آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ , Saturday 11 July 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55569
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  انفجار “بیروت” را کدام گروه به عهده می‌گیرد؟

  عناصر تروریستی یکشنبه‌شب یک خودروی بمب گذاری شده را در منطقه فیردان در بیروت پایتخت لبنان منفجر کردند.

  آوای شمال/ عناصر تروریستی یکشنبه‌شب یک خودروی بمب گذاری شده را در منطقه «فیردان» در بیروت پایتخت لبنان منفجر کردند.

  این انفجار در منطقه پرجمعیتی در خیابان حمراء نزدیک شعبه مرکزی یک بانک لبنانی و وزارت کشور لبنان در بیروت رخ داده است.

  شبکه لبنانی “ال‌بی‌سی” گزارش داد که این انفجار در منطقه الظریف در غرب بیروت و در نزدیکی منزل مسکونی “نهاد مشنوق” وزیر کشور لبنان رخ داده است، نهاد مشنوق ضمن تاکید بر مناسب بودن وضعیت جسمانی اش اعلام کرد  در این حادثه کسی آسیبی ندیده است.

  پایگاه خبری العهد نیز گزارش داد که این حادثه ناشی از انفجار بمبی نصب شده در زیر خودرویی بوده است که در پشت بانک لبنان در خیابان فردان پارک بود.

  انفجار بیروت زنگ هشداری از چیست؟

   هاد المشنوق وزیر کشور لبنان در گفتگو با رویترز گفت: هدف بمبی که  در بیروت منفجر شد شعبه بانک بلوم بود.المشنوق افزود: این بمب در کیفی در کنار دیوار پشتی این ساختمان کار گذاشته شده بود.

  المشنوق با بیان این که  از نظر سیاسی روشن است که بانک بلوم هدف بوده است تاکید کرد این حمله ارتباطی به داعش که حملاتی انتحاری را در بیروت انجام داده است ندارد.

  وی گفت: گزارش های اولیه نشان می دهد این انفجار هیچ قربانی نداشته است.

  انفجار بیروت زنگ هشداری از چیست؟

  تلویزیون المیادین گزارش داد: انفجار رخ داده، شدید نبوده است. بر این اساس برخی مقامات لبنانی از اینکه بخش بانکی لبنان مورد هجوم قرار گرفته ابراز نگرانی کرده اند.

  سعد الحریری رییس حزب المستقبل با محکوم کردن این انفجار اعلام کرد لبنانی ها تا آخر در برابر انفجار و قتل می ایستند. وزیر اقتصاد لبنان هم اعلام کرد نمی توان هیچ فرد یا گروهی را مسوول حادثه عنوان کرد و باید در انتظار تحقیقات بود.

  همچنین نجییب میقاتی نخست وزیر سابق لبنان ضمن محکوم کردن انفجار بیروت، هوشیاری مردم لبنان را خواستار شد.

  بر اساس این گزارش در انفجار فردان بیروت، دو نیروی امنیتی ساختمان روزنامه الاخبار لبنان دچار جراحت سطحی شده اند. بنا بر گزارش تلویزیون المنار، در انفجار فردان به ساختمان های اطراف و چند مغازه خسارت وارد شد.

  ایلی فرزلی نایب رییس سابق پارلمان لبنان گفت: از آنجا که این انفجار در زمانی رخ داد که خیابان ها خلوت بودند و مردم برای صرف افطار در منازلشان حضور داشتند، احتمالا هدف آن، قتل شهروندان نبوده بلکه اقدامی خرابکارانه با هدف از بین بردن آرامش و ایجاد هرج و مرج در لبنان بوده است. اما مردم لبنان با تحکیم وحدت و انسجام خود میتوانند در برابر چنین توطئه هایی بایستند.

  با توجه به همین رهبر حزب الله معتقد است جنگ با اسرائیلی‌ها ساده تر از درگیری‌ها در داخل است، چرا که در جنگ با اسرائیل هدف و گزینه ها در میدان جنگ مشخص است، اما در درگیری های داخلی اوضاع پیچیده تر است، اختلافات داخلی، دشمن اصلی لبنان خواهد و همه گروه ها باید در تثبیت ثبات و امنیت در این کشور، با هم همکاری کنند.

  انفجار بیروت زنگ هشداری از چیست؟

  انچه واضح است رخ داد چنین واقایعی حتی اگر از سوی طرف های درگیر داخلی باشد باز هم سر نخ اصلی به بازیگران خارجی می رسد بدون شک سیاست های این چنینی در امتداد سیاست های امریکا اسرائیل و عربستان است و اگر آمریکا و اسرائیل برنامه ای برای منطقه غرب آسیا داشته باشند غلام حلقه به گوششان در صدد اجرایی آن بر خواهد آمد که مسئله لبنان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

  عربستان به شکل سریالی مواضع تند و شدیدی علیه حزب الله لبنان اتخاذ کرده است. استعفای اشرف ریفی وزیر دادگستری که از او به عنوان حامی “فرماندهان محورهای نظامی طرابلس و عکار” یاد می شود نقطه آغازین سناریوی سعودی در لبنان است. در ماه های مارس و اوریل سال ۲۰۱۴ درگیری هایی در طرابلس با حمله به پایگاه های ارتش لبنان و سپس منطقه “جبل محسن علوی نشین” رخ داد که در مواضعی آشکار “اشرف ریفی” فرماندهان شبه نظامی محورهای جنگ در این مناطق را فرزندان طرابلس و شمال معرفی و از آنها حمایت کرد. ریفی با استعفاء از دولت قید و بندهای سیاسی را از خود دور کرده و در صورت بروز هرگونه جنگ جدید می تواند نقش نظامی و حامی جدید ایفاء کند.

  پادشاهی سعودی اکنون از واژه میلیشیای تروریستی در باره حزب الله استفاده می کند و این اگر براساس معیارهای جنگ در سوریه باشد معنایش این است که نیروهای داخلی لبنانی که در زمره معتدلین محسوب می شون حق دارند علیه حزب الله وارد جنگ شوند همان گونه که جنگ علیه داعش از سوی نیروهای معتدل سوری د سوریه مجاز شمرده شده است.سعودی در حقیقت با اتخاذ این سیاست، شرایط روانی و تبلیغاتی لازم برای وقوع هرگونه جنگ داخلی علیه حزب الله در لبنان را فراهم کرده است و به شبه نظامیان مخالف حزب الله به خصوص در شمال لبنان چراغ سبز نشان می دهد تا با حزب الله وارد جنگ شوند.

  با اقدامات سعودی ممکن است دروازه جهنمی گشوده شود که آتشش بیشتر از سوریه استمرار یابد که نه تنها سعودی بلکه هیچ طرفی دیگر نمی تواند آن را جمع کند. این مواضع بیشتر از سوی کسانی عنوان می شود که بال های سیاسی پادشاهی سعودی در لبنان محسوب می شوند و شاید سعودی در دو قالب متفاوت هم در حال فعال کردن شبه نظامیان موسوم به شبه نظامیان اهل سنت(در قالب ایجاد فتنه مذهبی بین شیعه و سنی) است و هم در ابعاد سیاسی فضای آرامی را برای توجیه واکنش های نظامی در لبنان فراهم می کند.

  انفجار بیروت زنگ هشداری از چیست؟

  شایان ذکر است در حال حاضر شبکه های ضد مقاومت وابسته به سعودی و آمریکا در حال اتهام زنی به حزب الله است چرا که به تازگی پس از تصویب تحریم های آمریکا ضد حزب الله نام شیعیان در لیست سیاه بانک های لبنانی قرار گرفته و پیشتاز این بانکها در اجرای سیاستهای ضد مقاومت، همین بانک لبنان و مهاجرت است که حتی از خود لیست امریکا هم سبقت گرفته و تقریبا نام و موجودی صاحبان حساب شیعه را در لیست سیاه خود قرار داده است.

  برچسب ها :

  نظرات