آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 5 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56078
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  تولید بلدرچین در فضایی کمتر از ۱۰۰ مترمربع با تلاش یک جوان

  در روزگاري كه خيلي از جوانان به نبود كار اعتراض دارند جواناني هستند كه ثابت مي‌كنند ما مي‌توانيم. و قطعاً الگويي نمونه براي ديگر جوانان مي‌باشند.

  تولید بلدرچین در فضایی کمتر از 100 مترمربع با تلاش یک جوانآوای شمال/ کارآفرین ۲۲ ساله‌ای که در شهر زاهدان خانه‌ی خود را تبدیل به مکانی برای اشتغالزایی و کارآفرینی کرده است. در روزگاری که خیلی از جوانان به نبود کار اعتراض دارند جوانانی هستند که ثابت می‌کنند ما می‌توانیم. و قطعاً الگویی نمونه برای دیگر جوانان می‌باشند.

  آقای علی صفوی لشکری توانسته است در پشت‌بام خانه‌ی خود کسب‌وکاری پر رونق برای خود و خانواده‌اش به وجود آورد. او که ساکن شهر زاهدان است پشت‌بام خانه‌ی خود را با فضای در حدود ۱۰۰ مترمربع برای پرورش بلدرچین در نظر گرفته است که توانسته به‌طور مستقیم برای سه نفر اشتغالزایی کند. وی در مصاحبه باخبر نگار ما  به نکات قابل‌توجهی اشاره کرد.

  قبل از این‌که به این کار روی بیاورید چه‌کار و حرفه‌ای داشتید؟

  آقای علی صفوی لشکری: من قبل از این‌که وارد عرصه پرورش بلدرچین شوم کار و درآمد خاصی نداشتم و دانشجو بودم ، حتی خرج رفت‌وآمد خودم را از خانه به دانشگاه نداشتم و تمام مخارج امورات زندگی من را پدرم تأمین می‌نمود.

  چه شد که متوجه شدید پرورش بلدرچین می‌تواند برای شما مناسب باشد؟

  آقای علی صوفی لشکری : به توصیه‌ی اقوام و آشنایان و چند نفر از بزرگان فامیل و همچنین مشاوره با متخصصین و کارشناسان سازمان بسیج سازندگی به این نتیجه رسیدم که در حوزه‌ی پرورش بلدرچین و همچنین تولید تخم این پرنده وارد شوم و ازآنجایی‌که این پرنده از محبوبیت بالایی در میان مردم استان ما برخوردار بود توانستم خیلی زود پیشرفته کنم.

  می‌شود برایمان بگویید که از کجا شروع به کارکردید و اکنون به چه حد از کسب‌وکار رسیده‌اید ، و این‌که آیا از کار خود راضی هستید؟

  علی صوفی: در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ بود که به سازمان بسیج سازندگی مراجعه و پس از مشاوره با کارشناسان این سازمان و معرفی به بانک مهر اقتصاد مبلغ ۷ میلیون تومان وام دریافت نمودم و مبلغ ۱ میلیون تومان نیز از پدرم قرض گرفتم در ابتدا برای تهیه‌ی جوجه یک‌روزه‌ی بلدرچین اقدام به خرید آن از بازار کردم، بار اولم بود و تجربه‌ی خاصی هم نداشتم ۲۰۰۰ قطعه جوجه بلدرچین خریداری کردم و با تعدادی ظرف دان و آبخوری کار خودم را شروع کردم پس از گذشته ۳۰الی ۳۵ روز توانستم آن‌ها را باقیمتی در حدود ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان برای هر قطعه به فروش برسانم. در حال حاضر به حمدا… توانسته‌ام پشت‌بام خانه را با فضایی در حدود ۱۰۰ مترمربع به این کار اختصاص دهم که متوسط تولید من در ماه چیزی در حدود ۲۰۰۰ قطعه بلدرچین گوشتی شده است و حدود ۲۰۰۰ بلدرچین تخمی هم در کنار آن برای گرفتن روزانه حدوداً ۱۳۰۰ تخم فراهم‌شده، که حاصل تلاش ۳ ساله‌ی من در این عرصه است و خدا را شکر، من و خانواده‌ام از این کار رضایت کامل راداریم و اگر کسی بخواهد توانایی آن را داریم تا ماهانه نزدیک به ۸۰۰۰ قطعه جوجه بلدرچین یک‌روزه برای او تولید کنیم.

  آیا شما دستگاهی برای پرورش بلدرچین یک‌روزه و جوجه‌کشی برای خود تهیه کردید و این‌که سود خالص شما از این کار در ماه چقدر است؟

  علی صوفی: بلی، در همان ماه‌های ابتدا با مبلغی که از وام برایم مانده بود یک دستگاه ۴۵۰۰ عددی جوجه‌کشی تهیه کردم و هم برای خودم و هم برای دیگران جوجه بلدرچین یک‌روزه به عمل می‌آوردم، متوسط درآمد من از این کار حدود ۲ الی ۳ میلیون تومان در ماه است که در این مدت چند نفر دیگر از آشنایان هم با دیدن این کار و توصیه من برای اشتغالشان به این کار روی آورده و موفق شده‌اند.

  بهترین و پرسودتر ین ماه برای پرورش بلدرچین چه ماهی است و شما چگونه محصولات خود را به فروش می‌رسانید؟

  علی صوفی: بنده در تمام فصول سال بلدرچین تولید می‌کنم، اما بهار برای ما بهترین فصل برای تولید بلدرچین است در بهار به علت دمای مطلوب هوا مرگ‌ومیر کمتری در میان جوجه‌ها داریم و ازاین‌رو درآمد ما در فصل بهار بهتر است، ناگفته نماند که فصل زمستان هم تقاضا و هم کشش بازار برای خرید بلدرچین بیشتر است زیرا شرایط نگهداری آن در زمستان دشوار است و هرکسی نمی‌تواند در فصل زمستان بدون در نظر گرفتن طبع و شرایط نگهداری خاص بلدرچین که نیاز به مکانی گرم حدوداً ۳۵ الی ۴۰ درجه دارد آن را نگهداری کند. بلدرچین‌های ۳۰ الی ۳۵ روزه و حتی ۴۵ روزه را باقیمت‌های متفاوت در بازار و بین آشنایان، همسایه‌ها، همکاران پدرم در اداره و فامیل به فروش می‌رسانم و بیشتر فروش را در بین آشنایان و اقوام دارم و کمتر پیش می‌آید که برای فروش بلدرچین به بازار مراجعه کنم و شکر خدا مشکلی برای فروش ندارم.

  توصیه‌ی شما به جوانان و کسانی که علاقه‌مند به وارد شدن در این عرصه هستند چیست و آیا حاضر هستید تجربیات خود را در اختیار دیگران و جوانان جویای کار قرار دهید؟

  علی صوفی: توصیه‌ی من به آن‌ها این است که اگر کاری را شروع می‌کنند ادامه بدهند و حتی اگر در ماه‌های اول سود نکردند ناامید نشوند، بالاخره هر کاری سختی‌ها و قلق خاص خودش را که دارد و می‌طلبد که با کسب تجربه وارد بازار شد، خود بنده هم از این قاعده مستثنا نبودم. بله، بنده حاضر هستم هر مقدار و اندازه‌ای که نیاز باشد از تجربیات خود در اختیار این عزیزان قرار بدهم همان‌طوری که دیگران تجربیات خودشان را در اختیار ما قراردادند.

  برچسب ها :

  نظرات