آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ , Monday 27 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56285
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  مازندرانی‌ها! این شب‌ها تکرارناپذیر است، از دستش ندهید

  به‌طور قطع، برگزاری مراسم در شب‌های ماه مبارک رمضان در مساجد، از فرهنگی‌ترین و تاثیرگزارترین اقدامات مفید در شهرهای کشور و از جمله در مازندران است و نباید تحت هیچ شرائطی اجازه داد با هر بهانه، این اقدام تاریخی تربیتی تحت‌الشعاع تحرکاتی حتی با بهانه اشتغال و کاسبی عده‌ای دستفروش قرار گیرد.

  آوای شمال/ این شب‌ها، که از زمین و زمان، میزبان این ماه فرصت رشد و تعالی را با توبه و انابه فراهم آورده، در برخی شهرهای بزرگ مازندران، کف پیاده‌روهای شهر محل بساط دستفروشانی شده که در بساط‌‌شان همه چیز پیدا می‌شود، حتی لباس زیر زنان که علی‌القاعده در داخل مغازه‌های مخصوص آنهم با فروشنده زن باید به‌فروش رسانده شود.

  ماه مبارک رمضان، که از آن با نام “ضیافت‌الله” یاد می‌شود، در طول تاریخ بهترین فرصت برای پاک‌سازی جسم و جان از آلودگی‌هایی است که مانع رشد و تعالی انسان‌ها می‌شوند.

  در این ماه، که درهای آسمان به‌سوی زمینیان باز است، شیاطین در غل و زنجیرند تا انسان‌ها بتوانند از این مهمانی ویژه خداوند حداکثر استفاده را از مراحم و عنایات میزبان کریم ببرند.

  روزهای این ماه مبارک، بسیار بلند و طولانی است و شاید برخی از روزه‌داران شب‌های این ماه را برای عبادت و کسب معرفت هرچه بیشتر مغتنم بشمارند و مساجد را پرتراکم‌تر از همیشه رونق خاص بخشند.

  گرمای این ماه، که روزه را در عین دشواری بسیار پرحلاوت کرده، روزه‌دار را در کوتاهی انجام برخی اعمال و قرائت دعا و قرآن و شنیدن مواعظ، امیدوار به شب و حضور در مسجد می‌کند تا پس از افطاری بتواند در مسجد فیوضات بی‌پایان این ماه را کسب کند؛ اما تشکیل بازار در پیاده‌رو خیابان‌های شهرهای مختلف مازندران، که چند سالی است متداول شده، این امکان را از برخی می‌گیرد، ضمن آنکه فضای شهرها در شب‌های ماه مبارک رمضان را کاملاً تجاری و اغلب غیراخلاقی و میدان مانور گناه و فساد کرده است.

  با توجه به این واقعیت ظرف چند سال اخیر، عدم تدبیر مسئولان شهری و همراهی برخی از شهرداری‌ها با این دستفروشان، که بعضاً خانم‌ها متصدی و عرضه‌کننده اجناس هستند و یا با یک یا چند جوان دیگر این کار را انجام می‌دهند، تعجب‌برانگیز است.

  به‌طور قطع، برگزاری مراسم در شب‌های ماه مبارک رمضان در مساجد، از فرهنگی‌ترین و تاثیرگزارترین اقدامات مفید در شهرهای کشور و از جمله در مازندران است و نباید تحت هیچ شرائطی اجازه داد با هر بهانه، این اقدام تاریخی تربیتی تحت‌الشعاع تحرکاتی حتی با بهانه اشتغال و کاسبی عده‌ای دستفروش قرار گیرد.

  این نوشتار مخالف کسب و کار دستفروشان نیست، اما انتخاب زمان بد و آنهم با وضع کنونی، که اختلاط و هرزه‌گرایی‌هایی که انجام می‌شود و مکرر مورد اعتراض مردم و مومنین و خانواده‌ها قرار گرفته، بهیچوجه مورد تائید نبوده و دستفروشان و عرضه‌کنندگان باید تحت ضوابط و آنهم در طول روز به کسب و کار بپردازند و شب‌های ماه مبارک رمضان هم خود از برکات این مهمانی خداوند در مساجد برخوردار شوند و هم به دیگران اجازه چنین فیض و ببرکت را بدهند.

  قطع و یقین برای این موضوع، فرمانداران، شهرداران، نیروی انتظامی و…، عهده‌دار مسئولیت و اقدام خدومانه هستند تا امنیت روانی و اخلاقی به این شب‌های آسمانی در شهرهای مازندران برگردد.

  برچسب ها :

  نظرات