آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 15 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56692
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  دیو طلاق چرا از چراغ جادویی رسانه‌ها بیرون نمی‌آید/ نقش رسانه‌های مازندران در کاهش این آسیب اجتماعی چه میزان است؟!

  تقویت مراکز مشاوره، آموزش زوج‌ها پیش از ازدواج، افزایش تحمل زوج‌ها، استفاده از اساتید دانشگاهی، فعالیت‌های پژوهشی در حوزه طلاق و ورود رسانه‌ها در تبیین و تصویر آثار شوم طلاق، می‌تواند در کاهش این روند قبح بزرگ اجتماعی موثر باشد.

  آوای شمال/ چندی پیش معاون سیاسی و امنیتی استاندار مازندران از طرح پایلوت مبارزه با طلاق در مازندران خبر داد. متاسفانه مازندارن در آمارهای به‌دست آمده، استان اول در حوزه طلاق و رشد نسبی آن در کشور است. مدیرکل ثبت احوال مازندران نیز از رشد ۷ درصدی طلاق در استان خبر داده بود.

  فارغ از هرگونه آسیب‌شناسی‌های متداول در حوزه طلاق، به‌دنبال راه‌حل‌های پیشگیری از این مهم رفتیم.

  رسانه‌ها و طلاق

  سمیه اسلامی، کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه یکی از  دلایل افزایش طلاق، عدم فعالیت رسانه‌های اطلاع‌رسان استان است، اظهار کرد: متاسفانه رسانه‌های

  مدیرکل ثبت احوال مازندران چندی پیش از رشد ۷ درصدی طلاق در استان خبر داده بود.

  اطلاع‌رسانی استان اعم از مکتوب و مجازی نسبت به زنگ خطر به صدا درآمده طلاق بی‌توجه هستند و تا به حال نیز فعالیت تاثیرگذاری از آن‌ها ندیدیم.

  مشاور مسائل خانواده با بیان اینکه یک تیتر و درست‌نمایی از مساله طلاق می‌تواند در هوشیاری بسیاری از خانواده‌ها تاثیرگذار باشد، اظهار کرد: چگونه رسانه‌های اطلاع‌رسانی را تاثیرگذار در آسیب‌های اجتماعی می‌دانیم، اما تا به حال در فرهنگ‌سازی این مهم گامی برنداشته‌اند.

  اندوه مازندران در رکوردداری طلاق

  اسلامی افزود: طلاق و رسانه‌های خبری مازندران از نظر تعداد در کشور رتبه اول را کسب کرده‌اند، اما جای سئوال دارد به چه میزان رسانه‌های استانی به تولیدمحتوا جهت مبارزه با این پدیده شوم اجتماعی و ایجاد بیم و هوشیاری در خانواده‌های مازندرانی اقدام کرده‌اند؟

  کارشناس مسائل خانواده ادامه داد: چقدر رسانه‌های اطلاع‌رسانی مازندران در حوزه تذکر به مسئولان و توجه به فرهنگ‌سازی همت به

  متاسفانه رسانه‌های اطلاع رسانی استان اعم از مکتوب و مجازی نسبت به زنگ خطر به صدا درآمده طلاق بی توجه هستند

  خرج داده اند؟

  با توجه به تاکید این کارشناس مسائل خانواده به نقش تاثیرگذار رسانه های اطلاع رسانی به سراغ برخی از آن ها رفتیم تا در این خصوص گفت‌وگویی داشته باشیم.

  نقش مسئولان در ضعف رسانه‌های مازندران

  مدیر خبرگزاری فارس مازندران با بیان اینکه در بحث طلاق مسئولان امر، رفتاری محافظه‌کارانه دارند، اظهار کرد: مسئولان مرتبط با معضل طلاق در برخورد با رسانه‌ها جانبدارانه رفتار می‌کنند و همیشه شاهد هستیم که از ارائه اطلاعات و آمار به رسانه‌ها طفره می‌روند.

  مهرانگیز عباسی گفت: مسئولان از ما می‌خواهند در مورد طلاق مطلبی نشر ندهیم، یا آمار را به صورت تیتر کار نکنیم، چون به زعم آنها این حرکت موجب شکسته شدن قبح ماجرا می‌شود.

  تلنگرهای موثر رسانه‌ها

  وی فعالیت رسانه‌ها و حتی زدن یک تیتر چالشی از طلاق را موجب هوشیاری خانواده‌ها دانست و خاطرنشان کرد: به رسانه‌ها اجازه بدهند در راهروی دادگاه‌های خانواده حضور یابند و در خصوص طلاق و چگونگی شکل‌گیری آن در بین همسران گزارش تهیه کنند.

  وی با بیان اینکه به خبرنگار اجازه حضور در راهرو دادگاه طلاق داده نمی‌شود،

  چقدر رسانه های اطلاع رسانی مازندارن در حوزه تذکر به مسئولان و توجه به فرهنگ سازی همت به خرج داده اند؟

  تصریح کرد: تمامی اطلاعات اندک ما در این خصوص از ادراه‌کل اسناد یا کارشناسان بهزیستی است.

  وی مسئولان را در بکارگیری رسانه‌ها در حوزه طلاق بی‌توجه دانست و گفت: مسئولان علاقه‌ای به استفاده از رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی این مهم ندارند و جالب آنکه سعی می‌کنند اطلاعاتی را که در رسانه‌ها قرار می‌دهند مدت زیادی از وقوع و جمع‌بندی آن گذشته باشد.

  لزوم درگیرشدن رسانه‌ها با طلاق

  مدیر خبرگزاری فارس مازندران با تاکید بر حضور خبرنگاران در راهروی دادگاه طلاق، افزود: متاسفانه ممنوعیت جدی در ارتباط برقرار کردن رسانه‌های اطلاع‌رسانی با متقاضیان طلاق وجود دارد.

  وی در بیان گله از بی‌توجهی مسئولان استان به عدم‌مشارکت رسانه‌ها در سیاست‌گذاری‌های پیشگیرانه طلاق در استان، گفت: هنوز یک مسئول هم از ما نخواست به عنوان کارشناس یا صاحب‌نظر در مباحث مربوط به پیشگیری یا کاهش آمار طلاق نظر دهیم.

  وی منابع مطالعاتی رسانه‌ها در این حوزه را محدود دانست و گفت: متاسفانه به استادان دانشگاه یا پایان‌نامه‌های دانشجویی، که یک خوراک خبری برای ما

  مسئولان علاقه‌ای به استفاده از رسانه‌ها در اطلاع رسانی این مهم ندارند و جالب آنکه سعی می‌کنند اطلاعاتی را که در رسانه‌ها قرار می‌دهند مدت زیادی از وقوع و جمع بندی آن گذشته باشد.

  است، دسترسی نداریم.

  ضرورت روشن‌شدن نقش رسانه‌ها در موضوع طلاق

  الناز پاک‌نیا مدیر خبرگزاری ایسنا مازندران نیز با بیان اینکه ابتدا باید نقش رسانه‌های اطلاع‌رسانی در کاهش آمار طلاق مشخص شود، گفت: ابتدا باید به این باور رسید که آیا رسانه‌های اطلاع‌رسانی در کاهش آمار طلاق نقش تاثیرگذاری دارند یا خیر.

  وی افزود: اگر پاسخ ما مثبت است، پس باید وظایف رسانه‌های اطلاع‌رسانی را بررسی و تعریف کنیم.

  پاک‌نیا خاطر‌نشان کرد: اینکه از رسانه‌های اطلاع‌رسانی انتظار فعالیت داشت، اما برای آن‌ها بستر فعالیت را ایجاد نکرد، بی انصافی است.

  رسانه‌ها و آسیب‌های اجتماعی

  وی با بیان اینکه برای رسانه‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق هدف‌گذاری نشده است، اظهار کرد: مسئولان تا به الان حتی یک درخواست از رسانه‌های خبری جهت حضور در کارگروه های آسیب اجتماعی استان جهت همفکری و هم اندیشی نداشته‌اند.

  مدیر خبرگزاری ایسنا مازندران گفت: مسئولان به رسانه‌ها نگاهی خدماتی دارند، یعنی همین که در مورد طلاق و حواشی آن سالی دو سه خبر کار شود، راضی هستند.

  وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: البته این نگاه عموم مردم است چون مردم به جای تحلیل محتوا، از رسانه‌های اطلاع‌‌رسانی انتظار درج خبر دارند و به نظر می‌رسد نقش رسانه ملی در مواجه با رسانه‌های محلی مکتوب و مجازی در تاثیرگذاری کاهش آمار طلاق و آسیب‌های اجتماعی بسیار پررنگ‌تر باشد.

  وی افزود: رسانه‌های

  اینکه از رسانه‌های اطلاع رسانی انتظار فعالیت داشت، اما برای آن‌ها بستر فعالیت را ایجاد نکرد ، بی انصافی است.

  محلی مازندران آنقدر درگیر روزمرگی خود هستند که شاید گاهی اوقات وقتی برای آسیب‌شناسی طلاق در استان نداشته باشند و عدم درخواست مسئولان نیز موجب افزایش روزافزون غفلت آنان از این مهم شده است.

  مسئول سازمان بسیج رسانه مازندران نیز با تایید روزمره بودن فعالیت رسانه‌های خبری استان، بیان کرد: رسانه‌های مکتوب و مجازی مازندران آنقدر درگیر مسائل مالی و نبود حمایت‌های رفاهی هستند که کمتر فرصت می‌کنند به موضوع طلاق بپردازند.

  حسن افشار گفت: بعضا برخی از اصحاب رسانه مازندران نه تنها در برخورد با  طلاق نمی‌توانند کاری از پیش ببرند بلکه شاهد آن هستیم که خود یا خانواده آنان نیز درگیر این موضوع هستند و این سلامت اصحاب رسانه را در حوزه طلاق و آسیب‌های مربوط به آن تهدید می‌کند.

  با توجه به مطالب بیان شده، قضاوت را به‌عهده  مردم و کارشناسان می‌گذاریم تا تصمیم بگیرند که رسانه‌های خبری می‌توانند بازوی کمکی در تاثیرگذاری به کاهش آمار طلاق باشند یا خیر، هرچند بسیاری از عوامل باید دست‌به‌دست هم دهند تا رسانه‌های اطلاع‌رسانی که امری بدیهی در تاثیرگذاری افکاری در بین مردم دارند، بتوانند وارد عرصه شوند.

  برچسب ها :

  نظرات