همسران

  آوای شمال/ «عبدالله بن عبدالعزیز»، ششمین پادشاه سعودی، سرانجام در ساعت ۱ بامداد ۳ بهمن ۱۳۹۳ به علت مشکلات تنفسی و کهولت در سن ۹۱ سالگی فوت کرد. بُرش‌هایی از زندگی عبدالله ؛ تولد و زندگینامه: عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، هجدهمین پسر از پسران «عبدالعزیز» است که در تاریخ ۱۳۴۳ هجری قمری ( ۱۹۲۴ […]

  آوای شمال/ «عبدالله بن عبدالعزیز»، ششمین پادشاه سعودی، سرانجام در ساعت ۱ بامداد ۳ بهمن ۱۳۹۳ به علت مشکلات تنفسی و کهولت در سن ۹۱ سالگی فوت کرد.

  بُرش‌هایی از زندگی عبدالله ؛

  تولد و زندگینامه:

  عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، هجدهمین پسر از پسران «عبدالعزیز» است که در تاریخ ۱۳۴۳ هجری قمری ( ۱۹۲۴ میلادی و ۱۳۰۳ هجری شمسی) متولد شد.

  مادرش «فهده» دختر «العاصی بن شریم آل رشید» بود؛ خاندانی که رابطه خوبی با شیعیان دارد و رقیب سرسخت السدیری‌ها یعنی قدرتمندترین خاندان سعودی شناخته می‌شود.

  عبدالله، در سال ۱۹۹۵ که پزشکان «ملک فهد» را فاقد قدرت حرکت و فعالیت تشخیص دادند عملا پادشاهی عربستان سعودی را در دست گرفت و در ۱ آگوست ۲۰۰۵ پس از مرگ ملک فهد رسما به پادشاهی عربستان رسید و سلطان بن عبدالعزیز آل سعود در همان روز به ولی‌عهدی وی گمارده شد.

  وی علاوه بر سمت پادشاهی، رئیس دولت نیز می‌شود.
  وی ششمین پادشاه عربستان پس از شاه عبدالعزیز (ابن سعود) (۱۹۳۲-۱۹۵۳)، شاه سعود (۱۹۵۳-۱۹۶۴)، شاه فیصل (۱۹۶۴-۱۹۷۵)، شاه خالد (۱۹۷۵-۱۹۸۲) و شاه فهد (۱۹۸۲-۲۰۰۵) بود.
  ملک عبدالله بنا بر نوشته مجله «فوریس» آمریکا در سال ۲۰۱۰ ثروتمند‌ترین پادشاه دنیا نیز لقب گرفت که ثروتی بالغ بر ۱۸ میلیارد دلار آمریا داشت.

  گفتنی است که این‌ آمار رسمی است و واقعیت بیش از این مقدار را نشان می‌دهد.
  مناصبی که عبدالله تاکنون بر عهده داشته است:

  * در ۱۱ رمضان ۱۳۸۲ قمری برابر با ۵ فوریه ۱۹۶۳ میلادی و ۱۶ بهمن ۱۳۴۱ شمسی فهد بن عبدالعزیز وی را بعنوان رئیس گارد ملی منصوب کرد که این منصب را تا تاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۰ بر عهده داشت.
  * شهردار مکه ۱۹۶۱
  * در سال ۱۹۷۵ میلادی برابر با ۱۹۵۳ شمسی وی بعنوان نائب دوم هیئت دولت انخاب شد
  در ۱۳ ژوئن ۱۹۸۲ برابر با ۲۳ خرداد ۱۳۶۱ ملک فهد پادشاه عربستان عبدالله را به مناصب ولیعهدی و نائب اولی هئیت دولت گمارد
  * رئیس شورای عالی اقتصادی
  * رئیس شورای عالی نفت و معدن
  * رئیس شورای امور معلولین
  * رئیس موسسه ملک عبدالله در امر مسکن سازی برای فقرا
  * رئیس باشگاه سوارکاری
  * رئیس مرکز استعداد یابی ملک عبدالعزیز

  همسران و فرزندان عبدالله بن عبدالعزیز:

  همسران فرزندان

  حصه بنت عبد الله بن عبد الرحمن آل سعود (متوفی)

  امیر متعب اول ( در کودکی فوت کرد)

  منیره بنت محمد بن عبد العزیز آل الشیخ (متوفی)

  امیر خالد (فرزند ارشد ملک عبدالله )

  منیره بنت محمد بن عبد الله العطیشان(مطلقه)

  امیر متعب ثانی (رئیس گارد ملی)

  نوره بنت عجمی المنیخر (مطلقه)

  امیر سعود

  سلطانه بنت عبد العزیز الأحمد السدیری (مطلقه)

   

  عایده فستق (مطلقه)

  امیر عبد العزیز(معاون وزیر خارجه و در سال ۱۳۹۱ برای شرکت در جلسه سران جنبش غر متعهد ها به ایران سفر کرد)، امیره عادله بنت عبدالله بن عبد العزیز آل سعود(منتقد سرسخت وهابیت و دختر ارشد ملک عبدالله)، و امیره علیاء ( همسرسعود بن سعد بن محمد آل سعود)

  حصه بنت طراد الشعلان

  امیر فیصل (رئیس هلال احمر عربستان)، امیر منصور، امیره هیفاء (همسر سعود بن مشعل بن عبد العزیز)، امیره ریما، امیره صیته، امیره ساره (همسر فهد بن بدر بن عبد العزیز)، امیره نایفه، وامیره عبیر

  مشاعل بنت بندر بن فیصل الدویش (مطلقه)

  امیره مضاوی همسر محمد بن فیصل بن سعود (رئیس باشگاه الهلال عربستان)

  تاضى بنت مشعان الفیصل الجربا

  امیر مشعل(حاکم نجران)، امیر ترکی(معاون حاکم ریاض)، امیر محمد، امیر ماجد، امیر مشهور، امیره عریب، وامیره الهنوف ( همسر نواف بن سلطان بن عبدالعزیز )

  ملکه الجربا الشمری

  امیر سعد، امیر سلطان، وامیره سحاب ( همسر الشیخ خالد بن حمد بن عیسى ال خلیفه )

  طریفه الفیصل الحمود العبید آل رشید (مطلقه)

   

  هیفاء بنت مهنا بن عبد الرحمن آل مهنا

  امیر بدر، امیر بندر، وامیره بسمه ( همسر امیر سعود بن محمد بن عبدالله الفیصل )

  حصه بنت مانع بن جمعه (متوفی)

  امیره فهده

  العنود دحام البخیت (مطلقه)

  امیره مها، امیره جواهر، امیره هلا، وامیره سحر

  بینه بنت محمد بن نایف الحثلین (مطلقه)

  امیره نوف

  عمشاء بنت خلیل بن قرمله (مطلقه)

   

  نوره بنت لافی الشریم (مطلقه)

   

  موضی بنت محمد بن فلاح آل مجفل (مطلقه)

   

   بستگان معروف:

  * یکی از همسران ملک عبدالله، خواهر زن رفعت اسد، برادر بشار اسد است، یعنی رفعت اسد باجناق ملک عبدالله است.
  * «سحاب» دختر ملک عبدالله با «شیخ خالد بن حمد آل خلیفه» پسر پادشاه بحرین در ۶ ژوئن ۲۰۱۱ ازدواج کرده و اکنون حاصل این ازدواج پسری به نام «فیصل» است.
  هیأت بیعت:
  ملک عبدالله،در تاریخ ۲۰ اکتوبر ۲۰۰۶ برابر با ۲۹ مهر ۱۳۸۵  ۳۵ تن از شاهزادگان و نوادگان خاندان آل‌سعود را به عضویت هیئت بیعت برگزید و «مشعل بن عبدالعزیز» را به ریاست آن منصوب کرد.
  اعضای هیأت بیعت، اسم یا اسامی کسانی را که خواهان نامزدی برای ولی‌عهدی هستند به این هیأت معرفی می‌کنند و آنها از این میان یکی را برمی‌گزینند یا همه آن اسامی را کنار زده و بر سر کسی غیر از اسامی پیشنهادی پادشاه برای ولی‌عهدی به توافق می‌رسند.
  بنا بر لایحه اجرایی هیأت بیعت، با درگذشت پادشاه عربستان‌سعودی، این هیئت باید جلسه اضطراری تشکیل دهد و با ولی‌عهد بیعت کرده و وی را به پادشاهی کشور برگزیند و پادشاه جدید نیز باید ظرف ۱۰ روز ولی‌عهد مورد نظر خود را به هیئت، معرفی کند و یا هیئت، با نظر خود، شخصی را برای ولی‌عهدی جدید برگزیند.
  مدت عضویت اعضای این هیئت چهار سال است که قابل تمدید نیست مگر اینکه پادشاه با تجدید عضویت اعضا موافقت کند.
  گفتنی است استفاده از واژه «بیعت» کاملا از روی قصد غرض انجام شده و هدف تداعی موضوع خلیفگی پادشاهان سعودی بر مسلمانان جهان می باشد.
  حقوق بشر:
  سازمان جهانی حقوق بشر در گزارشهای متعددی عربستان سعودی را به دلیل نقض حقوق بشر محکوم ساخته است.
  در گزارشات سازمان به موارد متعددی از شکنجه زندانیان و اعدام های بدون محاکمه در سطح وسیع اشاره شده است.
  در گزارش سازمان جهانی حقوق بشر در سال ۲۰۱۰ به دستگیری‌ها و شکنجه‌هایی که به بهانه مبارزه با تروریسم انجام شده اشاره می‌شود و همچنین دستگیری نویسندگان و روشنفکرانی که در وبلاگ‌ها و یا سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی انتقاداتی را بر پادشاه و یا حکومت سعودی وارد می‌کنند و همچنین نبود امکان ابراز عقیده از موارد نقض حقوق بشر در عربستان ذکر شده است.
  تبعیض علیه زنان و سبک و خوار شمردن آنان و محروم ساختن از بسیاری حقوق اولیه از موارد دیگر این گزارش می‌باشد.
  در بند دیگر این گزارش، زیر پا گذاشتن حقوق مهاجرین خارجی که برای کار به این کشور مهاجرت کرده اند جزء موارد نقض حقوق بشر یاد شده است. عدم رسیدگی به شکایات مهاجرین و ضبط مال آن‌ها در این مسئله جای گرفته‌اند.
  از بارزترین بنود این گزارش موضوع اعدام های خودسرانه هستند که در سطح بسیار وسیع و غیر قابل باوری انجام می شود، در این گزارش تصریح شده است که این اعدام ها به هیچ وجه مانند گذشته بر سر تجارت مواد مخدر نبوده و بسیاری از آن ها نامشخص می‌باشند.
  پیشنهاد حمله به ایران:
  ملک عبدالله خواستار حمله نظامیِ ایالات متحده امریکا به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران بوده است. او در آوریل ۲۰۰۸ به ریان کروکر سفیر ایالات متحده در عراق و ژنرال دیوید پترائوس گفته بود «سر افعی را قطع کنید». سفیر عربستان در واشنگتن، عادل الجبیر، از توصیه‌های مکرّرِ ملک عبدالله به امریکا درباره حمله نظامی به ایران و متوقف کردن برنامه هسته‌ای این کشور یاد کرده است.
  مشروب خوری با جورج بوش:

  هنگامی که ملک عبدالله در ۱۶ نوامبر ۲۰۰۸ در افتتاحیه کنفرانس سران بیست کشور در آمریکا که در مورد بررسی مسائل مالی جهانی برگزار شده بود همراه با جرج بوش و رئیس جمهور کره جنوبی و برزیل اقدام به خوردن شراب کرد، هیچ فکرش را هم نمی‌کرد که فردای آن روز فیلم این عمل غیر شرعی در تمامی نقاط عربستان پخش شده و برایش مشکل آفرین باشد.
  این اقدام پادشاه سعودی نه تنها داخل عربستان بلکه موجب اعلام نفرت بسیاری از مردم کشورهای عربی از وی شد.
  گفتنی است که طرفداران آل سعود چنین استدلال می کردند که وی به حکم اجتهاد خوش عمل کرده است و بنابراین در این کار برای خود مانعی ندیده است، استدلالی که بیشتر شبیه یک شوخی است!
  بیماری عبدالله؛
  فعالیت‌ها و حضور شاه سعودی در مجامع عمومی و دیدارها پس از ژانویه ۲۰۱۰ به طور مرتب کاهش یافته بود، اما مسئولین سعودی در این باره هیچ توضیحی ارائه نکردند.
  پادشاه عربستان از سال ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۲ بارها زیر تیغ جراحی رفته بود تا بیماری «فتق دیسک» خود را درمان کند.
  ملک عبدالله در ۲۷ آگوست ۲۰۱۲ مجبور شد تا عربستان را به بهانه مرخصی ترک کند، روزنامه « القدس العربی» چاپ لندن در این مورد نوشت که وی در اثر سکته قلبی به بیمارستان «ماونت سینای» نیویورک منتقل شده است، اما خبرگزاری عربستان سعودی این ادعا را تکذیب و مدعی شد که ملک عبدالله در مسافرت ویژه ای به مغرب سفر کرده است.
  گفتنی است که ملک عبدالله هرجا که بود در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۲ به عربستان بازگشت.
  فوت عبدالله پادشاه حجـاز
  «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه ۹۰ ساله عربستان، ۲۴ روز پیش، چهارشنبه ۳۱ دسامبر، در آخرین روز سال میلادی گذشته، به دلیل مشکل تنفسی به بیمارستان منتقل شده بود.
  وی سرانجام ساعت ۱ بامداد امروز (جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۳) فوت کرد.

  برچسب ها :

  نظرات