آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ , Monday 27 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56004
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ظرفیتی فراموش‌شده برای کاهش محکومان در حبس/چه‌کسی رأی باز می‌گیرد؟

  رای باز از ظرفیت های ویژه و بالقوه ای است که می توان با اتکای به آن از حضور بخش قابل توجهی از زندانیان جرایمی که پرخطر و حاد نیست در زندان ها جلوگیری کرد،راهکاری که به عقیده برخی از مسئولان لزوم استفاده هرچه بیشتر از آن در استان تهران احساس می شود.

  آوای شمال/ در طول ماه های اخیر موضوع کاهش آمار زندانیان و ضرورت توجه هر چه بیشتر به ظرفیت هایی که در حصول این امر،موثر و مثمر ثمر است جدی تر از گذشته در رسانه ها مطرح می شود.
  یکی از راهکارهایی که می توان با اتکای به آن از افزایش جمعیت زندانیان جلوگیری کرد به رای باز معطوف می شود،امری که می توان با بهره مندی اصولی از آن علاوه بر اعمال مجازات محکومان،بستر و زمینه لازم برای کسب مهارت و اشتغال را نیز برای گروهی خاص از زندانیان فراهم کرد.
  رای باز شدن زندانی از نمونه امتیازاتی به شمار می رود که برابر با آیین نامه های اجرایی سازمان زندان ها و با عنایت به قوانین و ضوابط تعریف و پیش بینی شده،امکان مهارت آموزی و کسب درآمد را برای برخی زندانیان فراهم می کند.
  البته برخورداری از چنین فرصت و امتیازی،مستلزم لحاظ شدن مولفه ها و شرایط خاص به خود است،تحمل حداقل نیمی از مجازات،جبران خسارت شاکی،عدم داشتن سابقه محکومیت به مجازات حبس،حُسن اخلاق و رفتار در زندان از نمونه مواردی است که با اتکای به آن،حکم آزادی مشروط برای زندانی صادر می شود.
  در واقع رای باز،ظرفیتی است که با درجاتی از تخفیف، فرد محکوم این فرصت را پیدا می کند تا در شرایطی خاص از حبس تمام مدت در طول روز معاف شود و علاوه بر فعالیت در محدوده ای خاص و تعریف شده،دوران محکومیت خود را سپری کند.
  در چنین ساز وکاری فرد از صبح تاشامگاه عهده دار مسئولیتی خاص می شود و شامگاه برای استراحت در زندان به سر می برد.
  افرادی که بر اساس قانون با رای دادگاه به زندان محکوم می شوند به ۳ گروه بسته،نیمه باز و رای باز تقسیم بندی می شوند.
  بر مبنای این دسته بندی،مجرمان شرور،سابقه دار و کسانی که مخل نظم،آرامش و امنیت عمومی هستند در زندان های بسته و مجرمانی که تخلف و قانون شکنی آنها در چارچوب جرایم خطرناک نمی گنجد بصورت زندان نیمه باز و باز تحت کنترل و نگهداری قرار می گیرند.
  * ۲۰۰ زندانی رای باز در استان تهران
  اصغر جهانگیر،رئیس سازمان های کشور چندی پیش در گفتگویی با رسانه ها از وجود تنها ۲۰۰ زندانی رای باز در استان تهران خبر داد.
  این در شرایطی است که در بسیاری از استان های دیگر ۵۰ درصد از زندانیان از چنین ظرفیتی(رای باز)برخوردار هستند اما در استانی همچون تهران با عنایت به جمعیت انبوهی که از آن برخوردار است و در شرایطی که به تبع جمعیت محکوم و زندانی آن نیز در مقایسه با دیگر مناطق،استان ها و شهرستان های خارج از این حوزه،بیشتر به نظر می رسد تعداد معدود ومحدودی از محکومان از آن برخوردار شده اند.
  *۲۱۴ هزار زندانی در کشور
  بر اساس آمار منتشر شده در رسانه ها،در حال حاضر قریب به ۲۱۴ هزار زندانی در کشور وجود دارد که ۳۵ درصد از این میزان،حبس ۱ تا ده روزه را تجربه می کنند و ما بقی به مجازت های طولانی تر از این مدت محکوم می شوند.
  ظرفیت ۸۳ هزار نفری زندان های کشور از یک سو و وجود ۲۱۴ هزار زندانی از سوی دیگر موید محدودیتهای جدی در فضای زندان های کشور است که به واقع جوابگوی پرونده هایی که به مجازات حبس محکوم شده اند نیست.
  قاعدتا مجازات های جایگزین از راهکارهای موثری است که می توان با اتکای به آن،از افزایش حضور زندانیان در جه ۳ ،۴ ،۵ جلوگیری کرد و از آسیب هایی که دامنگیر خانواده های آنها می شود نیز پیشگیری کرد.
  با یک محاسبه کلی به روشنی در می یابیم که علیرغم وجود ۳۲ هزار زندانی در استان تهران،می توان به نحوی موثر حداقل ۱۶ هزار زندانی نادم که جرم آنها نیز چندان پیچیده و سنگین نیست را از شرایط مطروحه در این خصوص برخوردار کرد.
  رحیم مطهر نژاد،مدیر عامل بنیاد تعاون زندانی های کشور،چندی پیش در گفتگویی با رسانه ها عنوان کرد:چهار گروه زندانی مشغول به کار در کشور وجود دارد.
  بنابر اظهارات وی گروه اول از اشتغال نشسته برخوردارند که در کنار بندی که دوران تحمل مجازات را سپری می کنند عمدتا به فعالیت در عرصه صنایع دستی مشغول می شوند.
  وی می افزاید:گروه دوم،زندانیانی هستند که به آنها رای بسته گفته می شود،این طیف از داخل بند بیرون می آیند و در کارخانجات  و کارگاه هایی که در داخل زندان تعریف وتعبیه شده،مشغول به فعالیت می شوند و به واقع این طیف قادر به خروج از زندان نیستند.
  مطهر نژاد در تشریح گروه سوم زندانیان کشور می گوید:این طیف در ۱۵ هزار هکتار زمین کشاورزی،زراعی که در اختیار سازمان زندان ها قرار دارد مشغول به فعالیت می شوند و در حوزه های مختلف و متعدد اعم از کشاورزی، باغداری،زراعی،دامپروری،آبزی پروری و… به فعالیت می پردازند و شب ها مجددا خود را به زندان معرفی می کنند.
  و در نهایت دسته چهارمی هم هستند که از آنها تحت عنوان رای باز یاد می شود و با صدور اجازه مقام قضایی در شهرک های صنعتی سازمان مراتع و جنگل ها،واحدهای تولیدی و…مشغول به فعالیت می شوند و ورود،خروج آنها و مدت زمان حضور این افراد که در محل کار پیش بینی و تعیین شده،به دقت کنترل می شود.
  بر اساس آمار منتشر شده در رسانه ها از مجموع تمامی زندانیان،تنها ۵۰ درصد موفق به اشتغال در زندان ها شده اند و از این میزان قریب به ۱۰ هزار نفر در قالب رای باز می گنجند،این در شرایطی است که با اجرایی شدن مجازاتهای جایگزین می توان ۳۰ تا ۴۰ درصد از جمعیت فعلی در زندانهای کشور را در قالب رای باز تحت پوشش قرار داد،امری که راهکاری بسیار موثر در کاهش آمار زندانیان کشور به شمار می رود.

  برچسب ها :

  نظرات