آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55946
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ترامپ و کلینتون با رأی چند میلیون آمریکایی پیروز شدند؟

  رقابت‌های درون حزبی در آمریکا با برتری «هیلاری کلینتون» و «دونالد ترامپ» به پایان رسیده است؛ در این گزارش نگاهی داریم به شمار آرای نامزدهای پیروز حزب دموکرات و جمهوری‌خواه.

  آوای شمال/ انتخابات روز سه‌شنبه دموکرات‌ها که در واشنگتن برگزار شد و با پیروزی «هیلاری کلینتون» به پایان رسید، ایستگاه آخر رقابت‌های درون‌حزبی برای مشخص شدن نامزدهای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بود.

  در پایان این رقابت‌های پر فراز و نشیب، در اردوگاه‌ها دموکرات‌ها کلینتون پیروز شد و در بین جمهوری‌خواهان هم «دونالد ترامپ» در جایگاه نخست قرار گرفت.

  حضور دو نامزد جنجالی یعنی «برنی سندرز» و ترامپ در این رقابت‌ها موجب شد تا انتخابات درون حزبی امسال در آمریکا با استقبال بیشتری نسبت به سال‌های گذشته مواجه شود. هم سندرز سوسیالیست و هم ترامپ سرمایه‌دار طرفدارانی مختص به خود داشتند که برخی از آن‌ها پیش از این از رأی دادن خودداری می‌کردند.

  البته میزان مشارکت در انتخابات مقدماتی در تمام مناطق یکسان نبود و تفاوت قوانین انتخاباتی در ایالت‌های مختلف موجب شده بود تا شمار رأی‌دهندگان متفاوت باشد.

  هرچند شمار رأی دهندگان در رقابت‌های امسال افزایش یافت، اما باز هم رأی هیچ‌یک از نامزدها، چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه به عدی چون ۲۰ میلیون رأی نزدیک هم نشد.

  در جناح دموکرات، هیلاری کلینتون با کسب کمی بیش از ۱۶ میلیون رأی در جایگاه نخست قرار گرفت و سندرز هم که صدها هزار جوان رأی اولی را به سمت خود جذب کرده بود، نزدیک به ۱۳ میلیون رأی به دست آورد.

  جمع آرای حامیان حزب دموکرات در رقابت‌های مقدماتی کمتر از ۳۰ میلیون بوده است.

  در حزب جمهوری‌خواه هم آمارها تقریبا در همین حدود است، اما به واسطه تعدد نامزدها، این رقم بین کاندیداها تقسیم شده است.

  ترامپ که پیشتاز بلامنازع انتخابات مقدماتی بود، ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار رأی به دست آورد. این بالاترین رأیی است که تاکنون یک نامزد جمهوری‌خواه توانسته در تاریخ رقابت‌های مقدماتی به دست آورد.

  نزدیک‌ترین رقیب ترامپ، تد کروزی بود که تعداد آرایش به ۸ میلیون هم نرسیده است. پس از وی «جان کیسیک»، «مارکو روبیو» و «بن کارسون» قرار دارند که به ترتیب ۴٫۲ میلیون، ۳٫۵ میلیون و ۸۳۵ هزار رأی به دست آورده‌اند.

  جب بوش هم که به واسطه نسبت خانوادگی با دو رئیس‌جمهور سابق در ابتدای رقابت‌ها حساب زیادی رو او می‌شد، اما در بین راه به دلیل عدم اقبال عمومی مجبور به کناره‌گیری شد، تنها نزدیک به ۳۰۰ هزار رأی کسب کرده است.

  مجموع آرا جمهوری‌خواهان ۳۰٫۶ میلیون رأی اعلام شده است.

  انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز ۱۸ آبان (۸ نوامبر) برگزار می‌شود و در صورتی که در گردهمایی حزبی اتفاق غیرمعمولی رخ ندهد، ترامپ و کلینتون نامزدهایی نهایی دو حزب خواهند بود.

  هنوز آمار دقیقی از تعداد واجدین شرایط رأی دادن در انتخابات پیش رو منتشر نشده است. در انتخابات سال ۲۰۱۲ حدود ۲۳۵ میلیون نفر از جمعیت ۳۱۸ میلیونی آمریکا واجد شرایط رأی دادن بودند. در آن سال باراک اوباما نزدیک به ۷۰ میلیون رأی کسب کرد و رئیس‌جمهور باقی ماند.

   

  برچسب ها :

  نظرات