آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56171
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  دستگاه‌های مکانیزه باعث افزایش تولید محصول می‌شود/ واردات برنج در زمان برداشت ممنوع

  با استفاده از روش های صنعتی نوین می‌توان تولید محصولات را افزایش داد و کار را برای کشاورز آسان‌تر کرد. با توجه به اینکه مازندان استانی با آب و هوای معتدل و با بارش‌های فراوان است، و در زمینه صنعت کشاورزی به آسانی می‌توان اقدامات تخصصی و با روش‌های نوین برای افزایش تولید در واحد سطح انجام داد، بدون روش‌های صنعتی نمی‌توان تولید را افزایش داد، اما کشاورزان همچنان بدون توجه به این همه امکانات از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند، البته ناگفته نماند که برخی از روش‌های صنعتی آنچنان کارایی ندارند و مورد رضایت کشاورزان نیستند. در خصوص استفاده از روش‌های صنعتی هم دولت باید حمایت کند و روش‌های نوین را با توجه به تجهیزات مرتبط و با کیفیت مناسب و هزینه‌های کمتر در اختیار کشاورز قرار دهد، چرا که کشاورز از امکانات نوین زمانی می‌تواند استفاده کند که قدرت خرید و کارایی بالا در افزایش عملکرد را داشته باشد.

  آوای شمال/ با توجه به اینکه مازندان استانی با آب و هوای معتدل و با بارش‌های فراوان است، و در زمینه صنعت کشاورزی به آسانی می‌توان اقدامات تخصصی و با روش‌های نوین برای افزایش تولید در واحد سطح انجام داد، بدون روش‌های صنعتی نمی‌توان تولید را افزایش داد، اما کشاورزان همچنان بدون توجه به این همه امکانات از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند، البته ناگفته نماند که برخی از روش‌های صنعتی آنچنان کارایی ندارند و مورد رضایت کشاورزان نیستند.

  در خصوص استفاده از روش‌های صنعتی هم دولت باید حمایت کند و روش‌های نوین را با توجه به تجهیزات مرتبط و با کیفیت مناسب و هزینه‌های کمتر در اختیار کشاورز قرار دهد، چرا که کشاورز از امکانات نوین زمانی می‌تواند استفاده کند که قدرت خرید و کارایی بالا در افزایش عملکرد را داشته باشد.

  در سطح دانشگاهی هم در زمینه کشاورزی باید سیاست هایی اتخاذ شود تا واحدهای درسی برمبنای فعالیت عملی و تخصصی شکل گیرد صرف تحصیل در زمینه کشاورزی کارایی ندارد و باید تحصیلات دانشگاهی طوری باشد که فارغ التحصیل بخش کشاورزی به راحتی با دریافت تسهیلات بتواند دانش و ایده‌های خود را در زمین‌های کشاورزی پیاده کند.

  عزیزالله شهیدی‌فر معاون تولیدات گیاهی استان مازندران در گفت‌و گو با بلاغ، با اشاره به تنوع کشت در این استان، اظهار کرد: استان مازندران به دلیل اهمیت ویژ‌ه‌ای که در زمینه کشاورزی دارد، با ۴۰ درصد سطح زیر کشت کشور و همچنین تولید یک میلیون تن برنج سفید با ارزش ریالی ۷۰ میلیارد ریال، رتبه نخست در این زمینه را دارد.

  وی خاطرنشان کرد: استان مازندران در سال گذشته به طور میانگین ۲/۲ میلیون تن مرکبات تولید داشت که امسال به ۵/۲ میلیون تن خواهد رسید که ارزش ریالی آن ۵۰ میلیاد ریال است.

  معاون تولیدات گیاهی استان مازندران، تصریح کرد: وجود محصولات استراتژیکی همانند برنج و مرکبات چیزی حدود ۱۲۰ میلیاد ریال برای استان مازندران ارزش اقتصادی دارند.

  این مسئول با اشاره به اینکه در سایر محصولات زراعی همانند کیوی با ۶ هزار هکتار و ۲۰۰ هزار تن تولید، مازندران مقام اول را دارد، گفت: علاوه براینکه در زمینه تولید کیوی مقام اول را داریم، در زمینه مرکبات و برنج هم مقام نخست را بدست آوردیم.

  شهیدی‌فر با بیان اینکه کشاورزی ۲۳ درصد از اشتغال مازندران را به خود اختصاص داد، گفت: باتوجه به ظرفیت‌هایی که استان دارد، می‌طلبد تا برنامه‌ریزی مدون انجام شود و از آنجایی که نمی‌توان سطح زیر کشت اراضی زراعی و باغی را افزایش داد، بنابراین باید به تولید عملکرد در واحد سطح روی آورد.

  وی افزود: در زمینه تولید گل و گیاهان زینتی با ارزش اقتصادی ۳۵۰۰ میلیاد تومان مقام نخست را در غرب استان داریم.

  معاون تولیدات گیاهی استان مازندران با بیان اینکه در زمینه باغبانی و تأمین نهال مصوب شد تا نهال‌های یارانه‌ای و استاندارد در اختیار کشاورزان قرار گیرد، اظهار کرد: در تأمین بذر محصولات زراعی باید از بذرهایی که استاندارد و دارای محصولات ظرفیت تولیدی بیشتر و مقاوم در برابر آفات و بیماری هستند، در اختیار کشاورز قرار گیرد.

  عزیز الله شهیدی‌فر با بیان اینکه سال ۹۵ در زمینه مکانیزاسیون ماشین‌های کشاورزی اعتباری بالغ بر ۵۰ میلیون تومان در اختیار هر کشاورز قرار داده شد، گفت: برای کاهش هزینه تولید و افزایش عملکرد، بانک‌های کشاورزی باید حمایت کنند تا کشاورزان بتوانند ادوات کشاورزی همانند تراکتور، کمباین، دستگاه نشاء کار سمپاش و ردیف کار را برای ایجاد تحول در زمینه کشاورزی در استان تهیه کنند.

  وی یادآور شد: در زمینه محیط زیست و بهداشت، تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان به منظور کاهش مصرف سموم کشاورزی باید با روش‌های تلفیقی و کنترل بیولوژیک طی برنامه‌ای، ۳۵ هزار هکتار از اراضی شالیزاری را از بیماری دور کنند.

  معاون تولیدات گیاهی استان مازندران به  قیمت آب بهاء کشاورزی اشاره کرد و گفت: آب منطقه‌ای موظف است اراضی پشت سدها و کانال‌های آب که وزارت نیرو برای ذخیره آب آنجا هزینه کرد، آب بها را از کشاورزان دریافت کند.

  این مسئول گفت: کشاورزانی که از آب سدها و کانال‌های مدرن استفاده نمی‌کنند، از پرداخت آب بهاء مستثنی هستند.

  شهیدی‌فر با بیان اینکه در استان مازندران در تولید مرکبات و گل و گیاه و مرغ مازاد تولید داریم و حتما باید به کشورهایی همچون روسیه و آسیای میانه صادر شود، افزود: مازندران در زمینه تولید برنج باید به مرز خود اتکایی حدود ۷۰ تا ۸۰ هکتار برسد، تا نیاز به واردات نباشد اما درصدی نیاز به واردات است تا نیاز غذایی کشور تأمین شود.

  وی با بیان اینکه سالانه حدود ۸۰ میلیون تن در سال، از کودهای بیولوژیک استفاده می‌شود، یادآور شد: مواد اولیه کودهای بیولوژیک از کودهای حیوانی و موادی که در صنایع چوب و کاغذ ، دامداری‌ها و مرغداری‌های صنعتی تهیه می‌شود بدست آید و به کودهای آلی و ورمی کمپوست تبدیل شده که برای اصلاح ساختمان خاک و کاهش نیاز به کود شیمیایی و نگهداری آب، مناسب است.

  نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ و جویبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید موانع بر سر صادرات محصولات کشاورزی برطرف شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه استان مازندران در حدود یک میلیون تا دو میلیون تن مازاد دارد و اگر این مازاد تولید صادر شود، آسیب های تولیدکنندگان در زمینه قیمت در زمان برداشت محصول برطرف می‌شود.

  عبدالله رضیان ادامه داد: در زمینه صادرات مرکبات اقداماتی در حال انجام است و در سال گذشته ۲۰۰ هزار تن آن به کشورهای آسیای میانه صادر شد.

  وی استان‌های مازندران، گیلان و گلستان را سه استان مهم تولید کننده برنج دانست و تصریح کرد: استان مازندران از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراکز تولید برنج است که باتوجه به بحران آب، در تولید آن برای برخی از استان‌ها محدودیتی به وجود آمد.

  نماینده مجلس دهم یادآور شد: سطح زیر کشت برای تولید برنج به میزانی نیست که برای مصرف داخلی پاسخگو باشد، بنابراین در زمینه برنج با وضع موجود نمی‌توانیم به خودکفایی برسیم.

  این مسئول با اشاره به اینکه من مخالف واردات نیستم البته در حدی که نیاز برنج کشور را تأمین و تعادل قیمت ایجاد کند، گفت: اکنون زمانی مناسب برای واردات برنج نیست، چرا که اگر در زمان برداشت، برنج وارد شود مطمئناً با توجه به واردات و کاهش قیمت، آسیب به تولیدکننده وارد شده و آورده آن به نفع واسطه‌ها است، اما دولت باید زمانی را که برای واردات در نظر می‌گیرد در نیمه دوم سال قرار دهد.

  عبدالله رضیان با بیان اینکه در نشست با وزیر جهاد کشاورزی کشور تصمیم بر آن شد تا آخر تیر ماه  برنجی از گمرک ترخیص نشود، افزود: باید واردات به شهریور منتقل شود، چرا که در این زمان کشاورز محصول خود را در بازار عرضه می‌کند تا مصرف کننده و تولید کننده راضی باشد.

  وی در پایان با اشاره به اینکه برای تولید محصولات برنج باید یارانه‌هایی در زمینه تولید و عرضه سم و کود، تسهیلات کشاورزی و ساماندهی ماشین‌های کشاورزی در زمینه هدر رفت برداشت محصول باشد در نظر گرفت، گفت: وزارت کشاورزی باید برنامه‌ریزی کند تا دستگاه‌هایی در اختیار کشاورزان قرار گیرد تا کالایی که وارد می‌شود، استاندارد و بدون مشکل باشد.

  به گزارش بلاغ، در نتیجه می‌توان با افزایش عملکرد تولیدات زراعی و باغی در واحد سطح و همچنین بکارگیری بذر مقاوم به خشکی و کم آبی و اجرای طرح الگوی کشت متناسب با وضعیت خاک و آب، باغ‌ها را در اراضی شیبدار توسعه داد.

  همچنین جهاد کشاورزی باید کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای و انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه‌ها را جزو الویت‌های برنامه‌ریزی خود قرار دهد.

  برچسب ها :

  نظرات