آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56282
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

  کمبود آب، رسیدن به خودکفایی برنج را با سختی مواجه می‌کند/ لزوم توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در مازندران/ کاهش ۲۰درصدی واردات برنج در دوماه نخست سال جاری

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: خودکفایی برنج هدف خوبی است، اما به دلیل تامین آب در کشور و رابطه مستقیم برنج با آب، رسیدن به خودکفایی را کمی با سختی مواجه می‌کند.

  آوای شمال/ دلاور حیدرپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت‌و‌گو با خبرنگار بلاغ، با اشاره به برنامه‌های امسال این سازمان اظهار کرد: برای بهره‌مندی کشاورزان از تسهیلات انواع ماشین‌آلات دامی، شیلات، کارخانه‌های شالیکوبی، تراکتور، کمباین و نشاکاری به بانک‌های عامل، تصمیم‌هایی گرفته شده و برای معرفی متقاضیان مشکلی وجود ندارد.

  وی با بیان اینکه به منظور حمایت از زیرساخت‌های بخش‌هایی مانند کارخانه‌های پرورش ماهی و خاویاری هم تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: برای حمایت از کشاورزان در بخش خرید سموم نیز بر اساس اصل سرمایه در گردش و میزان هکتار زمین زراعی، تسهیلاتی در نظر گرفته شد.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در ادامه با اشاره به ممنوعیت ورود برنج به کشور گفت: اینکه واردات برنج ممنوع شد به این معنی نیست که به هیچ عنوان، این محصول را به کشور وارد نکنیم، بلکه عدم توزیع برنج خارجی از سوی دستگاه‌های دولتی مدنظر است، چراکه برای تامین برنج موردنیاز کشور باید به میزانی از این محصول را وارد کنیم.

  حیدرپور افزود: تلاش‌های فراوانی برای کاهش میزان ورود برنج خارجی انجام شده، به‌طوری‌که میزان ورود برنج به کشور از سال ۹۲ تا سال گذشته از دومیلیون تن به ۷۵۴ هزار و ۹۴ تن رسید.

  وی خاطرنشان کرد: در دو ماه ابتدایی امسال ۱۲۴ هزار تن برنج به کشور وارد شده است که در مقایسه با دو ماه ابتدایی سال گذشته نیز با ۲۰ درصد کاهش روبه‌رو بودیم.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به عملکرد این سازمان در خصوص اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: تمامی فعالیت‌های سازمان جهاد کشاورزی در راستای اقتصاد مقاومتی است چراکه این موضوع برای افزایش تولید داخلی است.

  حیدرپور با بیان اینکه طرح‌هایی مانند احیای دشت میانکاله نیز وجود دارد که به دنبال اجرایی شدن آنها هستیم، افزود: استفاده از ظرفیت‌های توسعه اراضی شیب‌دار، توسعه آبزی‌پروری، توسعه اراضی کشاورزی، ارتقای بهره‌وری و غیره بخشی از طرح‌های در حال اجرا در مازندران است.

  وی همچنین به اشتغال‌زایی از زمین‌های کشاورزی استان و فرصت‌هایی که در این حوزه وجود دارد، اشاره و خاطرنشان کرد: توسعه باغات در اراضی شیب‌دار در راستای اشتغال‌زایی برای جوانان و کارآفرینی است، همچنین توسعه پرورش ماهی در قفس نیز ظرفیت جدیدی برای اشتغال جوانان ایجاد می‌کند.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: با بهره‌برداری از ۳۸ قفس در دریا، ۸۲۰ تن تولید داشتیم که امسال و با افزایش این ظرفیت، پیش‌بینی می‌شود این میزان تولید به ۵ هزار تن افزایش یابد، همچنین توسعه گلخانه‌ها که از برنامه‌های اولویت‌دار سازمان در سال جاری است نیز ظرفیت‌های فراوانی برای اشتغال‌زایی جوانان به وجود می‌آورد به‌طوری‌که در هر هکتار، برای ۱۲ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

  حیدرپور به مشکلات بخش کشاورزی نیز اشاره و اظهار کرد: عدم توسعه مکانیزاسیون در مراحل کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی و زراعی از مشکلات بخش کشاورزی است، در حال حاضر حدود ۷۵ درصد برداشت محصولات کشاورزی و ۳۰ درصد نشاکاری مازندران با استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات انجام می‌گیرد که این میزان باید افزایش یابد.

  وی افزود: باید برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، ماشین‌آلات جدید و روز دنیا وارد کنیم و با حمایت ۸۵ درصدی دولت برای تجهیز و نوسازی این بخش، شاهد استقبال کشاورزان نیز باشیم.

  حیدرپور تصریح کرد: یکی از کاستی‌های جدی استان مشکل ذخیره آب در برخی از ماه‌های سال است که باید در این خصوص نیز اقدامات جدی انجام گیرد.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به شرایط خودکفا شدن برنج در کشور، گفت: خودکفایی برنج هدف خوبی است، اما به دلیل تامین آب در کشور و رابطه مستقیم برنج با آب، رسیدن به خودکفایی را کمی با سختی مواجه می‌کند.

  وی با بیان اینکه برای کشت برنج به غیر از استان‌های شمالی در سایر نقاط کشور با کم‌آبی روبه‌رو هستیم، افزود: برنج در سایر استان‌ها از حمایت دولت خارج شده و فشار برای تولید این محصول استراتژیک بر روی مازندران و گیلان وارد شده است.

  حیدرپور اظهار کرد: راهکارهایی برای خودکفایی برنج کشور مانند اجرای طرح برنامه ۱۰ ساله در نظر گرفته شده است، همچنین توسعه ارقام پرمحصول برنج نیز می‌تواند راهکار مناسبی برای افزایش ضریب خودکفایی برنج محسوب شود که در دستور کار قرار دارد.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در پایان گفت: در کنار سایر تصمیم‌هایی که از سوی دولت در نظر گرفته شده، اصلاح الگوی کشت و مصرف برنج از سوی مردم، می‌تواند کمک زیادی در حرکت به سوی خودکفایی برنج کشور باشد.

  برچسب ها :

  نظرات