آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ , Monday 1 June 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56236
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  وحشت از سخنان رهبر انقلاب درباره برجام و تکاپوی آمریکا؛

  سخنگوی ارشد کاخ سفید: حتی ترامپ هم نمی تواند توافق هسته ای را پاره کند/ تاوان سنگین واشینگتن در صورت نقض برجام

  بن رودز اعلام کرد: حتی دونالد ترامپ جمهوریخواه، در صورت تصدی مقام ریاست جمهوری نمی خواهد توافقنامه هسته ای با ایران (برجام) را پاره کند.

  آوای شمال/ پایگاه اینترنتی فارن پالسی در گزارشی نوشت:‌ ‌سخنگوی ارشد کاخ سفید اعلام کرد: حتی دونالد ترامپ جمهوریخواه، در صورت تصدی مقام ریاست جمهوری نمی خواهد توافقنامه هسته ای با ایران (برجام) را پاره کند.
  به موجب این گزارش با وجود ادعاهای مکرر دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا مبنی بر اینکه اگر رییس جمهور شود توافق هسته ای ایران را پاره خواهد کرد، بن رودز — سخنگوی کاخ سفید– ابراز اطمینان کرد: رییس جمهور آینده آمریکا از جمله ترامپ، به منظور جلوگیری از بروز درگیری بالقوه نظامی در غرب آسیا ، توافق هسته ای ایران را حفظ خواهد کرد.
  بر این اساس، بن رودز — معاون مشاور امنیت ملی آمریکا — در نشستی در  شورای آتلانتیک در پاسخ به پرسش فارن پالسی تاکید کرد :‌ شیوه ای که بر اساس آن توافق هسته ای ایران ساختار و شکل گرفته است ، عناصر بازدارنده فراوانی دارد که رییس جمهور آینده آمریکا را از پاره کردن آن باز خواهد داشت.
  وی افزود : یکی از نخستین پیامدهایی که در صورت تصمیم گیری درباره چنین کاری به ذهن من خطور می کند این است که زمینه بروز بحرانی در غرب آسیا تسریع خواهد شد.
  ترامپ در سخنرانی های متعدد خود چندین بار  وعده داده است یا توافق هسته ای را پاره خواهد کرد یا آن را در قالب توافقی در خواهد آورد که هرگز پیش از این، توافقنامه به آن صورت منعقد نشده باشد.
  براساس این گزارش، در ایران آیت الله خامنه ای رهبر معظم این کشور روز سه شنبه طی سخنانی اعلام کرد اگر رئیس جمهور اینده آمریکا به تعهداتشان بر اساس توافق هسته ای عمل نکند و آن را نقض کند، ‌ایران برجام را به آتش خواهد کشید.
  آیت الله خامنه ای گفت: « جمهوری اسلامی ایران نخستین طرفی نخواهد بود که توافق هسته ای را نقض می کند، زیرا پایبندی به عهد و پیمان دستوری قرآنی است ولی اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن توافق هسته ای عملی شود ، آنگاه جمهوری اسلامی برجام را به آتش خواهد کشید. »‌
  رهبر معظم ایران و دیگر مقامات این کشور نیز بارها تاکید کرده اند به علت باقی ماندن محدودیتها در زمینه نقل وانتقال مالی و کند شدن روند ادغام ایران در بازارهای جهانی ، تهران از مزایای مورد نظر در برجام بهره مند نشده است.
  آنها همچنین تاکید کرده اند بسیاری از بانکهای بین المللی همچنان از تجارت با ایران خودداری می ورزند.
  تاوان سنگین خروج از توافق
  بن رودز در سخنان روز پنجشنبه خود تصریح کرد تاوان خارج شدن از توافق هسته ای حتی برای دونالد ترامپ ، غول سرمایه داری که به تغییر موضع و دیدگاه های  ساعت به ساعت خود شهرت دارد، بسیار سنگین خواهد بود.
  وی افزود پاره کردن توافق هسته ای موجب نارضایتی و انزجار کشورهایی خواهد شد که برای دستیابی به توافق هسته ای ایران با آمریکا همکاری کرده اند – مانند اروپایی ها ، چین و روسیه – و به گفته رودز این دردسری است که رییس جمهور جدید آمریکا از آن اجتناب خواهد کرد.
  رودز تصریح کرد : پس اصل اساسی این است که کسی سمت ریاست جمهوری را بر عهده نخواهد گرفت که بخواهد مشکلات عظیم جدید برای خودش درست کند.
  تحریمهای شدیدتر ایران را تسلیم نکرد
  از سوی دیگر بن رودز در سخنان نشست اندیشکده آتلانتیک در شب گذشته گفت: می دانم که امروزه بحثهایی درباره تصویب، اعمال و کاهش تحریمها مطرح است. اما در آن زمان، برای اعمال گسترده ترین تحریمهای ممکن و برای جلوگیری از بروز مخاطرات برای ثبات اقتصاد جهانی، ما ماهها زمان صرف کردیم تا ائتلافی برای اعمال تحریمها بوجود بیاوریم.
  دیپلماسی برای حل وفصل اختلافات
  مقام امنیتی آمریکا گفت: اما نکته مهم این است که با وجود مواجه کردن اقتصاد ایران با فشارهای بیشتر، ما هرگز از این گزینه ترجیحی خود کنار نرفتیم که می خواهیم اختلافها را از طریق دیپلماسی حل و فصل کنیم.
  وی گفت: به هر حال ایران توافق هسته ای را به طور کامل اجرا کرده  و مردم ایران نیز از این توافق حمایت می کنند.
  بن رودز گفت: واشینگتن به رغم انتقاد شدید جمهوریخواهان کنگره و دونالد ترامپ ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری، به توافق هسته ای با ایران متعهد است.

  برچسب ها :

  نظرات