آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 15 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55805
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۴
 • شما اینجا هستید :ورزشی
 •   

  هر آنچه در سه دوره اخیر گذشت

  حضور ایران در لیگ جهانی از پشت عینک تاریخ

  رقابت‌های لیگ جهانی والیبال در حالی از فردا وارد بیست و هفتمین دوره خود خواهد شد که ملی‌پوشان کشورمان چهارمین حضور خود در این مسابقات را تجربه خواهند کرد.

  آوای شمال/ تیم ملی والیبال ایران از فردا نبرد خود در بیست و هفتمین دوره مسابقات لیگ جهانی را آغاز خواهد کرد. مسابقاتی که امسال در نحوه برگزاری و تعداد تیم‌های شرکت کننده باتغییراتی مواجه شده است.
  ** اولین حضور با ولاسکو / عنوان نهمی برای ایران
  تیم ملی والیبال ایران اولین بار در سال ۲۰۱۳ و زمانی که هدایت تیم بر عهده خولیو ولاسکو بود، جواز حضور در مسابقات لیگ جهانی را کسب کرد. تا برای نخستین بار در این سال میدان بزرگی همچون لیگ جهانی را تجربه کند. مسابقاتی که با حضور تیم‌های بزرگ والیبال در جهان، آوردگاه خوبی برای نمایش همه تیم‌ها به خصوص تیم‌های در حال توسعه بود.
  تیم ملی والیبال ایران که در مسابقات قهرمانی والیبال آسیا ۲۰۱۱ قهرمان شده بود، به عنوان نماینده این قاره در مرحله گزینشی لیگ جهانی والیبال برابر تیم مصر (قهرمان آفریقا) صف‌آرایی کرد و در دو بازی پیاپی این تیم را در قاهره شکست داد. ایران در دور بعد با دو پیروزی برابر تیم ملی والیبال ژاپن در تهران، جواز حضور در بیست و چهارمین دوره لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۳ را به دست آورد.
   مربی‌گری تیم والیبال ایران در این مسابقات را خولیو ولاسکو بر عهده داشت. ایران در گام اول مسابقات خود در لیگ جهانی به روسیه باخت و در دومین گام در دیدار اول مقابل صربستان میزبان قهرمان اروپا شکست را پذیرفت، اما در دومین دیدار مقابل صربستان که یکی از طولانی‌ترین ماراتن‌های لیگ جهانی بود، قهرمان اروپا را ۳ بر۲ شکست داد تا نخستین پیروزی خود را در این تورنمنت آن هم در تاریخ حضورش جشن بگیرد.
  حضور ایران در لیگ جهانی از پشت عینک تاریخ
   اما حماسه ایران در مودنا ایتالیا رقم خورد، تیم ملی ایران کاری کرد کارستان، و بزرگترین شگفتی را در لیگ جهانی به وجود آورد و با نتیجه ۳ بر یک ایتالیا دومین تیم پرافتخار لیگ جهانی و از برترین تیم‌ها جهان را با حضور پرشور تماشاگران ایرانی در هم کوبید تا نقل هر رسانه معتبر شود. این پیروزی بازتاب بسیار گسترده‌ای در جهان داشت.
   ایران در بازی دوم که ایتالیایی‌ها همه توان خود را گذاشتند تا ایران را ببرند آنها دو ست اول را بردند و در آستانه یک پیروزی مقتدرانه بودند اما ایران به خود آمد و دو ست را از ایتالیا گرفت تا نتیجه ۲ بر ۲ شود در ست سوم این ایتالیا بود که بازی را برد اما در مجموع دو بازی ایران با نتیجه ۴ بر ۲ ایتالیا را شکست داد و افتخار و حماسه بزرگی را در کارنامه ورزش ایران ثبت نمود.
  در بازی بعد ایران به مصاف تیم ملی والیبال کوبا رفت و بازهم شاهکاری دیگر را به نمایش گذاشت و در هاوانا دو بار تیم ملی والیبال کوبا را شکست داد. در ادامه ایران میزبان تیم ملی والیبال آلمان شد و با حضور هزاران ایرانی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی با نتیجه ۳ بر صفر آلمان را در هم کوبید.
  همزمان با این پیروزی سایت فدراسیون جهانی والیبال تماشاگران ایرانی را نقطه اوج ایران در این مسابقه دانست. تیم ملی والیبال کشورمان در ادامه و در بازی برگشت مقابل آلمان در آخرین گام شکست خانگی را پذیرفت تا در مجموع نخسین حضورش در رقابت‌های لیگ جهانی را با عنوان نهمی پشت سر بگذارد.
  ** کواچ آمد / مردان ایران چهارم لیگ جهانی شدند
  یک سال بعد تیم ملی والیبال ایران در حالی پا به بیست و پنجمین دوره مسابقات لیگ جهانی گذاشت که دیگر خولیو ولاسکو آرژانتینی و با تجربه را روی نیمکت مربیگری خود نداشت.ملی‌پوشان والیبال ایران این بار با حضور یک مربی جوان و صربستانی به نان اسلوبودان کواچ راهی لیگ جهانی ۲۰۱۴ شدند. تیمی که در سال ۲۰۱۴ تورنمنت‌هایی نظیر بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان را پیش رو داشت و در تلاش بود در رهاورد مهم لیگ جهانی برای حریفانش خط و نشان بکشد.
  تیم ملی ایران در گروه A با تیم‌های ملی ایتالیا، برزیل، لهستان هم گروه شد. در دو بازی دور رفت خود مقابل ایتالیا ۳ بر صفر  شکست خود و سپس به مصاف برزیل رفت. در دیدار اول با برزیل با نتیجه ۳ بر ۲ شکست خورد اما یک امتیاز گرفت. ایران در دیدار دوم خود توانست در یک دیدار حساس مقابل برزیل ۳ بر صفر پیروز میدان شود.
   ایران در دیدار برگشت در اولین بازی در سالن دوازده هزارنفری آزادی مقابل برزیل توانست باز هم به پیروزی دست پیدا کند.  این بار رسانه‌های جهانی پیروزی ایران را برد تاریخی والیبال ایران نامیدند. ایران در دومین دیدار دور برگشت مقابل برزیل با همین نتیجه شکست را پذیرفت. ایتالیا حریف بعدی ایران در دیدار اول دور برگشت شکست ۳ بر صفر را در آزادی پذیرفت.
  حضور ایران در لیگ جهانی از پشت عینک تاریخ
  در دیدار دوم دور برگشت نیز ایران توانست ایتالیا را با نتیجه ۳ بر یک شکست دهد، این پیروزی‌ها در تهران و  مقابل لهستان تکرار شد و ایران در دیدار اول دور رفت با نتیجه ۳ بر یک و در دیدار دوم دور رفت با نتیجه ۳ بر صفر پیروز شد تا صعود خود را به مرحله بعد قطعی کرده باشد. ایران در دیدار بعدی مقابل لهستان ۳ بر یک شکست خورد. بازی آخر ایران مقابل لهستان برگزار شد که ایران بانتیجه ۳ بر صفر برای بار دوم شکست را پذیرفت.
   تیم ملی والیبال ایران در مرحله نهایی با برزیل و روسیه همگروه شد. نخستین بازی ایران مقابل روسیه برگزار شد در این بازی ایران مغلوب روسیه شد و در بازی بعد مقابل برزیل این تیم را ۳ بر یک شکست داد تا بار دیگر قدرت خود را به رخ جهانیان بکشد. تیم ملی والیبال ایران توانست با نتیجه عالی به عنوان سرگروه و تیم نخست راهی مرحله بعد شود و تیم روسیه قهرمان دوره قبل را ناباورانه حذف کند.
  برای اولین بار در تاریخ والیبال ایران در لیگ جهانی، تیم ملی والیبال ایران توانست  به جمع ۴ تیم برتر این رقابت‌ها راه یابد. در مرحله نیمه نهایی ایران با آمریکا روبرو شد که نتیجه ۳ بر صفر به آمریکا واگذار کرد. در بازی رده‌بندی بلندقامتان ایران حریف ایتالیا شدند و در این بازی نیز با عملکردی ضعیف شکست خورد و مقام چهارم لیگ جهانی ۲۰۱۴  را کسب کردند.
  ** دومین حضور با مرد صربستانی / ایران از گروهش صعود نکرد
  سومین تجربه حضور تیم ملی والیبال ایران در مسابقات لیگ جهانی باز هم با هدایت کواچ رقم خورد. بلندقامتان والیبال ایران حالا دیگر اسم و رسمی در جهان پیدا کرده بودند و برای هیچ حریفی رقیب آسان محسوب نمی شدند.  تیم ملی  ایران در دو مسابقه اول خود باید مقابل آمریکا به میدان می‌رفت. قبول دو شکست ۳ بر یک در این دو دیدار منجر شد تا سریال آغاز‌های بد  در تورنمنت‌های مهم ادامه پیدا کند.
  تیم ملی ایران در ادامه به مصاف والیبالیست‌های لهستان رفت که کسب نخستین امتیاز ره آورد این دو مسابقه برای تیم ایران بود. در هفته پنجم لیگ جهانی بود که تیم ایران در دو مسابقه متوالی موفق به شکست قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن یعنی تیم ملی روسیه شد تا با هفت امتیاز دور رفت لیگ جهانی را به پایان رساند. ایران برای اولین بار موفق به شکست روسیه در تاریخ مسابقات والیبال خود شد که این مهم در تهران نیز یک بار دیگر تکرار شد.
  دور برگشت مرحله مقدماتی لیگ جهانی برای ایران با ۶ دیدار خانگی پیگیری شد. در هفته ششم لیگ جهانی والیبال نگاه تمامی علاقه مندان والیبال به تهران دوخته شد، جایی که ملی پوشان ایران موفق به کسب دو پیروزی متوالی ۳ بر یک برابر آمریکا قهرمان سال گذشته این رقابت‌ها شدند.
  حضور ایران در لیگ جهانی از پشت عینک تاریخ
  ایران در انتها نتوانست به مرحله بعد صعود کند. تیم ملی والیبال ایران با پیروزی در ۵۰ درصد مسابقات دور مقدماتی خود در لیگ جهانی والیبال عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشت که منجر به تداوم حضور والیبال ایران در سطح یک لیگ جهانی شد. تیم ملی ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۵ عملکردی مانند سال ۲۰۱۴ داشت. بازیکنان ایران از ۱۲ بازی خود ۶ پیروزی و ۶ شکست کسب کردند، آنها با ۱۸ امتیاز در رده سوم گروه B قرار گرفتند و بالاتر از روسیه به کار خود پایان دادند.
  **حال و هوای المپیک و نخستین تجربه با لوزانو
  تیم ملی والیبال ایران در سال ۲۰۱۶ با حال و هوایی دیگر لیگ جهانی را تجربه خواهد کرد. پشت سر گذاشتن مسابقات انتخابی المپیک با کسب موفقیتی بزرگ، تیم ملی را در شرایط خوبی از لحاظ روحی نگه داشته است. با این حال خستگی بدنی بازیکنان ناشی از دو ماه تمرین مداوم و ۱۰ روز مسابقه پیاپی شاید منجر شود که نتیجه عالی در مسابقات لیگ جهانی برای بلندقامتان ایران بدست نیاید.
  رائول لوزانو، سرمربی آرژانتینی تیم ملی نخستین حضورش با تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی را تجربه خواهد کرد. او به خوبی می‌داند که نبرد لیگ جهانی در سال برگزاری المپیک آوردگاه مهمی است برای آماده سازی تیم‌ها. لوزانو بدون شک به دیدارهای لیگ جهانی و نبرد با تیم‌های بزرگ جهان به چشم مسابقاتی دوستانه و تدارکاتی نگاه خواهد کرد تا با این رویکرد بتواند از این مسابقات بهترین بهره‌برداری را کرده باشد.
  تیم ملی والیبال ایران در این دوره از مسابقات لیگ جهانی چهارمین حضورش را تجربه خواهد کرد. آن هم در حالی که سبک سیاق جدیدی در این مسابقات اجرایی می‌شود. ملی‌پوشان والیبال کشورمان در نخستین گام فردا به مصاف برزیل خواهند رفت.

  برچسب ها :

  نظرات