آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 56001
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  کدام “بمب سنگرشکن” آمریکا “تسلیحات صدام” را در جنگ ۱۹۹۰ نابود کرد؟ + مشخصات

  در حالی که کمتر از 72 ساعت تا شروع جنگ با ارتش "صدام " باقی مانده بود؛ "بمب سنگرشکن" به شرکت "ریتون" سفارش داده شد.

  آوای شمال/ ارتش رژیم بعث عراق که زیر نظر “صدام” دیکتاتور سابق این کشور بود در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی یکی از قدرت‌های بزرگ نظامی منطقه غرب آسیا به حساب می‌آمد.

  **استحکامات ارتش “صدام”

  ارتش “صدام” دیکتاتور سابق عراق دارای امکانات و استحکامات گسترده‌ای بود که در دهه ۸۰ میلادی ایالات متحده آمریکا و همپیمانانش به وی هدیه کرده بود تا با جمهوری اسلامی ایران بجنگد.

  صدام در دوران جنگ تحمیلی از کمک‌های تسلیحاتی مالی و اطلاعاتی امپریالیسم و همپیمانانش در منطقه همچون عربستان سعودی، اسرائیل، قطر، کویت، بحرین، اردن و … برخوردار بود.

  اما پس از جنگ با ایران، “صدام” سریعا به کویت حمله کرد و نشان داد که شریک غیرقابل اعتمادی برای  “واشنگتن” به حساب می‌آید و  لذا ایالات متحده آمریکا تمام همپیمانانش را بسیج کرد تا در مقابل “بغداد” بایستند.

  مدتی قبل از آغاز جنگ خلیج فارس در دهه ۹۰ میلادی، دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا (“سیا”)، سرویس جاسوسی اسرائیل (“موساد”)، بررسی هایی را درباره توان نظامی صدام انجام دادند و به نتیجه رسیدند که ارتش رژیم بعث عراق دارای تعداد زیادی پست فرماندهی و انبار تسلیحاتی زیرزمینی است که به راحتی از بین می‌رود.

  این استحکامات ارتش رژیم بعث ده‌ها متر زیرزمین قرار داشت و همگی از بتون مقاوم ساخته شده بود و استحکام بالایی داشت.بنابراین ایالات متحده آمریکا برآن شد تا از “بمب‌های سنگرشکن” سنگین برای از بین بردن اهداف ارتش رژیم بعث در عمق خاک این کشور استفاده کند.

  ایالات متحده آمریکا ابتدا از بمب‌های سنگرشکن ۲ هزار پوندی (هر پوند ۴۵۳ گرم است)  “بلو ۱۰۹ (Blu-109) ” استفاده کرد که توان نفوذ عملیاتی را به استحکام ارتش “صدام” را نداشت.

  لذا در حالی که کمتر از ۷۲ ساعت تا شروع جنگ با ارتش “صدام ” باقی مانده بود؛ ساخت  “بمب سنگرشکن” جدید به شرکت “ریتون” سفارش داده شد  و این کمپانی در کمتر از ۱ ماه توانست این بمب را که به آن “بمب تقسیم شونده (Glide Bomb unit -28) ” می گویند؛ تحویل ارتش آمریکا دهد.

  کدام

  **ویژگی های بمب های خانواده “جی بی یو”

  “بمب جی بی یو”  یا واحد بمب های هدایت شونده، یا بمب های هدایت دقیق به آن دسته از تسلیحات  هواپایه گفته می‌شود که توسط هدایت اپتیکی، هدایت لیزری به کار می رود و  از سیستم موقعیت یاب جهانی” جی پی اس”، به سمت هدف هدایت شده و هدف خود را نابود می‌کنند.

  بمب “جی بی یو-۲۸ (GBU-28)” با طول قریب به ۱۵۵ سانتی متر، قطر قریب به ۴۰ سانتی متر، ساخت شرکت   “ریتون (Raython)  ”  است و می تواند انواع اهداف را مورد اصابت قرار دهد.

  کدام

  کدام

  این بمب قریب به ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار پوند وزن دارد   و برد عملیاتی  “جی بی یو-۲۸ (GBU-28)”  قریب به ۹ کیلومتر است و نفوذ زیادی در استحکامات بتنی دارد و جنگنده های “اف-۱۱۱” ، “اف-۱۵” و “بی-۲” می تواند آن را مورد حمل و شلیک کند.

  کدام

  این مجموعه از بمب ها که در تمامی آن ها از کیتهای هدایت و کنترل برای اصابت دقیق به هدف استفاده شده است در دسته بمب های هوشمند هدایت پذیر نیز به حساب می آید  و به نام بمب های سنگر کوب نیز شناخته می شوند.

  این بمب ها در نبردهای مهم ۲۰ ساله اخیر نقش بسیار مهم و مؤثری را ایفا نموده اند. درحال حاضر و بر پایه گزارش های منتشر شده پیشرفته ترین بمب های عملیاتی نفوذگر مدل های جی بی یو-۲۸ و جی بی یو-۳۷ هستند که هر دو از سرجنگی بی اِل یو-۱۱۳ استفاده می کنند که قبل از انفجار تا عمق ۶ متری بتن مسلح توان نفوذ دارند.

  بیشتر بمب های سری  “بمب جی بی یو”    مانند  “جی بی یو-۱۶ ” ، “جی‌بی‌یو-۱۰ ” ، “جی‌بی‌یو-۱۲ ” ، “جی‌بی‌یو-۱۵ ” ، “جی‌بی‌یو-۲۴ ” ، و “جی بی یو-۲۸ (GBU-28)”   خاصیت سنگرشکن یا ضد استحکامات دارند.

  این بمب ها در جنگ دهه ۹۰ میلادی با عراق و نبرد فرسایشی ویتنام و جنگهای دیگری استفاده شده است. این بمب ها همانطور که از نام شان بر می آید توانایی نفوذ و تخریب مستحکم ترین سنگرها و تأسیسات زیر زمینی را دارند.

  بمب‌های سنگرشکن نقش مهمی در جنگ‌های ناهمگون برعهده دارند و می‌توانند استحکامات نظامی را در عمق زمین تا حد ممکن از بین ببرند. البته ارتش ایالات متحده آمریکا جمهوری اسلامی ایران را هم به حمله با بمب های سنگر شکن تهدید کرده بود که مقامات کشورمان پاسخ لفاظی های مقامات “کاخ سفید” را دادند.

  برچسب ها :

  نظرات