آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 8 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56464
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  آمریکا دوباره بزرگترین وارد کننده نفت جهان شد

  بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور در ماه مارس روزانه ۸.۰۴ میلیون بشکه نفت وارد کرد که بیشترین رقم از اوت ۲۰۱۳ تاکنون است و حدود ۳۳۰ هزار بشکه بیشتر از واردات نفت چین در همین ماه است.

  آوای شمال/ بلومبرگ مدعی شد که عنوان بزرگترین وارد کننده نفت جهان، تاجی است که هیچ کس نمی خواهد آن را بر سر بگذارد.

  برای دهه های متمادی آمریکا دارنده بلامنازع این عنوان بود. سال گذشته، چین به دلیل افزایش تقاضا و بالا رفتن تولید نفت شیل در آمریکا  برای اولین بار این عنوان را به دست آورد. سپس نفت ۳۰ دلاری اتفاق افتاد. شرکت های نفت شیل آمریکا تعداد زیادی از سکوهای حفاری خود را تعطیل کردند و با کاهش میزان تولید، مجددا واردات نفت این کشور نیز افزایش یافت. شرکت های نفت چینی نیز تولید را کاهش دادند و تقاضای آنها همچنان بالا باقی ماند. اکنون دو کشور با فاصله اندکی در حال رقابت برای این عنوان هستند.

  جان دریسکول، استراتژیست ارشد موسسه جی تی دی انرژی سرویسز در سنگاپور گفت: «من فکر نمی کنم کشوری بخواهد به اینکه بزرگترین وارد کننده نفت جهان است به خود ببالد… چه کشوری در طول نشست های اوپک نگران تر است؟ چه کشوری بیشتر در معرض اختلالات ناگهانی در زمینه عرضه، ریسک های ژئوپلتیک و ناسیونالیستی آسیب پذیرتر است؟»

  گروهی که دلیلی برای نگرانی در این زمینه ندارد، سازمان کشورهای صادر کننده نفت است که برای برطرف کردن مازاد عرضه در بازار که قیمت ها را در طی ۲ سال گذشته به نصف کاهش داده، به خریداران قدرتمند نیازمند است.

  بر اساس آمارهای اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور در ماه مارس روزانه ۸٫۰۴ میلیون بشکه نفت وارد کرد که بیشترین رقم از اوت ۲۰۱۳ تاکنون است و حدود ۳۳۰ هزار بشکه بیشتر از واردات نفت چین در همین ماه است. تولید نفت آمریکا از زمان رسیدن به اوج خود در آوریل ۲۰۱۵، ۵٫۹ درصد کاهش یافته است و شرکت های حفاری از اکتبر ۲۰۱۴ تاکنون، ۸۰ درصد از سکوهای نفتی این کشور را تعطیل کرده اند.

  افزایش واردات نفت آمریکا پس از آن اتفاق می افتد که خرید نفت این کشور در سال های اخیر به دلیل افزایش تولید نفت شیل همواره رو به کاهش بود. در همین حال، افزایش رشد اقتصادی چین واردات نفت این کشور را از ابتدای سال ۲۰۰۵ تاکنون ۴ برابر کرده و این کشور را به دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان تبدیل کره است. چین در ماه های آوریل و فوریه ۲۰۱۵ برای اولین بار بیشتر از آمریکا نفت وارد کرد.

  برچسب ها :

  نظرات