آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ , Monday 27 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55938
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵ - ۰۱:۱۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  وعده واشنگتن برای بررسی گلایه‌های ایران

  کری: اعتبار ما برای معاملات آینده، به اجرای تعهداتمان در برجام وابسته است

  وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که این کشور فراتر از تعهدات خود برجام عمل کرده، اما در عین حال آماده است تا گلایه‌های ایران را بررسی کند.

  آوای شمال/ «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد که واشنگتن به تعهدات خود در توافق هسته‌ای با ایران عمل کرده و حتی از آن هم فراتر رفته است.

  کری که بعد از دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در اسلو صحبت می‌کرد، گفت واشنگتن به متن و روح برنامه جامع اقدام مشترک عمل کرده است.

  وی گفت: «ما تحریم‌هایی را که گفته بودیم برمی‌داریم، برداشته‌ایم و کاملا هم به متن سیاه و سفید و هم روح این مسئله پایبند بوده‌ایم.»

  وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «در واقع، من شخصا از الزامات مطلق رفع تحریم‌ها هم فراتر رفته‌ام و شخصا با بانک‌ها و شرکت‌ها و دیگرانی که به صورت طبیعی بعد از چندین سال تحریم برای پا پیش گذاشتن بدون اطلاع دقیق از اینکه چه چیزی مجاز است و چه چیزی مجاز نیست برای پا پیش گذاشتن بی‌میل هستند، وارد گفت‌وگو شده‌ام.»

  به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، کری که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت او بارها برای ایرانی‌ها توضیح داده است که در آنچه از دست ایالات متحده برای تشویق شرکت‌ها به معامله با ایران برمی‌آید، محدودیت وجود دارد.

  وی گفت که «رهبر معظم و وزیر خارجه ایران فشار می‌آورند» تا اطمینان یابند که ایران «هرچه سریع‌تر» به آنچه مستحقش است، دست یابد.

  وزیر خارجه آمریکا گفت به همین دلیل تصور می‌کند که مواردی وجود دارد که آمریکا می‌تواند برای نشان دادن حسن نیت خود، انجام دهد.

  کری افزود: «تصور می‌کنم که مواردی وجود دارد که ایالات متحده می‌تواند در جاهایی که تردید وجود دارد، اطمینان بدهد. و احساس می‌کنم که اگر قرار است در آینده هم معاملاتی داشته باشیم یا اگر می‌خواهیم اعتبار خود در زمینه حسن نیت در مذاکراتی که هر جای دیگر قرار است انجام دهیم، حفظ کنیم، این مسئله حائز اهمیت است.»

  وی ادامه داد: «برای ما مهم است که در اجرای توافق حسن نیت نشان دهیم و من قصد دارم که انجام این کار را بررسی کنم.»

  اظهارات وزیر خارجه آمریکا یک روز پس از آن مطرح می‌شود که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب از واشنگتن به دلیل عدم اجرای تعهداتش در برجام انتقاد کرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات