آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 15 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56796
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  پوتین به دنبال جذب ایران، چین و هندوستان در اتحادیه اوراسیا

  پوتین قصد دارد ایران، چین و هندوستان را به اتحادیه اقتصادی اوراسیا بیفزاید.

  آوای شمال/ به نقل از فوربس، «ولادیمیر پوتین،» رئیس جمهور روسیه قصد دارد چین، قدرت اقتصادی جهانی را در اتحادیه اقتصادی نوپای اوراسیا بگنجاند و حتی در فکر است از هندوستان، ایران و پاکستان هم دعوت کند به این اتحادیه بپیوندند.

  پوتین این پیشنهاد همکاری را روز جمعه طی صحبت های مهم خود در نشست اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ اعلام کرد.

  قرار است مذاکره با چین، اواخر همین ماه کلید بخورد. چین اخیرا به متحد روسیه تبدیل شده است. هنگامی که تحریم های سال ۲۰۱۴ اروپا بر بانک های روسی هم اعمال شد، روس ها برای پر کردن این خلاء بلافاصله به چین روی آوردند. بیشتر قراردادهای این دو کشور به خطوط نفت و گاز مربوط می شود. اما ارتباط های اقتصادی دیگر این دو کشور، از جمله اقدام مشترک دوجانبه در زمینه تجارت و کشاورزی در امتداد مرز چین-روسیه و یادداشت تفاهم سال ۲۰۱۵ است که بازار بورس مسکو را به شانگهای متصل کرد.  این اتصال کمک می کند مبادلات ارزی و ابزارهای انسداد بازار مبادلات ارزی دیگر را-در مقام نظریه-به جای دلار با واحد پولی خود انجام دهند.

  مقامات روسی و چینی در ماه سپتامبر مجددا با هم دیدار خواهند کرد تا در خصوص نقش احتمالی چین در اتحادیه اوراسیا گفتگو کنند.

  چین هم اکنون یک طرح سرمایه گذاری به نام «یک کمربند یک مسیر» در دست اجرا دارد که پاکستان در صدر لیست سرمایه گذاری های زیرساختی آن است.

  اتحادیه ۴ هزار میلیارد دلاری اقتصادی ارواسیا، ایده ابتکاری رهبر قزاقستان، نورسلطان نظربایف بود. این طرح ابتدا بعد از فروپاشی شوروی، که قزاقستان از اعضای بزرگ آن بود، مطرح شد. اما اگرچه  نظربایف این اتحادیه را راهی برای ورود سرمایه گذاری خارجی به کشورش می دید، دیدگاه روسیه نسبت به این اتحادیه، بیشتر شبیه کشیدن دیوار آهنین در برابر نفوذ اتحادیه اروپا در اطراف روسیه است.

  تا امروز، روسیه، قزاقستان، بلاروس، ارمنستان و قرقیزستان، اعضای این اتحادیه هستند. پیشنهاد پوتین، پیوستن کامل چین و بقیه کشورها به اتحادیه نیست. او نام این کار را توافق همکاری اروپا و آسیا می نامد که در ظاهر شبیه پیمان همکاری فرااقیانوسیه آمریکا با کشورهای حاشیه اقیانوسیه می باشد.

  برچسب ها :

  نظرات