آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 8 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56578
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  زیباکلام در ساری:

  رکود کمر اقتصاد کشور را شکست/ ۷ میلیون بیکار در کشور داریم

  صادق زیباکلام با اعلام اینکه نمره مناسبی به لحاظ اقتصادی به دولت نمی‌دهم، گفت: 7 میلیون بیکار در کشور داریم، رکود کمر اقتصاد کشور را شکست.

  آوای شمال/ صادق زیبا کلام شامگاه شنبه در «همایش ضیافت ۲۴ در امتداد تدبیر و امید» در سالن هلال احمر ساری اظهار کرد: در ارزیابی واقع‌بینانه از عملکرد دولت در این مدت سه مولفه اصلی باید در نظر گرفته شود و بدون درنظر گرفتن سه مولفه اصلی، ارزیابی واقع بینانه‌ای از عملکرد دولت وجود ندارد.

  وی افزود: کشور در شرایطی از اصول‌گرایان تحویل شد که خزانه خالی، بدهی کشور انبوه، پرونده‌ هسته‌ای اوضاع نامناسبی داشت و شاهد کمبود کالای اساسی نیز بودیم.

  این استاد دانشگاه ادامه داد: با توجه به این وضعیت هر نوع ارزیابی واقع بینانه‌ای از اوضاع کشور باید انجام شود.

  وی یادآور شد: در انتخابات اعتدلیون پیروز شدند ولی به این معنی نیست که همه امکانات و قدرت در دست روحانی قرار داشت چراکه روحانی بخشی از قدرت اجرایی کشور را در دست داشت، بخش دیگر دور از دسترس دولت است.

  زیباکلام اضافه کرد: مجلس، سپاه، قوه قضائیه، جامعه مدرسین، صدا‌وسیما و بسیج با دولت همراه نیستند.

  وی خاطرنشان کرد: این ارگان‌ها در دوران دولت احمدی‌نژاد به صورت کامل با دولت نهم و بخشی از دولت دهم همراه بودند، ولی نمی‎توانیم بگویم که با روحانی همراه هستند.

  این استاد دانشگاه تهران بیان کرد: به صورت کلی می توانیم بگویم که ارکان دیگر کشور آن‌قدر که در اختیار احمدی‌نژاد بودند یک هزارم در اختیار روحانی نبودند.

  زیبا کلام ادامه داد: احمدی نژاد سال ۸۴ معجزه هزاره سوم بود، دولت جوانی انقلابی بود که از حمایت یکپارچه در چهار ساله اول و بخشی از چهارساله دوم برخودار بود و حتی برخی از نهادها در سه سال بعدی نیز دست از احمدی نژاد نکشیدند.

  وی در ادامه دفاع از عملکرد روحانی در حوزه منطقه‌ای نیز گفت: در منطقه هم اوضاع چندان به نفع دولت نبود، صرف نظر از اینکه کدام عامل در مشکلات منطقه‌ای مقصر هستند، ولی شرایط منطقه برای هر دولتی در ایران نامطلوب است، رابطه با همسایگان اگر اعلام شود که بدتر از دوران جنگ بود نیز سخن به گزاف نبردیم.

  این استاد دانشگاه تهران درباره وضعیت درآمد کشور و حال حاضر نیز گفت: اینکه مسئله درآمد کشور در دوران احمدی‌نژاد مستقل از درآمد نفتی چه قدر بود، بماند. ولی درآمد نفتی ما در سه سال گذشته یک سوم درآمد نفتی دوران احمدی‌نژاد بود.

  زیباکلام در ادامه سخنانش کارنامه عملکرد دولت را پیش کشید و گفت: بررسی عملکرد دولت در سه حوزه سیاست بین‌الملل، عرصه اقتصاد و عرصه سیاسی، اجتماعی مدنی و حقوق شهروندی باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

  وی ادامه داد: در برجام و توافق هسته‎ای انصافا نمره بالایی به روحانی تعلق می‎گیرد.

  این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در دادن نمره بالا به خاطر برجام شرایط داخلی کشور در حوزه اقتصادی تحولات مناسبی انجام شد و شرایط اقتصادی کشور دگرگون شد.

  زیباکلام با اعلام اینکه باید نمره بالای اقتصادی به دولت پس از برجام داده شود، گفت: برخی‎ها از خواهران و برادران نسبت به این موضوع منتقد و با دادن نمره بالای اقتصادی به دولت پس از برجام موافق نیستند.

  وی بیان کرد: در حوزه برجام عده‌ای معتقدند که اقدامات دولت بدتر از عهدنامه ترکمنچای بود ولی بنده به دلیل اطلاع از شرایط ایجاد شده به برجام نمره ۱۸ و ۱۹ می‌دهم.

  استاد دانشگاه تهران معتقد است، به دلیل اینکه برجام مسئله ملی و بین‌المللی است، گفت: اساس و بنیان هر نوع داوری در خصوص برجام اگر نخواهد مصالح ملی را لحاظ کند، چه داوری می‎شود در این ارتباط لحاظ کرد.

  وی اضافه کرد: در قضیه برجام هر نوع داوری صرفا با انگیزه سیاسی و ایدولوژیک باید رد شود. نگاه بنده به برجام نگاه ایدئولوژیک نیست، من معتقدم فعالیت هسته‌ای ما در کشور چیزی مثل فعالیت صنعت فولاد و پتروشیمی است.

  زیباکلام یادآور شد: هر تحول در زمینه هسته‌ای باید به صورت منافع ملی دیده شود، روحانی بحثی را در مسئله هسته‌ای باز کرد که در آن اظهارنظر موافقان و مخالفان بحث هسته‌ای بود، اجازه داد که غیر از حکومت دیگر فعالان سیاسی کشور نیز در ارتباط با برجام نظر دهند و این درحالی بود که در دولت خاتمی تنها حکومت درباره برجام اظهارنظر می‎کرد.

  وی در ادامه با اعلام اینکه در بحث برجام عده‌ای دلواپس به شدت مخالف توافق‌های بین‌المللی در این ارتباط بودند، گفت: مخالفت با برجام از آذر ۹۲ در کشور شروع و همچنان تداوم دارد.

  استاد دانشگاه تهران بیان کرد: نفس اینکه دولت اجازه داد افراد در ارتباط با برجام اظهارنظر کنند به نظر بنده اقدام بسیارخوب و اثرگذار است.

  زیباکلام ادامه داد: بنده می‎توانم بفهمم که چرا جریان رادیکال و اصول‌گرایان تندرو با برجام مخالف هستند، محتوای برجام برای آنها مهم نیست. اگر برجام اجرا شود، خیلی از اقدامات اصولگریان تندرو درباره آمریکاستیزی ترک برمی‌دارد.

  وی یادآور شد: اگر با آمریکا بر سر عراق، سوریه، لبنان و فلسطین به توافق برسیم پس تکلیف ماهیت آمریکاستیزی جمهوری اسلامی ایران به چه سرنوشتی دچار می‎شود.

  این استاد دانشگاه اضافه کرد: درخصوص اقتصاد نمره بالا به روحانی نمی‎دهم، نمره اقتصادی من به عملکرد دولت ۱۳ و ۱۴ است.

  وی ادامه داد: اقتصاد کشور معضل بنیادی دارد، اقتصاد ناکارآمد دولتی مشکل اصلی کشور است، این اقتصاد هرگز درست نمی‎شود، هیچ اقتصاد دولتی در طول بشر موفق نبود.

  زیباکلام یادآور شد: برای موفقیت در اقتصاد باید از اقتصاد فاسد و ناکارآمد دولتی فاصله بگیریم، راهی که هند و ترکیه در اقتصاد طی کردند را باید مدنظر قرار دهیم.

  این استاد دانشگاه تهران گفت: برای بررسی وضعیت اقتصادی کشور باید نگاه کنیم نهادهای وابسته به قدرت که سهمی در اقتصاد دارند، چقدر اجازه می‎دهند دولت در اقتصاد اختیارعمل داشته باشد.

  وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر کشور بیش از ۷ میلیون بیکار دارد، مفاسد از در و دیوار اقتصاد کشور بالا می‎رود، رکود کمر اقتصاد کشور را شکست، در بیکاری و رکود موفق نبودیم، از طرفی در کشور تبلیغات منفی برای سرمایه‌گذاری خارجی انجام می‎شود.

  زیباکلام خاطرنشان کرد: در خارج از کشور جمهوری‌خواهان و تندروهای خودمان اجازه سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را نمی‎دهند.

  این استاد دانشگاه همچنین درباره نمره سیاسی و اجتماعی به دولت در سال‎های اخیر گفت: در این حوزه روحانی با ارفاق، نمره قبولی دریافت می‌‏کند.

  وی ادامه داد: متوجه هستم که آزادی زندانیان سیاسی، رفع حصر در اختیار روحانی نیست، ولی حداقل به‌نوعی در این ارتباط صحبت به میان نیاورد و طوری وانمود می‎کند که به فکر آنها هم نیست، روحانی برای دریافت نمره مناسب در این بخش حداقل باید نشان دهد که در این حوزه دغدغه دارد.

  زیباکلام دلیل نمره قبولی با ارفاق به روحانی در بخش سیاسی را باز کردن انجمن‌های سیاسی دانشگاه‌های کشور عنوان کرد و گفت: در این مدت فضای مطبوعات در کشور آزادانه‌تر مسائل را مطرح می‎کنند، انجمن سیاسی دانشگاه‌ها حتی در دوران شاه فعالیت انجام می‌دادند، در دوران احمدی‌نژاد به کلی تعطیل شد. ولی با فعالیت دولت روحانی از سر گرفته شد، فضای مطبوعات باز شد، خیلی از مطالبی که در دوران احمدی‌نژاد جرأت انتشار آنها را نداشتیم در حال حاضر آزادانه این مطالب منتشر می‌شود.

  وی در پایان گفت: بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی در کشور اجازه فعالیت نداشتند و به همین سادگی نمی‌‏توانستیم فعالیت سیاسی داشته باشیم.

  برچسب ها :

  نظرات