آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ , Tuesday 19 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56737
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  به مناسبت سالروز نامگذاری بسیج اساتید؛

  تمدن‌سازی اسلامی، وظیفه اول اساتید بسیجی در عصر جدید/ تقدیر رهبر انقلاب از نامگذاری روز شهادت دکتر چمران به نام بسیج اساتید

  احیای تمدن اسلامی وظیفه اساسی اساتید است. وقتی به گذشته پر افتخار تمدن اسلامی بنگریم غرور ملی و اسلامی، انگیزه بسیار بالایی در حرکت علمی و مدنی رقم خواهد زد.

  آوای شمال/ شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست پانزدهم تیرماه سال ۱۳۸۹ با پیشنهاد سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور برای نامگذاری سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران به نام روز بسیج اساتید، موافقت و نامگذاری ۳۱ خردادماه، سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران را به عنوان روز بسیج اساتید تصویب کرد.

  رهبر انقلاب نیز با تایید این اقدام فرمودند: این پیشنهادی هم که درباره‌ی نامگذاری روز شهادت شهید چمران به نام روز «بسیج اساتید» و «اساتید بسیجی» ذکر شد، به نظرم پیشنهاد معنی‌دار و پرمغزی است. مرحوم شهید چمران حقاً یک نمونه و مظهری بود از آن چیزی که انسان دوست می‌دارد تربیت جوانان ما و دانشگاهیان ما به آن سمت حرکت بکند.

  بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور از جمله سازمان‌های خودجوشی است که با همت برخی از اعضای هیأت علمی دلسوز انقلاب بنا به ضرورت و در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تحقق نیات مقدس حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری بخصوص جهت عملی شدن وحدت حوزه و دانشگاه، تولید علم، آزاد اندیشی دینی و بالا بردن توان و بنیه علمی و فرهنگی اساتید در دانشگاه‌ها و جامعه راه‌اندازی شده تا بتواند از دستاوردهای انقلاب اسلامی دفاع و در مقوله‌های علمی و مدیریتی کشور حضور فعال داشته باشد.

  پس از شروع فعالیت خودجوش اساتید، جمعی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت تهران با تشکیل کانونی تحت عنوان «بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت» گزارش فعالیت و عملکرد خود را به دفتر مقام معظم رهبری ارسال داشته و از ایشان خواستار رهنمود شدند که مقام معظم رهبری با تأکید به «جریان شناسی و دشمن شناسی» در دانشگاه‌ها، این حرکت خودجوش منبعث از فرهنگ دینی و مبتنی بر تفکرات انقلابی را در راستای تقویت بنیه نظام اسلامی تأیید کردند.

  ایشان فرمودند: این حرکت اساتید محترم دانشگاه‌ها درخور تمجید و تجلیل است. از ایشان تشکر شایسته بشود و سلام مرا به آنان برسانید. درخواست‌های مذکور در ذیل این نامه هم مورد توجه قرار گیرد. شایسته است چنین تشکلی با هدف‌های اجرایی زیر شکل گیرد و کار کند.

  ۱- ایجاد یک صدای واحد از سوی استادان مؤمن به اسلام در مواجهه با مسائل جاری و مهم.
  ۲- بـررسی علمی هدفها و بـرنامه‌های دشمن در مورد نظام اسلامی.
  ۳- بررسی علمی و دقیق چگونگی مقـابله با نقشه‌های دشمن در دانشگاه‌ها.
  ۴- تلاش علمی و صحیح بـرای تعیین نقشی که هر یک از تشکل‌های کنونی می‌تواند در مقابله با دشمن به‌عهده گیرد.

  درنهایت بسیج اساتید در مورخ ۱۳ آذر ۷۹ بعنوان یک رده مستقل در نیروی مقاومت بسیج پذیرفته می‌شود و در ادامه آیین‌نامه تشکیل بسیج اساتید در جلسه ۴۹۰ مورخ ۲۷/۹/۸۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و در دی‌ماه همان سال توسط ریاست محترم جمهوری به وزارتین «علوم، تحقیقات و فناوری» و« بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد .

  امروز مهمترین نقش اساتید بسیجی تلاش برای تمدن‌سازی اسلامی است

  مجتبی بلباسی مسئول بسیج اساتید دانشگاه‌های مازندران در این خصوص در گفت‌و‎گو با خبرنگار ما ضمن گرامیداشت سالروز شهادت دکتر چمران و روز بسیج اساتید با اشاره به وظایف این نهاد فرهنگی در دانشگاه گفت: همکاری با مجموعه‌های دانشگاهی برای دستیابی به دانشگاه اسلامی، تلاش برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه، کمک به دولت و سایر نهادها در زمان بروز حوادث غیرمترقبه و شرایط بحرانی، تقویت روحیه همکاری و ایثار بین اساتید دانشگاه‌ها، کمک به شناخت ابعاد تهاجم فرهنگی در دانشگاه‌ها و ارائه راه‌کارهای لازم و ارائه خدمات مشاوره‌ای به دانشجویان در زمینه‌های علمی، تحقیقاتی و فرهنگی از جمله اهداف بسیج اساتید در دانشگاه‌ها است.

  وی افزود: توسعه و تعمیق گفتمان انقلاب اسلامی، کمک به فرآیند اسلامی کردن دانشگاه‌ها و تحقق آرمان وحدت حوزه و دانشگاه، فرهنگ‌سازی، بسترسازی و تلاش در تحقق منویات رهبری، به‌ویژه در نهضت تولید علم، جنبش نرم افزاری، صیانت از ارزش‌ها و جلوگیری از نفوذ اندیشه‌های انحرافی و مقابله با تهاجم فرهنگی در عرصه دانشگاه‌ها و محیط‌های علمی و پژوهشی نیز از جمله رسالت‌های مجموعه بسیج اساتید است.

  مسئول بسیج اساتید استان مازندران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رسالت امروز اساتید بسیج در دانشگاه‌ها ادامه داد: امروز مهمترین نقش اساتید بسیجی تلاش برای تمدن‌سازی اسلامی است و اساتید جامعه اسلامی می‌توانند نقش مهمی در احیای تمدن انسان‌ساز اسلامی ایفا کنند.

  وی با بیان اینکه سازمان بسیج اساتید کشور باید افق‌های دوردست مدنظر رهبری را در برنامه‌های آینده خود از لحاظ طراحی راهبردها در دستورکار قرار دهد، گفت: بسیج اساتید می‌تواند با تربیت نیروهای متعهد و انقلابی در تحولات نرم افزاری انقلاب اثرگذار باشد.

  بلباسی به نقش آفرینی بسیج از بعد تبلیغ و ترویج فرهنگ اسلامی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: بسیج اساتید با توجه به کادر متخصص و متعهد، به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری می‌تواند در تمدن‌سازی اسلامی اثرگذار باشد.

  وظیفه اساتید بسیجی ترویج گفتمان تمدن ساز اسلامی است

  محمدجواد جولایی عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به نقش اساتید بسیجی در دانشگاه‌ها گفت: امروز اولویت اول اساتید بسیجی در دانشگاه‌‌ها باید تلاش برای تمدن‌سازی اسلامی باشد که رهبر معظم انقلاب بارها در این سال‌ها بر آن تاکید دارند.

  وی افزود: رهبر انقلاب در این خصوص فرمودند: امروز نوبت ما است، امروز نوبت اسلام است. امروز نوبت مسلمین است که با همّت خود، تمدّن نوین اسلامی را شالوده‌ریزی کنند. همچنان‌که اروپایی‌ها آن‌ روز از دانش مسلمین استفاده کردند، از تجربه‌ی مسلمین استفاده کردند، از فلسفه‌ی مسلمین استفاده کردند، ما [هم] امروز از دانش جهان استفاده می‌کنیم، از ابزارهای موجود جهانی استفاده می‌کنیم برای برپا کردن تمدّن اسلامی، منتها با روح اسلامی و با روح معنویّت. این وظیفه‌ی امروز ما است.

  جولایی با بیان اینکه امام خمینی(ره) احیاگر تمدن اسلامی است، گفت: با پیروزی انقلاب ایران، تمدن اسلامی احیا شد و امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری توانستند این امر را به‌خوبی محقق کنند.

  وی با بیان اینکه وظیفه استادان بسیجی ترویج گفتمان تمدن‌ساز اسلامی است که باید با دقت و اقناع منطقی دنبال شود، خاطرنشان کرد: امید می‌رود اساتید بسیجی با الگوگیری از اندیشه‌های امام خمینی(ره) مسیر ایشان را در احیای تمدن اسلامی ادامه دهند تا شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش جامعه اسلامی باشیم.

  جولایی در پایان با بیان اینکه اساتید ما باید اندیشه‌های شهید چمران را سرلوحه کار خود قرار دهند، تاکید کرد: اساتید ما باید ایمان، فعالیت‌های جهادی و زمان‌شناسی و انقلابی‌گری شهید چمران را در همه عرصه‌ها سرلوحه کار خود قرار دهند و از این شهید گرانقدر الگو بگیرند.

  در پایان باید گفت، احیای تمدن اسلامی وظیفه اساسی اساتید است. وقتی به گذشته پرافتخار تمدن اسلامی بنگریم، غرور ملی و اسلامی، انگیزه بسیار بالایی در حرکت علمی و مدنی رقم خواهد زد.

  نگاه سیستمی به دین و کاربردی بودن علوم و تعریف درست از انسان بر مبنای اسلام و تولید علم دینی و گاه فلسفی به علم، گام‌هایی است که زمینه تحقق تمدن اسلامی را فراهم می‌کند.

  برچسب ها :