آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ , Friday 17 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56317
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  آمادگی فرمانداران شرق مازندران برای واگذاری پروژه‎های عمرانی به بسیج سازندگی

  فرمانداران شرق مازندران از آمادگی خود برای واگذاری بخش مهمی از پروژه‎های عمرانی به بسیج سازندگی گفتند.

  آوای شمال/ شرق مازندران با داشتن جمعیتی بیش از ۳۰۰ هزار نفر شامل شهرهای نکا، رستم‌کلا، بهشهر، خلیل‌شهر و گلوگاه است، این منطقه از مازندران دارای ظرفیت‌های مناسبی در بخش کشاورزی، گردشگری و صنعت بوده، اما با داشتن بسترهای مناسب، هنوز نتوانسته است جایگاه شایسته‌ای را در مازندران داشته باشد.

  یکی از دلایل پیشرفت ناچیز شرق مازندران را باید در پیگیر نبودن مدیران نسبت به پروژه‎ها و حل معضلات اجتماعی، نداشتن تعهد انقلابی و جهادی در برخی کارکنان دولتی همچنین در قراردادهای لجام‌گسیخته با پیمانکاران غیرمجرب و غیرمتعهد اعلام کرد که به قول معروف، پدر اقتصاد منطقه را درآورده و برخی از پیمانکاران نیز فراری شده‌اند.

  در حالی‌ که دولت یازدهم وارد چهارمین سال فعالیت خود شده است و در کنار و گوشه استان مازندران نیز همایش‌ها و مراسم‌های مختلفی به یمن سومین سال تولد دولت تدبیر و امید برگزار می‌شود، هنوز فرش قرمزی را که دولت از آن سخن می‎گفت تا زیر پای تولیدکنندگان بومی قرار داده و آنها را حمایت کند؛ در شرق مازندران به معنای واقعی دیده نمی‎شود و شرکت‌هایی که دارای پیشرفت بوده و خطوط تولید خود را افزایش داده‌اند، به برکت دسترنج و سرمایه شخصی خود به این مرحله رسیده‌اند.

  با این اوصاف، دولت یازدهم مصمم است که در یک‎سال آینده تمرکز خود را بر حل مسائل اقتصادی گذاشته و مشکلات شرکت‌های تولیدی و کارخانه‌های کوچک و بزرگ را حل کند، امیدواریم این اتفاق خوشایند در حوزه شرق مازندران تحقق یافته و بخش زیادی از ۱۵ هزار نیروی بیکار که ۷۰ درصد آنها از قشر تحصیل‌کرده هستند، از بیکاری نجات یابند.

  از آنجا که راه محور توسعه است، پروژه‌های راه و شهرسازی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و زمان اتمام آنها نیز مهم است، جدا از هزینه‎های بالا، نیازمند پیمانکارانی مجرب و متعهد است، لذا جهاد سازندگی گزینه مناسبی برای پیمانکاری این پروژه‌ها است.

  نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در این زمینه با بیان اینکه تسریع در پروژه‌های عمرانی و خدمت‌رسانی به مردم را در دستور کار داشته و تمام توان و تلاش خود را برای تحقق این اهداف به‌کار گرفتیم، گفت: بیشتر پروژه‌های اقتصادی، عمرانی و خدمت‌رسانی که نیمه‎کاره مانده و مدت ساخت آنها طولانی شده است، حاصل ناتوانی دستگاه اداری و پیمانکاران حوزه اجرایی در کنار کمبود منابع مالی یا مشکلات اجرایی و ضعف پیمانکاران است.

  * تحویل پروژه‌ها در زمان مقرر توسط جهاد سازندگی

  علی‎محمد شاعری با بیان اینکه بسیج سازندگی یک سازمان قدیمی و نهاد قوی برای اجرای پروژه‌ها با هدف خدمت‌رسانی به مردم است، اظهار کرد: بسیج سازندگی تعصب و تعهد لازم را برای اجرای پروژه‎ها دارد و تمام فعالیت‌های خود را با احساس مسؤولیت انجام می‌دهد، لذا فرمانداران با اولویت‌بندی فعالیت‌های عمرانی می‎توانند نیمی از پروژه‎های شهرستان خود را به بسیج سازندگی واگذار کنند.

  وی افزود: بسیج سازندگی در عین حالی‌که با روحیه جهادی، پروژه‌ها را در زمان مقرر تحویل می‌دهد، آنها را با کیفیت بالا انجام داده و هزینه تمام‎شده تکمیل پروژه‌ها نیز نسبت به سایر پیمانکاران پایین‎تر است.

  * تمرکز مدیران بر محرومیت‌زدایی

  شاعری با بیان اینکه تمرکز مدیران باید بر محرومیت‌زدایی باشد، اظهار کرد: برای من روستای «لائین» یا یک روستای محروم در بابل فرقی نداشته و هر روستایی که محروم باشد، نگاه ویژه من نیز به همان سمت است.

  عضو خانه ملت از مسؤولان حاضر در جلسه خواست که دیدگاه خود را به سمت کارهای اقتصادی و عمرانی ببرند و از حاشیه‌ها دور باشند.

  نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه با اشاره به بازدید خود از روستای محمدآباد بهشهر، گفت: هفت کیلومتر از جاده دسترسی به این روستا خاکی است، لذا با اداره راه و شهرسازی رایزنی شد تا زیرسازی و آسفالت این مسیر با تأمین اعتبارات لازم مورد توجه قرار بگیرد.

  شاعری با اشاره به ظرفیت‎های مناسبی که در روستاهای شرق مازندران دیده است، خاطرنشان کرد: برخی از روستاها به‌عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی تعیین شوند و بانک‌ها نیز باید پای کار آمده و آنها را حمایت کنند.

  وی با بیان اینکه در بحث کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی هر کاری که لازم باشد را رایزنی و پیگیری می‎کنم، افزود: بازدیدی از روستای «کِوا» در مناطق کوهستانی شرق مازندران داشتم و در آنجا ۶ یا ۷ نفر از اهالی روستا را در حال برداشت گیاهان دارویی دیدم که آنها را دسته‌بندی و خشک کرده و می‌گفتند ماهانه ۳ میلیون تومان درآمد دارند.

  نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه ادامه داد: از این فعالیت‌های اقتصادی که در واقع همان اقتصاد مقاومتی است، حمایت می‌کنیم و این کارها به‎ویژه در بخش کشاورزی می‎تواند محل خوبی برای درآمدزایی باشد.

  شاعری با تأکید بر اینکه نیازمند اقدام کار جهادی برای پیشرفت در کارها هستیم، گفت: انگیزه کار و خدمت برای مردم را باید در خود تقویت کنیم و در تعامل با سایر مدیران اداری، یک قرارگاه فعال داشته باشیم.

  * از واگذاری پروژه‌ها به بسیج سازندگی حمایت می‎کنیم

  فرماندار گلوگاه با بیان اینکه بسیج سازندگی کارشناسان مجربی دارد و سازمان متدین و با وجدان کاری بالایی است، گفت: بسیج سازندگی را نسبت به پیمانکاران خصوصی برای اجرای پروژه‌ها در اولویت قرار می‌دهیم و می‌دانیم که این نهاد مقدس با ظرفیت بیشتر و بهتر برای دستگاه‎های اجرایی قدم برمی‌دارد.

  محمدرضا تباکی اظهار کرد: در بخش راه‌های روستایی و مزارع و پروژه‌هایی که مربوط به جهاد است، نیازمند همدلی و وحدت مسؤولان هستیم تا کارها به‎خوبی پیش برود.

  وی در پایان بیان کرد: بخش زیادی از پروژه‌های عمرانی شهرستان گلوگاه را در اختیار بسیج سازندگی قرار داده و از این همکاری استقبال می‌کنیم.

  * برای واگذاری پروژه‎های عمرانی به بسیج سازندگی آمادگی داریم

  فرماندار نکا با اشاره به نبود منابع کافی در اختیار دستگاه‌های اجرایی و طولانی‏ مدت شدن زمان تکمیل پروژه‌ها، گفت: به همین دلیل، گاهی دچار چالش شدیم، حتی برخی برنامه‎ها نیز اجرا نشد.

  جعفر احمدی افزود: بسیج سازندگی با مدیریت جهادی که دارد، می‌تواند به فرمانداران کمک کند تا بتوانند پاسخ‌گوی مشکلات مردم باشند.

  وی ادامه داد: اولویت واگذاری پروژه‌ها در نکا به‎ویژه در بخش راه و شهرسازی و با تأکید بر راه روستایی، بسیج سازندگی است.

  فرماندار نکا با بیان اینکه به‎طور مستقیم می‌توانیم با جهاد سازندگی قرارداد پیمانکاری ببندیم، افزود: هر زمان که بسیج سازندگی بنا بر موقعیت‌های خود این توانایی را داشته و توانمندی خود را تشخیص داد، برای اجرای پروژه مشکلی نداشته و آمادگی کامل داریم.

  * پیگیری برای واگذاری طرح‎های دریا به بسیج سازندگی

  فرماندار بهشهر نیز با بیان اینکه جهاد سازندگی با هدف خدمات‌رسانی و محرومیت‌زدایی از روستاها و مناطق محروم وارد عمل شده است، گفت: بسیج به دنبال نهادینه‎سازی فرهنگ خدمات‌رسانی در بین آحاد جامعه بوده و با ظرفیتی که دارد، می‌تواند اجرای پروژه‌های عمرانی را تسریع کند.

  سیدخالق سجادی با اعلام اینکه پیگیر واگذاری طرح دریا به بسیج سازندگی هستیم، افزود: هر برنامه‌ای که به بسیج واگذار شد، نتیجه مشخص و موفقی را تجربه کردیم.

  به گزارش فارس، فرماندهان سپاه شهرستان‌های بهشهر، نکا و گلوگاه نیز اظهار امیدواری کردند که دستگاه‌های دولتی در خلال اجرای پروژه‌های جهاد سازندگی، در صورت ضرورت، اقدامات لازم را انجام داده و روند انجام پروژه‌ها را تسهیل کنند.

   

  برچسب ها :

  نظرات