آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56067
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۵
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  رئیس مرکز تحقیقات برنج مازندران در گفت‌وگو با بلاغ خبر داد

  تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج کشت اولی در مازندران

  رئیس مرکز تحقیقات برنج مازندران از تولید یک میلیون و 400 هزار تن برنج در این استان خبر داد.

  آوای شمال/ رحمان عرفانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بلاغ، اظهار کرد: در بسیاری از اراضی برنج فقط یک مرحله سم‌پاشی می‌شود و آن‌هم آفت کرم ساقه‌خوار است که با نظارت کارشناسان تحقیقات با کمترین سم به بذرها پاشیده می‌شود.

  وی افزود: زراعت آی‌تی‌ام یک زراعت تلفیقی است که با استفاده از ابزارهای بیولوژیک، زنبور تریکوگراما و تربون‌های جنسی برای جمع‌آوری حشرات و همچنین پارازیت کردن تخم کرم ساقه‌خوار برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد که موجب کاهش سم‌پاشی در اراضی شده است.

  رئیس مرکز تحقیقات برنج مازندران خاطرنشان کرد: میزان سطح زیرکشت برنج در مازندران حدود ۲۱۰ هزار هکتار در کشت نخست گزارش شده و بر اساس برآوردی که صورت گرفته یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن تولید برنج در مازندران داریم.

  این مسئول با بیان اینکه طرحی در ارتباط با خودکفایی به نام ضریب ارتقای خوداتکایی نوشته شد، گفت: با تدابیری که اندیشیده شده و با همکاری همه نهادها باید بتوانیم عملکرد و ضریب کشت را افزایش دهیم.

  وی افزود: برای اینکه بتوانیم به خودکفایی برسیم لازم است تا بیشترین بهره‌وری را از شالیزار با ارتقای سطح کشت رتون و کشت مجدد داشته باشیم.

  عرفانی با اشاره به اینکه یکی از راه‌هایی که برای استفاده بهینه آب لازم است به آن توجه شود استفاده از آبیاری تناوبی و سیلندرهای مکانیزه‌ای است که به کشاورزان کمک می‌کند تا در زمان صحیح مزارع خود را آبیاری کنند، اظهار کرد: لازم است تا دولت با سیاست‌گذاری صحیح در زمینه تحقیق و توسعه، حفاظت از اراضی شالیزاری، حفاظت از ارقام پرمحصول، قیمت‌گذاری‌ مناسبو جلوگیری از وارادات بی‌رویه به کشاورزان کمک کند تا آنها در زمینه کشاورزی فعالیت بیشتری داشته باشند.

  برچسب ها :

  نظرات