آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ , Saturday 15 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55618
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  گزارش دانا از دومینوی تعطیلی کارخانه‌ها در سراسر کشور/

  شش قفله شدن واحدهای صنعتی و تولیدی یکی پس از دیگری/ چشم انتظاری کارگران بی کار برای باز شدن گره صنعت کشور+تصاویر

  با گذشت روزها از وعده گشایش اقتصادی آقای روحانی، خبر تعطیلی واحد های بزرگ و کوچک صنعتی کشورمان در شهرها و شهرستان های مختلف یکی پس از دیگری به گوش می رسد.

  آوای شمال/ به نقل از دانا، حسن روحانی در وعده های انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری، گشایش اقتصادی را به مردم وعده داده بود، اما حالا بعد از گذشت بیش از سه سال از انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کشورمان کاملا برای همه قابل لمس و مشهود می باشد که گشایش اقتصادی که اتفاق نیافتاد هیچ، قفل هایی هم به اقتصاد نیمه جان کشورمان زده شده است که بعید به نظر می رسد در آینده ای نزدیک بتوان باکلیدی آن را باز کرد.

  شرایط کنونی کشور حکایت از این دارد که حرفهای آقای روحانی در روزهای اوایل انتخابات فقط شعار و “وعده های سرخرمنی” بود که داده شد.

  با گذشت روزها از وعده های گشایش اقتصادی آقای روحانی، یکی پس از دیگری خبر تعطیلی واحد های بزرگ و کوچک صنعتی کشورمان در شهرها و شهرستان های مختلف به گوش می رسد و در این روزها خبر تعطیلی بزرگترین کارخانه تولید لوازم خانگی کشور که با داشتن قدمتی با اندازه ۸دهه به گوش می رسد و حال جای سوال است که تیم اقتصادی آقای روحانی چه زمانی میخواهند به فکر این اقتصاد باشند.

  کلید بی تدبیری اقتصاد جنوب شرق را فلج کرد/ ۵۰ درصد واحد های صنعتی تعطیل شدند

  بی توجهی به تولیدات داخلی یکی از مشکلاتی است که این روزها گریبانگیر واحد های صنعتی شده به طوری که اگر واحد های تولیدی داخلی مورد حمایت قرار بگیرند و کالاهای تولید شده در این واحدها مورد مصرف باشد ، قطعا این واحد ها با پیشرفت و توسعه همراه خواهند بود.

  رکود در بازار یکی از مهمترین مشکلاتی است که سبب شده تا بسیاری از واحد های تولیدی نیز به دلیل نبود بازار فروش نیمه تعطیل و تعطیل شوند؛  مشکلی که می شود با استفاده از کالای داخلی ، رونق کارگاه های کوچک ، حمایت و ارائه تسهیلات مورد نیاز شرایط لازم را برای رونق اقتصاد مقاومتی ایجاد نماید.
   
  با این حال هر روز خبرهایی در خصوص تعطیلی واحد های صنعتی در کشور شنیده می شود که سیستان و بلوچستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در چند روز اخیر سارانی مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان خبر دیگری از سه قفله شدن اقتصاد داد. وی در گفت و گو با یکی از رسانه ها عنوان کرد که بیش از ۲۵۰ واحد صنعتی و کارگاهی در سه سال اخیر در استان تعطیل شده اند.
   
  تعطیلی بیش از ۲۵۰ واحد صنعتی و کارگاهی در سه سال اخیر
   
  وی گفت : در حال حاضر ۱۳۷۰ واحد صنعتی و کارگاهی مجوز فعالیت در استان را دارند که ۵۰ درصد این واحدها در شهرک های صنعتی و کارگاهی استان مستقر هستند.
   
  سارانی افزود: در سه سال گذشته بیش از ۲۵۰ واحد صنعتی و کارگاهی بدلیل کمبود نقدینگی؛ عدم داشتن بازار فروش و شرایط رقابتی و مسائل مدیریتی بطور کامل غیر فعال شدند.
   
  وی همچنین واحدهای که با ظرفیت کامل در حال فعالیت هستند را ۵۰ درصد  از این تعداد عنوان کرد و گفت: ۳۰ درصد واحدهای صنعتی و کارگاهی؛ پایین تر از ۷۰ درصد،  تولید دارند.

  تعطیلی بزرگترین کارخانه کاشی‌سازی استان خراسان رضوی

  از سویی دیگر هم سایت محلی قوچان خبر گزارش داده که یکی از کارگران کارخانه کاشی با اشاره به مشکلات کارگران  این کارخانه گفته که از آبان ماه سال گذشته تا کنون مسئولین کارخانه حتی یک ریال از حقوق، عیدی و معوقات را پرداخت نکرده اند و کارگران این کارخانه با سیلی صورت خود و خانواده خود را سرخ نگه می دارند.
   
  وی ادامه داد: پس از تجمع تعدادی از کارگران در اسفند ماه سال گذشته در مقابل فرمانداری قوچان و قول مساعد مسئولین برای پرداخت معوقات، فقط در دو مرحله و هر بار ۵۰۰ هزار تومان از معوقات مربوط  به قبل از آبان ماه سال گذشته را پرداخت نمودند و پس آن نیز دوباره مشکلات ما را فراموش کردند.
   
  این کارگر افزود: هرساله کارخانه کاشی از ۲۰ اسفند ماه تا پایان تعطیلات عید نوروز به دلیل محدودیت های ترافیکی و عدم ارسال محموله های کاشی تعطیل می شد، اما بعد از اینکه در ۲۰ اسفندماه ۹۴ کارخانه تعطیل شد تا کنون نه تنها فعال نشده است بلکه کارگران روز به روز بلاتکلیف تر می شوند.
   
  وی با بیان اینکه هیچ چیزی بدتر از بلاتکلیفی نیست تصریح کرد: متاسفانه هیچ یک از مسئولین شهر و کارخانه  هیچ پاسخ دقیقی به کارگران نمی دهند و براساس نقل قول ها قرار بود کارخانه اول اردیبهشت ماه راه اندازی شود ولی این موعد به ۱۵ اردیبهشت ماه و نهایتا به اول تیرماه موکول شد و در حال حاضر تمامی کارگران بلاتکلیف هستند و از زمان دقیق راه اندازی کارخانه اطلاعی ندارند.
   
  گاز کارخانه به دلیل بدهی قطع شده است
   
  همچنین یکی دیگر از کارگران این کارخانه گفته به دلیل عدم پراخت قبض گاز که حدود سه میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال است، گاز کارخانه قطع شده و تمامی کوره ها خاموش است.
   
  وی با بیان اینکه کسی به داد کارگران نمی رسد و مالکین کارخانه و مدیران قوچان ما را به یکدیگر پاس می دهند، خاطرنشان کرد: با فرارسیدن ماه مبارک رمضان چیزی برای خوردن نداریم و در حالی که مسئولین، مشکلات ما را فراموش کرده اند اما همسایه ها و فروشندگان مواد غذایی با کمک های خود ما را در این روزهای سخت یاری می کنند.
   
   
  استان صنعتی یزد در آستانه ورشکستگی و بحران صنعتی
   
  استان یزد هم با دارا بودن بیش از ۳۵۰۰ واحد صنعتی بیش از ۴ درصد کل واحدهای صنعتی کشور را در برمی‌گیرد و اشتغال بخش عظیمی از افراد بومی و غیربومی استان را فراهم کرده است و از طرفی بر اساس اعلام آمار از سوی مسئولان ۹۵ درصد تولیدات استان در بخش خصوصی صورت می گیرد و استان یزد به عنوان چهارمین استان توسعه یافته صنعتی کشور شناخته می‌شود.
   
   
  با این حال با تشدید رکود و مشکلات اقتصادی در سه سال اخیر تعداد قابل توجهی از کارخانجات تولیدی در استان یزد به تعطیلی کشیده شده اند و گزارش‌های مسئولین در استان یزد  حاکی از آن است که واحدهای تولیدی مختلف از جمله کاشی و سرامیک، نساجی، آهن و فولادسازی با مشکلات متعددی روبه رو هستند و این مشکلات  ۵۰ درصد واحدهای تولیدی این شهر را راکد و نیمه تعطیل و بیش از ۳۰ درصد آن را تعطیل کرده است.
   
  به دنبال تعطیلی گسترده کارخانجات در استان یزد نرخ بیکاری استان نیز افزایش یافته و این شاخص رشد ۵/۴ درصدی را در سال ۹۴ تجربه کرده است.
  در میان موج گسترده تعطیلی ها، خاموش شدن چراغ بعضی از کارخانه‌ها که زمانی به عنوان صادرکننده و تولیدکننده نمونه معرفی شده بودند بسیار تامل برانگیز است. 
   
  برای نمونه به تنهایی تعطیلی یک کارخانه‌ در استان  بیکاری بالغ بر ۶۰۰ کارگر را به همراه داشته است و  با ادامه این روند  و وجود مشکلات عدیده در اوضاع بازار و اقتصاد کشور  باید منتظر تعطیلی کارخانه های دیگر و بیکار شدن جمع دیگری از کارگران بود.
   
  بر اساس بررسی‌های انجام شده عمده مشکلاتی که صنایع استان با آن مواجه هستند ناشی از عدم توان مدیریتی، بدهی های مالیاتی و بیمه، مشکل در بازار فروش و بازاریابی، عدم توانایی برای حضور در بازارهای جهانی و مهمتر از همه این موارد رکود حاکم بر بازار است.
   
   
  منفی بودن رشد بخش صنعت در سال گذشته خود شاهدی بر  ادعای وخامت اوضاع صنعت است که به حال خود رها شده است. این موضوع را نعمت زاده وزیر صنعت، معدن وتجارت در جلسه علنی مجلس نیز عنوان کرد که «شاهد فاجعه در بخش صنعت هستیم».
   
  متاسفانه علی‌رغم اهمیت موضوع اقدامی موثر از سوی دولت برای حمایت و نجات صنعت کشور صورت نگرفته است و اگر دولت همچنان بر سیاست‌های انقباضی و ضدتورمی خود پافشاری کند و به اخذ مالیات‌های سنگین از بنگاه‌های تولیدی ادامه دهد و از سوی دیگر هیچ حمایتی از آن ها انجام ندهد شاهد بحران در اقتصاد کشور خواهیم بود.
   
   
  تعطیلی یکی از بزرگترین کارخانه های آجر سفال خاورمیانه با قدمتی ۵۰ ساله در استان کرمان
   
  همچنین رضا شیرانی فر مدیر عامل مساک هم در رابطه با تعطیلی بزرگترین کارخانه سفال مساک گفت: بزرگترین و قدیمی ترین کارخانه استان کرمان را به دلیل عدم حمایت مسئولین و دولت تعطیل کردیم.
   
  مدیر عامل مساک در ادامه افزود : این کارخانه