آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ , Monday 27 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55982
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  رویترز: ایران در تلاش برای احیای روابط بانکی با دنیا

  رویترز در گزارشی اظهار کرد بانک های کوچک سرتاسر دنیا به ایران کمک می کنند تا ارتباطات مالی خارجی خود را احیا کند.

  آوای شمال/ رویترز در گزارشی به نقل از مقامات رسمی ایران و بانکدارهای خارجی گفت: ایران رفته رفته ارتباط بانکی خود با بانک های دنیا را از طریق برقراری ارتباط با بانک ها و موسسات کوچک تر خارجی احیا می کند؛ اما بانک های بزرگ جهانی به دلیل ترس های قانونی، هنوز از ارتباط با بانک های ایرانی پرهیز می کنند.

  از زمانی که تحریم های مرتبط با مسئله هسته ای ایران برداشته شده اند، بانک های بزرگ جهانی کماکان خود را از این ارتباط ها دور نگه می دارند زیرا می ترسند بر اساس مفاد تحریم های دیگر غیر مرتبط با مسئله هسته ای از قبیل اتهام پولشویی، از سوی آمریکا تحریم شوند. این مسئله باعث کند شدن تلاش های ایران در جهت احیای تجارت خارجی و سرمایه گذاری شده است.

  اما مقامات و بانکداران اذعان می کنند تهران طی چند هفته گذشته، از طریق موسسات کوچک مالی که در آمریکا مستقر نیستند و در معرض تحریم نخواهند بود، مجراهای ارتباطی خود را باز کرده است.

  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسش خبرگزاری رویترز اعلام کرد دویست بانک بین المللی کوچک و متوسط، روابط خود با تهران را آغاز کرده اند.

  دو بانکدار خارجی حاشیه خلیج فارس نیز که به دلیل حساسیت های تجاری نخواستند نامشان فاش شود گفتند که این رقم با برداشت آن ها از ارتباط های بانکی ایران همخوانی دارد.

  شرکت های ایرانی در زمان تحریم برای انجام تجارت مجبور بودند از روش هایی مانند نقل و انتقال پول از طریق صرافی ها و معامله تهاتری استفاده کنند که بسیار پرهزینه، وقت گیر و غیرکارآمد بود. مجراهای عادی بانکی به دلیل هزینه کمتر و کاهش ریسک، مناسب تر هستند.

  بانک های کوچک نمی توانند به اندازه نهادهای برتر مالی دنیا امور مالی را انجام دهند و خدمات محدودتری ارائه می کنند. اما گویا فعالیت هایشان رفته رفته باعث احیای تدریجی تجارت بین ایران و اروپا می شود.

  «فدریکا موگرینی،» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ارتباط بین ایران و اتحادیه اروپا در چهارماهه نخست امسال، ۲۲ درصد افزایش داشته است-اگر چه این رقم، هنوز بسیار پایین تر از میزان قبل از تحریم هاست. حجم تجارت دوطرف در سال ۲۰۱۱ به میزان ۷۲ درصد کاهش یافت و به ۸٫۶ میلیارد دلار رسید.

  «جییوانی کاستلانتا،» رئیس موسسه اعتباری صادراتی اس. اِی. سی. ای. به رویترز گفت: برخی بانک های اروپایی که با آمریکا ارتباطات مالی ندارند برای حمایت از تجارت به نقل و انتقال مالی با ایران روی آورده اند.

  به گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک های ایرانی اکنون در حال بازکردن حساب و اعتبارنامه های بانک های خارجی هستند و «نقل و انتقال ارز را به شکل صدور سفارش پرداخت برای خدمات مبادله ارز و واردات انجام می دهند.»

  بانک مرکزی افزود که روابط بانکی ایران در حال حاضر عمدتا با بانک های آسیایی و اروپایی انجام می شود و برخی مبادلات نیز با بانک های آفریقایی و آمریکایی انجام می شود.

  برچسب ها :

  نظرات