آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ , Wednesday 22 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56111
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ابتلای ۵ میلیون ایرانی به دیابت/بی‌اطلاعی نیمی از بیماران

  متخصص غدد گفت: براساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آن‌ها از بیماری‌ خود بی‌اطلاع هستند.

  آوای شمال/ علی ربانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد شیوع بیماری دیابت گفت: در سال ۲۰۱۲ دیابت عامل مستقیم مرگ یک و نیم میلیون انسان در سرتاسر جهان بوده است.

  وی افزود: برآورد می‌شود که در سال ۲۰۳۰ بیماری دیابت هفتمین عامل مرگ و میر در انسان خواهد بود. مرگ و میر ناشی از دیابت در سال ۲۰۱۱ معادل با مجموع مرگ‌های ناشی از بیماری‌های مهم واگیر از جمله ایدز، مالاریا و سل بوده است.

  متخصص غدد تصریح کرد: در سال ۲۰۱۴ بیش از ۹ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال جهان و در سال ۲۰۱۵ تقریبا ۴۱۵ میلیون فر مبتلا به دیابت بوده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این تعداد تا سال ۲۰۴۰ به بیش از ۶۴۲ میلیون نفر خواهد رسید.

  ربانی گفت: همچنین، ۳۱۸ میلیون نفر در شرایط پرخطر برای بروز دیابت هستند و تخمین زده می‌شود که سال ۲۰۳۵ یک میلیارد نفر دچار دیابت و یا در معرض خطر بالای بروز آن هستند. به بیان دیگر، در سال ۲۰۱۵، در دنیا، هر ۱۱ نفر ۱ نفر دچار دیابت وجود دارد. در صورتی که تا سال ۲۰۴۰، این میزان افزایش یافته و به یک نفر دیابتی در هر ۱۰ نفر جمعیت خواهد رسید.

  وی در مورد تحلیل وضعیت بیماری در ایران گفت: طبق آمار ششمین چاپ اطلس دیابت تعداد کل بیماران دیابتی در جمعیت ۲۰ تا ۷۹ سال در ایران در سال ۲۰۱۳ تقریبا ۴٫۵ (چهار و نیم) میلیون نفر بوده است. در همان سال در ایران شیوع دیابت نیز ۸٫۴ درصد بود.

  متخصص غدد افزود: هم اکنون برآورد شیوع دیابت تیپ یک در ایران ۳٫۷ درصد هزار است و براساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود ۴٫۵ تا ۵ میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آن‌ها از بیماری‌ خود بی‌اطلاع هستند.

  ربانی ادامه داد: اگرچه سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی کرده تا سال ۲۰۳۵ تعداد مبتلایان به دیابت در ایران به ۶٫۵ میلیون نفر افزایش یابد اما با توجه به تغییر برآوردهای سال‌های اخیر این سازمان، در صورت عدم مداخلات مناسب، انتظار می‌رود تعداد بیماران دیابتی در کشورمان تا دو دهه، دیگر بیشتر از رقم فوق باشد.

   

  برچسب ها :

  نظرات