آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56617
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۳
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد:

  افزایش تولید گل و گیاه در محمودآباد در دستور کار قرار دارد/ لزوم همراهی دهیاران در توسعه کشاورزی شهرستان

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد دز برنامه ریزی این اداره در افزایش تولید گل و گیاه در این شهرستان خبر داد و گفت: توسعه گل و گیاه از جمله برنامه های در دست اقدام ما بوده که تصمیم بر آن داریم با اعطای تسهیلات و تجهیز، اشتغال را در این حوزه فعال کنیم.

  آوای شمال/ مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد در گفت‌وگوی اختصاصی با آوای‌شمال از اختصاص مبلغ دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی برای خرید ماشین آلات کشاورزی به این شهرستان خبر داد.

  وی با اشاره به اینکه مکانیزاسیون کشاورزی استرتژی جهاد کشاورزی است، افزود: مشکل عمده ما در این شهرستان عدم استقبال کشاورزان است، چرا که اکثر کشاورزان کشت دوم برنج انجام می دهند و مکانیزاسیون را باعث تأخیر در کشت می دانند.

  احمد صادقی سیاست جهاد کشاورزی شهرستان را کشت مکانیزه برنج و ایجاد بانک نشاء عنوان کرد و بیان داشت: اولویت ما این است که با همکاری دهیاران به سمت خرید دستگاه نشاکار گام موثری برداریم، زیرا مکانیزاسیون و یکپارچه سازی اراضی باعث کاهش هزینه تولید، افزایش راندمان تولید و بهره وری شده و کشاورزان را اغلب به ماندن در روستا ترغیب می کند.
  این مسئول خاطرنشان کرد: سطح زیر کشت اراضی کشاورزی محمودآباد را ۱۸ هزار هکتار است و امسال تصمیم بر آن داریم تا با کمک سازمان جهادکشاورزی استان، ۱۲۰ هکتار اراضی روستای زنگی کلا را تجهیز کنیم به طوری که فاز اول آن حدود ۴۵ هکتار در کمتر از سه ماه انجام شد و فاز دوم پس از برداشت برنج حدود ۷۵ هکتار آغاز و انجام می شود.
  وی نقشه برداری و مساحی زمین های کشاورزی برای تجهیز و نوسازی را از دیگر برنامه‌های این مدیریت بیان کرد و اضافه کرد: امسال در چهار روستای بائوده علیا، خوردونکلا، زنگی‌کلا علیا و حاجی‌کلا علیا، نقشه برداری و مساحی انجام شد که با تخصیص به موقع اعتبار از سوی سازمان متبوع جمعاً به مساحت حدود ۷۰۰ هکتار تجهیز و نوسازی اراضی انجام می شود.
  صادقی با بیان اینکه یکی دیگر از ظرفیت های این شهرستان گل و گیاه است و محمودآباد همواره در استان دارای رتبه است، اظهار کرد: در گل‌های شاخه بریده و آپارتمانی رتبه اول تا سوم استان را دارا است و امسال برابر مصوبه کارگروه آب و خاک و کشاورزی شهرستان، قرار است جشنواره گل و گیاه را در محمودآباد برگزار کنیم. 

   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد ادامه داد: توسعه گل و گیاه از جمله برنامه‌های در دست اقدام ما بوده که تصمیم بر آن داریم با اعطای تسهیلات و تجهیز، اشتغال را در این حوزه فعال کنیم.
  وی در ادامه تعداد شالیکوبی‌های محمودآباد را ۸۰ واحد اعلام کرد و گفت: تعداد ۸ واحد شالیکوبی مدرن و نیمه مدرن داریم و بیشترین ضایعات را در تبدیل شلتوک به برنج داریم که باتوجه به حدود ۳۰ درصد ضایعات در تبدیل، نگاه ما این است که با تجهیز و نوسازی و اصلاح ساختار شالیکوبی‌ها و با تخصیص اعتبارات، ضایعات را تا حد قابل توجهی کاهش دهیم.
  صادقی حفظ اراضی کشاورزی را سیاست اصلی این مدیریت عنوان و با اشاره به روند کاهش تغییر کاربری اراضی خاطرنشان کرد: حفظ اراضی از سیاست‌های حاکمیتی ما است که در دو سال اخیر اقدامات قابل توجهی صورت گرفت به طوری که در حال حاضر تغییر کاربری غیر مجاز در سال جاری به حداقل ممکن رسیده است.

   

  این مسئول اضافه کرد: یکی از سیاستهای اصلی ما، حفظ بستر تولید و جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز بوده که با هماهنگی های لازم، سامانه و گشت سیار ۱۳۱ حوزه وظیفه را تحت کنترل خود داریم.
  مدیرجهاد کشاورزی محمودآباد با بیان اینکه کود شیمیایی به اندازه کافی در دسترس کشاورزان قرار دارد، اظهار کرد: اگر کشاورزان اقدام به آزمایش خاک کنند، برابر آنالیز خاک به اندازه نیاز به آنها کودهای مورد نیاز تحویل می شود.

  وی افزود: امسال حدود دو هزار تن فسفات، دو هزار اوره و ۱۶۰۰ تن پتاس را برای کشاورزان تهیه و توزیع کردیم.
  صادقی یکی دیگر از راه های کاهش هزینه تولید برنج را استفاده از زنبور تریکو گراما برای مبارزه با کرم ساقه‌خوار برنج عنوان کرد و بیان داشت: امسال در محمودآباد دو هزار و ۱۰۰ هکتار را تحت طرح بیولوژیک قراردادیم که این کار با همکاری دهیاران و مراکز جهاد کشاورزی در دست اقدام است.

  مدیرجهاد کشاورزی محمودآباد آلودگی برنج منطقه را تکذیب کرد و گفت: در سال های گذشته برنج خارجی زیادی وارد بازار شده است و عوامل سودجو احتمالا برای فروش آن این شایعات را به وجود آورده اند.

  وی یادآور شد: اساسا به دنبال معرفی برنج طارم به عنوان یک محصول برگزیده هستیم و این کار در استان در حال پیگیری است.

  صادقی در پایان نقش دهیاران را در تجهیز و نوسازی اراضی، آموزش کشاورزان، اجرای طرح بیولوژیک، توسعه مکانیزاسیون برنج بسیار مهم ارزیابی و اظهار کرد: برنامه داریم در آینده همایشی با عنوان نقش دهیاران در توسعه کشاورزی در شهرستان برگزار کنیم چرا که دهیاران بازوان ما هستند و باید ارتباط دوسویه و تعاملی بیشترشود و ما بر این باوریم که با همکاری و همیاری دهیاران می توان نقش و اهمیت جهاد کشاورزی در توسعه کشاورزی را به شکل واقعی ترسیم و اجرا کنیم.


  نظرات