آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 15 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56044
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  اخبارویژه روزنامه‌های 27 خردادماه؛

  فیش‌های نجومی در کدام دولت صادر شد؟/ تکذیب عضویت عراقچی در نیروی‌قدس سپاه/ ایران رسما از آمریکا شکایت کرد/ جهان‌نیوز توقیف شد

  روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  آوای شمال/ روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

  ******

   

  کیهان

  دولت با غفلت از بنگاه‌های متوسط و کوچک موجب تعمیق رکود شد

  دولت با کوتاهی درباره بنگاه‌های کوچک و متوسط، در تعمیق رکود نقش ایفا کرد.

  حسین راغفر اقتصاددان اصلاح‌طلب در تحلیلی از سوی روزنامه شرق منتشر شده، ضمن بدگویی علیه دولت قبل اذعان کرد: اشتباه دولت این بود که فکر کرد برای بهبود اوضاع اقتصاد، اولویت این است که به پتروشیمی‌ها و خودروسازی توجه کند در حالی که مشکل اصلی اقتصاد ما، بدحالی بنگاه‌های کوچک و متوسط بود و غفلت از این مسئله، سهم دولت در تعمیق رکود است. دولت باید به این معترف باشد و برای حل آن بکوشد.

  یادآور می‌شود رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر کارگزاران نظام و در بیان برخی راهکارها برای حل مشکل رکود و بیکاری، توجه به صنایع کوچک و متوسط را ضروری خواندند و افزودند: احیای این گونه صنایع از بنیان‌های اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند تا حد زیادی باعث تحرک اقتصادی و ایجاد اشتغال شود.
  ایشان همچنین گفتند این دو مشکل بیش از آن که ناشی از تحریم‌ها باشد متوجه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت فعلی، دولت سابق و دولت اسبق است.

  باز کنید درهای بسته اطلاعات را /بگیرید منتشرکنندگان فیش‌های نجومی را!

  روزنامه دولتی شهروند می‌گوید منتقدان از زیر زمین هم که شده ایرادهای داشته و نداشته دولت را درمی‌آورند.

  روزنامه هلال‌احمر درباره اعتراض رسانه‌ها به فیش‌های حقوقی نجومی برخی مدیران دولتی می‌نویسد: موضوع حقوق‌های بالا یا فیش‌های حقوقی ده‌ها میلیونی این روزها در صدر اخبار داخلی کشور قرار دارد؛ موضوعی که با بدتر شدن یا عدم بهبود وضع اقتصادی جامعه برای مردم حساس‌تر هم جلوه می‌کند و به طور معمول توضیحات اصلاحی و بعدی درباره این حقوق‌ها نیز گره‌گشا نیست. موضوع چنان حاد شد که آقای رئیس جمهور و معاون اول هم وارد میدان شدند و سخنگوی دولت نیز در یک اقدام پسندیده و برخلاف سنت رایج دولت پیشین عذرخواهی کرد.

  این روزنامه می‌افزاید: منتقدان و حتی مخالفان و دشمنان دولت دارای رسانه‌هایی هستند که از نوعی امنیت حرفه‌ای برخوردارند؛ حتی امنیتی بیش از حدود عرفی در یک کشور پیشرفته است. به همین دلیل از زیرزمین هم که شده ایرادهای داشته و نداشته این دولت را بیرون می‌آورند؛ حتی اگر مربوط به دولت سابق باشد. دولت چرا باید چوب اتفاقاتی را بخورد که نانش را دیگران می‌خورند؟ چرا باید دولت چوب حقوق‌های کلان برخی افراد را بخورد؟ پس به دولت باید گفت؛ باز کنید درهای بسته اطلاعات را. شفافیت رکن دیگری از مبارزه با فساد است. فیش‌های حقوقی را علنی کنید. درهای کارگزینی‌های ادارات و سایر امور را باز کنید. هر چند به لحاظ حقوقی نیز منعی برای باز شدن این درها نیست. چیزی که از خدا پنهان نیست، چرا باید از مردم پنهان بماند؟

  این روزنامه در عین حال اذعان کرد: نکته‌ای که مورد غفلت واقع شده بازگذاشتن دست مدیران دولتی در استفاده از اختیارات خود برای پرداخت پاداش است.

  شهروند همچنین نوشت: در جریان انتشار فیش‌های مدیران بیمه مرکزی، نکته‌ای که مورد توجه قرار نگرفت یا کمتر به آن پرداخته شد، وام‌های گوناگونی بود که به رؤسای بیمه مرکزی پرداخت شده بود؛ وام خرید مسکن، خرید خودرو و… در حالی که بعید است آنان اصولاً خانه یا خودرو نداشته باشند. طبیعی است در شرایط تورمی که می‌توان از دریافت این وام‌های کم یا بدون بهره سالانه تا ۳۰ درصد سود گرفت، ارقام قابل توجهی می‌شود که متأسفانه این نیز یکی از عوارض تورم است که مطالبه برای وام‌های قرض‌الحسنه را چند برابر می‌کند.

  درباره این یادداشت پرتناقض گفتنی است: اولاً چرا انتشار فیش‌های حقوقی نجومی را- که می‌گوید نباید از مردم پنهان بماند- امنیتی می‌کنید و می‌گویید رسانه‌های منتقد از امنیتی بالاتر از کشورهای پیشرفته برخوردارند؟ پس این همه فشار و تهدید و دادگاهی کردن مطبوعات منتقد یا قطع یارانه‌های آنها و حتی توقیف آنها (مانند هفته‌نامه ۹ دی) برای چیست؟ ثانیاً اگر فیش‌های حقوقی نجومی مربوط به «دیگران» است که دولت چوب آن را می‌خورد و «چیزی که از خدا پنهان نیست، چرا باید از مردم پنهان بماند»، پس چرا از اقدام درست مطبوعات منتقد برمی‌آشوبید و کاری «زیرزمینی» توصیف می‌کنید. این دیگران غیر از مدیران ارشد بیمه و بانک‌های دولتی هستند؟

  ثالثاً بالاخره فیش‌های نجومی ایراد نداشته است یا ایراد واقعاً موجود که سخنگوی دولت برای ایراد نداشته عذرخواهی کرد! مربوط به دولت قبل است یا اتفاقی که در همین ۳ سال دولت فعلی به میمنت و شیرینی! ادامه داشته است؟! اگر باید با شفافیت با موضوع فیش‌های دریافتی مواجه شد، پس تعقیب منتشرکنندگان برای چیست؟ آیا در ماجرای درست روشنگری علیه ویژه‌خواران، دولت باید اشراف سوء استفاده‌چی را تحت تعقیب قرار دهد یا معترضان به آن را؟

  مجوز فیش‌های نجومی سال ۹۳ در دولت یازدهم صادر شده است

  «برخلاف ادعای محافل دولتی و رسانه‌های همسو، مجوز پرداخت فیش‌های نجومی در دولت فعلی صادر شده است.»

  وبسایت تابناک با انتشار این خبر نوشت: در ابتدای مطرح شدن موضوع فیش‌ها، برخی دولتی‌ها ضمن انکار چنین موضوعی آن را متعارف قلمداد کردند و با اغماض اعلام کردند اگر تخلفی روی داده باشد با آن برخورد خواهند کرد. با گسترش و جدی شدن موضوع فیش‌ها و انتشار بخش بیشتری از دریافت‌های میلیونی برخی مدیران بانک اعلام شد که ریشه این دریافت‌ها در قوانین گذشته است. حتی رئیس جمهور طی دستوری که به معاون اول خود جهت پیگیری و بررسی حقوق و پاداش‌های پرداختی به مدیران در دستگاه‌های اجرایی صادر می‌کند اشاره می‌دارد که گزارش‌های واصله نشان می‌دهد که مواردی از پرداخت‌های غیر متعارف و ارقامی تحت عنوان «پاداش و وام» وجود داشته است که اگر چه ممکن است با مقررات به جا مانده از دوره‌های قبل توجیه‌پذیر باشد ولی با موازین عدالت و تعهد در قبال بیت‌المال و منشور اخلاقی دولت ناسازگار و غیرقابل قبول است.

  آقای نوبخت معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت نیز در گفت‌وگوی ویژه خبری استدلالی شبیه آقای روحانی را بیان می‌کند. آقای نوبخت در توضیح اقدامات دولت برای برخورد با این گونه دریافت‌های نامتعارف بیان داشت که همه تلاش دولت این است تا این قوانین و مقرراتی را که از گذشته وجود داشت و برپایه آن دستگاه‌ها سال‌ها به تناسب برداشت‌ها و اختیارات خود از آن استفاده کردند همه راه‌ها و منافذ سوءاستفاده و یا پرداخت حقوق غیرمتعارف را ببندیم به همین جهت اکنون دولت بر روی این مسئله بسیار حساس است زیرا می‌خواهد عدالت را اجرا کند.

  با این حال فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات در توضیح ریشه دریافت‌های غیر متعارف برخی مدیران با اشاره به اینکه برخی از دستگاه‌های اجرایی از شمول نظام پرداختی قانون مدیریت خدمات کشوری مستثنا شده‌اند، بیان کرده است: «در قانون و بند (ح) ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم آمده است که یک فوق‌العاده خاص می‌توان تعیین و به مدیران پرداخت کرد، منتها مدیران دولتی این موضوع را در پرداختی‌ها به عنوان حقوق مستمر در تمامی پرداختی‌های خود مبنا قرار داده و لحاظ کردند، در حالی که جزو حقوق غیرمستمر بود. مجوز اعمال این فوق‌العاده، در سال ۹۳ صادر شد، البته قانون برنامه از سال ۹۰ اجرایی شده بود، و این موضوع می‌بایست توسط کارگروهی به تصویب می‌رسید و قبل از آن چنین مجوزی وجود نداشت و ریشه قانونی این پرداختی‌ها به بند (ح) ماده ۵۰ قانون برنامه پنجم برمی‌گردد که البته در اعمال و اجرا، آن را توسعه دادند، که دیوان محاسبات از سال ۹۳ به این موضوع ورود کرد.»

  تابناک تصریح می‌کند: در واقع مشخص می‌شود که ریشه این پرداختها براساس قانون برنامه پنجم بوده است که اعمال این فوق‌العاده‌ها در سال ۹۳ صادر و اجرایی شده است. در واقع برخلاف اظهارات برخی دولتی‌ها که این موضوع ریشه درگذشته دارد؛ ریشه در مجوز همین دولت دارد.

  معامله خطرناک با مخازن نفتی و امتیاز هنگفت برای ‌‌BP انگلیس

  خطر و تراژدی بزرگی در زمینه قراردادهای جدید نفتی در راه است و وزارت نفت در این زمینه مسئول اصلی است.

  روزنامه جوان در یادداشتی نوشت: در دسته‌بندی میادین و مخازن نفتی و گازی کشور جهت واگذاری به شرکت‌های خارجی به منظور تولید و افزایش تولید، مهم‌ترین دسته میادین در حال تولید هستند. به دلیل ماهیت مخزنی و فنی این دست از میادین، حساسیت چندانی در سطح جامعه و حتی کارشناسان در این باره وجود ندارد در حالی که نگاهی به ۱۰ مخزن نفتی کشور نشان می‌دهد بیش از ۶۰ درصد از ظرفیت فعلی کشور متعلق به این مخازن است.

  وزارت نفت معتقد است برای افزایش تولید از این مخازن استفاده از تکنولوژی‌های روز ضروری است که پربیراه نیست اما نکته مهم این است که برای دسترسی به این تکنولوژی‌ها و افزایش تولید چه امتیازات و چه مکانیسمی‌در نظر گرفته شده است.

  متخصصان نفتی به خوبی آگاهند که بخش اصلی مخازن نفتی ایران در نیمه دوم عمر خود قرار دارند، این شرایط بدان معناست که میزان تولید از این مخازن از دوره اوج خود رد شده و در سراشیبی قرار گرفته است و هر ساله از میزان آن کاسته می‌شود، بنابراین در گام نخست نگهداشت تولید ضروری است و در مرحله بعد باید به فکر افزایش میزان تولید بود. برنامه‌های نگهداشت و افزایش تولید باید به نحوی عملیاتی شود که به مخزن آسیب نرسد و براساس شناخت دقیق از مخزن برنامه‌های تدوین شده اجرایی شود. خوشبختانه طی سال‌های گذشته متخصصان ایرانی توانسته‌اند میزان تولید را ثابت نگه داشته و با استفاده از برخی تکنولوژی‌های روز و البته بومی، تولید را در وضعیت ثابت قرار دهند.

  مخازن نفتی ایران سالانه ۱۰ درصد افت تولید دارند که بخش عمده‌ای از آن قابل جبران است، به طور مثال اگر مخزنی با تولید ۵۰۰ هزار بشکه بخواهد سال بعد نیز ۵۰۰ هزار بشکه نفت تولید کند باید برای آن ۵۰ هزار بشکه عملیات‌هایی نظیر تعمیر چاه‌ها، تزریق گاز، پمپ‌های درون چاهی و… را در دستور کار قرار دهد. اجرای این مهم متحمل هزینه‌هایی می‌شود که رقم آن در مقابل پیشنهادات خارجی بسیار کمتر است. حالا قرار است در قراردادهای جدید برای حفظ این ۵۰ هزار بشکه به شرکت خارجی پاداش اعطا شده و اگر تولید را افزایش دهد پاداشی بیشتر برای آن در نظر گرفته شود!

  در علم مهندسی نفت، بهترین تولید از آن شرکت یا کشوری است که بیشترین آشنایی را با مخزن داشته باشد که البته به مرور محقق می‌شود، به همین دلیل است که گفته می‌شود شناخت از مخزن زمانی کامل می‌شود که مخزن به پایان عمر خود رسیده باشد. در چنین زمینی است که شرکت‌های بهره‌بردار بهترین شناخت را از مخازن دارند و در صورت تأمین منابع مالی و استفاده از توانمندی‌های شرکت‌های فنی- مهندسی می‌توانند به اهداف خود نائل شوند. در این میان ممکن است اهداف نیز محقق نشود که این فرضیه در قبال شرکت‌های خارجی و غریبه با مخازن نفتی قوی‌تر است تا شرکت‌های ایرانی، همان‌طور که شرکت چینی در مسجد سلیمان طرحی را اجرایی کرد که باعث سقوط میدان مسجد سلیمان شد. نکته جالب در این تراژدی، نامه‌ها و هشدارهای متخصصان داخلی بود که چنین ضربه بزرگی را پیش‌بینی کرده بودند.

  از سوی دیگر، عرف رایج در برنامه‌های افزایش تولید در بیشتر کشورهای نفتی چنین است که شرکت خدمات فنی و دانش‌بنیان در قالب یک قرارداد مشاوره‌ای و خدماتی، به شرکت ملی نفت یک کشور کمک کرده و بابت افزایش تولید مبلغی را دریافت می‌کنند. در واقع مالکیت و مدیریت در دست شرکت ملی نفت است و شرکت خارجی به آن مشاوره داده و با همفکری دوطرفه برنامه را تنظیم می‌کند. برنامه وزارت نفت درست در مقابل این مقوله قرار داد؛ آنها می‌خواهند مدیریت را به شرکت خارجی واگذار کنند که کار اصلی‌اش چیز دیگری است، به طور مثال شرکت بی‌پی قصد دارد مدیریت مخزن اهواز- بزرگ‌ترین و پرتولیدترین مخزن ایران- را برعهده گرفته و برای افزایش تولید برنامه بدهد. بی‌پی یک شرکت مادر است و به دلیل عدم تخصص در این حوزه، این عملیات را با یک قرارداد مشاوره‌ای- خدماتی به همان شرکت‌های فعال در این حوزه واگذار می‌کند و حق مدیریت بزرگی را از آن خود می‌کند علاوه بر اینکه مدیریت مخزن را نیز در دست دارد. حال پرسش اینجاست که وقتی خود بی‌پی از این مدل بهره می‌برد چه دلیلی وجود دارد منابع ملی با پاداش‌های شیرین به شرکتی پرداخت شود که هیچ شناختی بر مخزن جز مطالعه اسناد ندارد؟

  به عبارتی ساده‌تر، وزارت نفت دوست دارد امتیاز بادآورده‌ای را تقدیم شرکت‌های خارجی کند و از کنترل خود بر منابع دست بکشد، این مصیبت زمانی جدی‌تر می‌شود که به شرکت‌های بهره‌بردار تکلیف می‌شود به عنوان پیمانکار بی‌پی مشغول به کار شوند و همه چیز را فراموش کنند. خطر بزرگی در راه است.

  جمهوری اسلامی

  فرار سرکردۀ داعشی با میلیون‌ها دلار از کرکوک

  * مسئول اموال گروهک تروریستی داعش در کرکوک، با میلیون‌ها دلار پول، فرار کرد. یک منبع امنیتی در استان کرکوک که این خبر را به شبکه السومریه داده گفته است این چندمین بار است که یکی از مسئولان داعش با مقادیر زیادی پول فرار می‌کند.

  رییس مرکز حقوق بشر بحرین بازداشت شد

  * سازمان عفو بین‌الملل، رژیم بحرین را به خاطر بازداشت «نبیل رجب» رئیس مرکز حقوق بشر بحرین محکوم کرد. جیمز لینج از مقامات عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: نبیل رجب ظاهراً نمونه هشدار دهنده دیگری از موضع عاری از روامداری رژیم بحرین درباره مخالفانی است که به صورت مسالمت‌آمیز فعالیت می‌کنند. رژیم بحرین از طریق اقدامات غیرقانونی از جمله بازداشت‌های مکرر این کار را انجام می‌دهد. نیروهای امنیتی بحرین، روز دوشنبه خانه نبیل رجب را بازرسی و سپس او را بازداشت کردند. نبیل رجب که از مخالفان برجسته حکومت بحرین است به علت انتقادهایش از رژیم آل خلیفه در سال ۱۳۹۱ دو سال زندانی بوده است.

  اعتصاب‌ غذای شیعیان پاکستان در اعتراض به دولت

  * با اینکه دولت پاکستان در ماجرای اعتصاب غذای شیعیان در اعتراض به افراطیون ساکت است، رهبران مسیحی پاکستان نیز با اعتصاب غذای شیعیان علیه آزار و تعرضات همدردی کردند. پدر امانوئل یوسف مانی، از رهبران مسیحیت پاکستان با شیعیان این کشور ابراز همدردی کرد و گفت: حکومت باید به کشته شدن شهروندان شیعه توجه کند. رئیس هیئت ملی عدالت و صلح اسقف‌های کاتولیک پاکستان تاکید کرد: هیچکس حق ندارد عقایدش را به دیگری تحمیل کند و حکومت باید از همه اقلیت‌های مذهبی حمایت کند. وی بزرگان اهل سنت پاکستان را نیز مخاطب قرار داد و از آنها خواست با تکیه بر تعالیم حقیقی اسلام، خشونت به اسم دین را محکوم کنند.

  آرمان

  مذاکرات با آمریکا فقط درباره برجام

  سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مذاکرات ما با طرف آمریکایی صرفا پیرامون پیگیری اجرای برجام است. حسین جابری انصاری درباره بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا گفت: طرف آمریکایی البته درگذشته نیز در حاشیه مذاکرات هسته‌ای، درمواردی پیرامون اوضاع سوریه، عراق و یمن دیدگاه‌های خود را مطرح کرده ولی هیچگاه مذاکره‌ای در این موضوعات صورت نگرفته است. گفتنی است وزارت امور خارجه آمریکا درباره دیدار ظریف و کری در اسلو با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «در این دیدار که ۷۰ دقیقه پشت درهای بسته انجام شد، دو طرف درباره تداوم اجرای برجام از جمله موضوع مرتبط با بانک‌ها و تسهیل تحریم‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای مذاکره کردند.» در این بیانیه آمده است: «کری بر اهمیت نقش ایران و نفوذش در دولت سوریه برای تضمین انتقال کمک‌های بشردوستانه و لزوم حفظ آتش بس با معارضان میانه‌روی سوریه تاکید کرد.»

  پایان دوره سه فقیه شورای نگهبان

  دوره مسئولیت سه عضو از فقها و سه عضو از حقوقدانان شورای نگهبان اوایل تیرماه به پایان می‌رسد. عضویت شش‌ساله سه نفر از فقهای شورای نگهبان یعنی آیت‌ا… احمد جنتی، آیت‌ا… محمدرضا مدرسی‌یزدی و آیت‌ا… مهدی شب‌زنده‌دار رو به اتمام است و رهبر انقلاب فقهای این شورا را معرفی خواهند کرد. دوره مسئولیت سیامک ره‌پیک، محمدرضا علیزاده و محمد سلیمی سه عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز تیرماه به پایان می‌رسد و طبق قانون اساسی اعضای حقوقدان شورای نگهبان از طریق رئیس قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی معرفی و پس از رای‌گیری در مجلس انتخاب می‌شوند.

  رایزنی معاونان ظریف با استفان مال

  سید عباس عراقچی و مجید روانچی معاونان امور حقوقی و بین‌الملل و همچنین اروپا- آمریکای وزیر امور خارجه که به همراه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به اسلو پایتخت نروژ رفته‌اند، در دیدار با استفان مال هماهنگ‌کننده ارشد برجام در وزارت خارجه آمریکا درباره مسائل اجرایی برجام گفت‌وگو و رایزنی کردند.

  هشدار فرماندار آبادان به شایعه پراکنان

  فرماندار ویژه آبادان گفت: امنیت مردم خط قرمز ماست و قطعا با کسانی که با ایجاد و پخش شایعه قصد بر هم زدن آرامش مردم را داشته باشند طبق قانون برخورد خواهد شد. عزیزا… شهبازی با اشاره به نشر برخی شایعات درباره ایجاد و شیوع ناامنی در این شهرستان اظهار کرد: شورای تامین شهرستان و فرماندهی انتظامی آبادان به صورت شبانه روزی در حال کنترل و پایش مسائل امنیتی شهروندان هستند و خوشبختانه با توجه به موقعیت شهرستان، این منطقه یکی از امن‌ترین و کم حاشیه‌ترین نقاط مرزی کشور محسوب می‌شود. وی با هشدار به کسانی که به شایعات در فضاهای اجتماعی و مجازی پیرامون برخی رخدادهای شهرستان دامن می‌زنند، گفت: سیاست دولت تدبیر و امید، حمایت از گردش آزادانه اطلاعات صحیح و صریح در جامعه است و از تمام کسانی که وظیفه اطلاع‌رسانی به مردم را بر عهده دارند حمایت می‌کنیم.

  رقبای روحانی تخریب را شروع کرده‌اند

  نماینده مردم تهران در مجلس گفت: دولت تدبیر و امید یک‌پنجم نمونه مشابه خود هزینه کرده است و در کل دولت کم‌هزینه‌ای برای کشور بوده است. علیرضا محجوب درباره فضای پیش روی دولت در یک سال باقی‌مانده از عمر کاری آن اظهار کرد: فضای پیش روی دولت در یک سال باقی مانده از عمر آن مثبت است چون دولت تدبیر و امید آنچه می‌توانست انجام داد. وی درباره ادعای برخی مبنی بر تک‌دوره‌ای شدن دولت روحانی به خاطر مشکلات اقتصادی گفت: تا حالا که ریاست‌جمهوری تک‌دوره‌ای نداشته‌ایم اما بالاخره انتخابات است و همه‌چیز ممکن است. به‌هرحال رقبای روحانی، از هم‌اکنون تخریب را با هدف انتخابات ۹۶ شروع کرده‌‌اند و این کار خوبی نیست. محجوب اضافه کرد: همه ما می‌دانیم عملکرد دولت در سیاست خارجی در سه سال گذشته قابل قبول بوده است. از طرف دیگر در سایر حوزه‌ها دولت تدبیر و امید یک‌پنجم نمونه مشابه خود هزینه کرده است.

  با ارائه دادخواست به دیوان دادگستری بین‌المللی
  دولت رسما از آمریکا شکایت کرد

  رئیس‌جمهوری اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی از آمریکا به علت ضبط و دستبرد به حدود دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی، به دیوان دادگستری بین‌المللی شکایت کرده و خواستار محکومیت اقدام ضد ایرانی واشنگتن و جبران خسارات شده است. دکتر حسن روحانی دیشب در ضیافت افطار با خانواده معظم شهدا و ایثارگران تصریح کرد: دولت یازدهم تا احقاق حقوق مردم و به دست آوردن اصل و خسارت وارده، موضوع را دنبال خواهد کرد. رئیس‌جمهوری که اظهاراتش با تکبیر خانواده معظم شهدا و ایثارگران تایید می‌شد، گفت: دنبال کردن حقوق ملت به معنای ادامه راه شهیدان است. روحانی با بیان اینکه اموال این مردم که نزدیک به ۲میلیارد دلار بوده براثر یک بی‌احتیاطی در دسترس آمریکایی‌ها قرار گرفته بود، افزود: دادگاه‌های آمریکا با صدور احکامی غیرقانونی گفته‌اند که این اموال باید در اختیار آمریکایی‌هایی و خانواده کسانی قرار گیرد که در لبنان کشته شده‌اند و معلوم نیست آمریکایی‌ها در لبنان چه می‌کرده‌اند و این موضوع چه ارتباطی به ایران دارد.

  رئیس‌جمهوری اظهارداشت: در برابر این حادثه نباید ساکت بمانیم و دیروز به‌طور رسمی شکایت خود را در دیوان دادگستری بین‌المللی به ثبت رساندیم و این شکایت را تا رسیدن به نتیجه پیگیری خواهیم کرد. دکتر روحانی با طرح این سوال که ادامه راه شهدا و ایثارگران به چه معناست؟ اظهار داشت: ادامه راه شهیدان یعنی اینکه از استقلال، نظام، شرف و ارزش‌های خود در برابر هجمه‌های دشمنان دفاع کرده و راه انقلاب را تا نقطه پایانی ادامه دهیم. رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در مسیر رسیدن به هدف نهایی، که همانا ساختن حکومت شبیه حکومت پیامبر اسلام(ص) و امام علی(ع) بود، گام‌های بسیار خوب و بزرگی برداشته شده است اما هنوز در مسیر رسیدن به این هدف و نقطه پایانی هستیم و باید همچنان به پیش برویم. دکتر روحانی تصریح کرد: باید در عمل به دشمن نشان دهیم که هر کجا برای نظام، آرمان‌ها، دین و ارزش‌هایمان خطری به وجود‌اید، تا پای‌جان آماده جانفشانی و شهادت هستیم، چرا که شهادت را افتخار و رسیدن به جاودانگی می‌دانیم.

  ایران

  تعویق دادگاه رضاضراب در نیویورک

  دادگاه بررسی اتهام بازرگان ترکیه‌ای- ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌‌های ایران از سوی قاضی امریکایی را به تعویق انداخته شد. به گزارش فارس، در ادامه خبر‌های منتشر شده درباره محاکمه رضا ضراب در نیویورک، دادگاه جلسه محاکمه بازرگان ترکیه‌ای- ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌‌های ایران که قرار بود امروز برگزار شود به ۳۱ خرداد موکول شد. رضا ضراب، تاجر ترکیه‌ای- ایرانی اوایل فروردین ماه در شهر میامی «فلوریدا» امریکا بازداشت شد. اتهام او تلاش برای دور زدن تحریم‌‌های ایران بوده و وی از آن زمان در امریکا زندانی است. دادستان‌‌های امریکایی پیش از این با درخواست رضا ضراب برای آزادی به قید وثیقه ۵۰ میلیون دلاری تا زمان رسیدگی به اتهاماتش در دادگاه مخالفت کردند.

  تکذیب عضویت عراقچی در نیروی قدس سپاه

  منابع آگاه در دولت در گفت‌و‌گو با ایرنا ادعا‌های جواد منصوری از مدیران پیشین وزارت امور خارجه درباره عضویت تعدادی از مسئولان این وزارتخانه از جمله سید‌عباس عراقچی را در نیروی قدس تکذیب کردند. جواد منصوری، اولین فرمانده کل سپاه پاسداران و سفیر اسبق ایران در چین در گفت‌وگویی با ماهنامه رمز عبور، ادعا کرد که سید‌عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و سفرای ایران در عراق، لبنان و سوریه عضو نیروی (سپاه) قدس هستند. وی گفته بود: بعضی‌‌ها از جمله آقای عراقچی سابقه نیروی قدس را دارند و نیروی قدس آنها را به وزارت‌خارجه معرفی کرده است.

  پلیس امریکا: عامل حمله تگزاس، مهاجر ایرانی بود

  پلیس امریکا اعلام کرد یک مهاجر ایرانی در ایالت تگزاس اقدام به گروگانگیری کرده است. به گزارش فرارو، پلیس امریکا مدعی شده است که مرد مسلحی که ۲ نفر را در وال مارت محلی گروگان گرفته است، یکی از کارکنان فروشگاه بوده است که با کارفرمای خود مشاجره کاری داشته است و دلیلی وجود ندارد که این حادثه تروریستی بوده باشد. سرگرد برنت باربی گفت: مظنون ۵۴ ساله محمد مقدم نام دارد که مدیر فروشگاه و یک فرد دیگر را پس از مشاجره درباره ارتقای شغلی گروگان گرفته است. پلیس شهر آماریلو در ایالت تگزاس امریکا اعلام کرد که در یک فروشگاه والمارت در شهرک پنهندل تیراندازی شده و تعدادی در این فروشگاه گروگان گرفته شده‌ بودند، اما فرد مهاجم ظاهراً در اثر تیراندازی پلیس کشته شده است. در این حمله گروگان‌ها جان سالم به در بردند.

  توقیف «جهان نیوز»

  سایت خبری «جهان نیوز» توقیف شد. به گزارش فارس، هیأت نظارت بر مطبوعات براساس بند ۱۱ ماده ۶ و مستند به تبصره ذیل ماده ۱۲ قانون مطبوعات، سایت خبری «جهان نیوز» را توقیف کرد. ایرنا به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: «  جهان نیوز در تاریخ ۱۶ و ۱۸ خرداد دو خبر جعلی و کذب با تیترهای «نامه محرمانه موگرینی به ظریف» و «حضور رهبر طالبان در ایران قبل از کشته شدن» منتشر کرد که اگر چه بعد از تکذیب مسئولان، خبرها از خروجی سایت حذف شد، اما این خبرها همچنان در سایت های ضد انقلاب، رسانه های صهیونیستی و شبکه های ماهواره ای به عنوان سندی برای اتهام «دروغگویی ایران» قابل مشاهده است. این سایت نزدیک به علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس است. پرویز سروری نماینده سابق مجلس و عضو فعلی شورای شهر تهران مدیرمسئول سایت جهان نیوز است.

  برچسب ها :

  نظرات