آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ , Friday 6 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55487
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  لفافه‌گویی مشکلی از مازندران حل نمی‌کند/ شفافیت و صراحت، شرط صداقت در عمل است

  مازندران در دردشناسی مسئولان خود، غنی است، اما در درمان مشکلات خود نیازمند همت والا، عزمی راسخ و خلل‌ناپذیر و همفکری و همگامی همه نیروهای خود، اعم از مسئولان و شخصیت‌هاست.

  آوای شمال/ این روزها، مازندرانی‌ها از زبان نمایندگان خود در مجلس اظهارات امیدوارکننده‌ای را می‌شنوند که اگر از مرحله تشخیص درد عبور کند و به چاره عملی در رفع کاستی‌ها و عقب‌ماندگی‌های این استان پراستعداد برسد، می‌تواند نوع نگاه مردم به نمایندگان خود را فوق‌العاده مثبت سازد.

  سخنان زیبا و آیا امیدوارکننده؟! 

  اخیراً علی ادیانی در مصاحبه‌ای با انتقاد از شرایط کنونی و عدم توجه کافی به موضوع اقتصاد مقاومتی از سوی دولت، واردات بی‌رویه را آفت بزرگ تولید دانست و خطاب به مدیران گفت: برخی از این مدیران به سفرهای خارجی و قراردادهایی دل‌خوش کردند که با طرف‌های خارجی و یا شرکت‌های دلال ایرانی وابسته به شرکت‌های خارجی دارند، و با این‌کار مانع ایستادن کشاورزان روی پای خود می‌شوند و به همین دلیل بحث قاچاق و واردات بی‌رویه در کشور مطرح است.
   
  نماینده مردم قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، سوادکوه و سوادکوه شمالی با بیان اینکه به جای اختصاص پول به وارد کردن داروهای اساسی و کلیدی موردنیاز جهت حفظ جان مردم، ارز و پول ملت ما به سمت واردات ماشین‌های لوکس چند میلیاردی سوق پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: این مربوط به دولت خاصی نیست و یک عده همانند کنه در درون نظام اداری کشور رسوخ کرده و بعضا روی مدیران موثر و مقامات عالی دستگاه‌ها هم نفوذ دارند و باعث می‌شوند پدیده زشت و پلشت واردات را هر ساله و در هر دولت شاهد باشیم.
   
  وی واردات برنج و مرکبات خارج از نیاز مردم را خیانت ملی تلقی کرد و ادامه داد: کسی که به زیرساخت‌های اقتصاد ملی و کشاورزی لطمه زند و آنها را ناامید کند موجب می‌شود اجناس و محصولات باغی و کشاورزی تولیدی در داخل کشور روی دست کشاورز بماند و از آن‌سو انواع و اقسام محصولات باغی و کشاورزی خارجی در خیابان‌ها و ویترین مغازه‌های ما رژه روند.
   
  ادیانی اظهار کرد: قطعاً مدیران ذیربط باید با این پدیده برخورد کنند و مجلس هم بدون شک برنامه‌های نظارتی خود را تقویت و با مدیران خاطی برخورد می‌کند.
   
  نماینده مردم قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، سوادکوه و سوادکوه شمالی در پایان گفت: چند روز پیش نمایندگان شمال طی نامه‌ای به وزیر جهاد مبنی بر واردت بی‌رویه برنج و محصولات باغی به کشور به شدت هشدار دادیم و قطعاً بعد از این نامه مکتوب نمایندگان از دیگر ابزارهای نظارتی برای اصلاح این امور استفاده خواهند کرد.

    حرف حقی که باید دولت به آن عمل کند

  شمس‌الله شریعت‌نژاد نیز در اظهارات چند روز قبل خود با انتقاد از واردات بی‌رویه، این عمل را حرکت تقابلی با هدف اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: موظفیم متناسب با مزیت‌های داخلی تولید را افزایش دهیم و نباید کالاهایی که مشابه داخلی دارند وارد شوند.
   
  وی با بیان اینکه انجام این امر خیانت به اقتصاد کشور است، گفت: دولت موظف به برخورد است.
   
  نماینده مردم رامسر، تنکابن و عباس‌آباد در مجلس شورای اسلامی  با اعلام اینکه امروزه آفت تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه کشور قاچاق بی‌رویه کالاهاست که بعضاً هدایت‌شده و انحصاری است، گفت: کسانی که این اقدام را انجام می‌دهند و یا بی‌تفاوت هستند در واقع با کشور و اقتصاد کشور دشمنی دارند.
   
  وی اضافه کرد: انتظار از دولت این است که تیم اقتصادی خود را قوی کند و مصمم باشد که بحث بانک‌ها را سروسامان دهد و اصلاح کند و مجلس هم با وضع قوانین کارآمد کمک کند تا این اتفاق مثبت رخ دهد.
   
  این مسئول با اشاره به اینکه بخش عظیمی از جوانان کشور بیکار هستند، گفت: باید جهت اهداف اقتصاد مقاومتی گام اساسی برداریم.

  چه خوب می‌شود، واقعاً اگر این بشود 

  علی‌اصغر یوسف‌نژاد نیز به‌عنوان سخنران قبل از خطبه‌های نمازجمعه ساری اظهار کرد: اطلاعات نادرست از وضعیت مازندران به مسئولان کشوری ارائه می‎شود.
   
  البته این موضوع چندان برای مردم استان مازندران دور از فهم نیست، مردم استان بارها در زمان حضور مسئولان کشوری در استان خود شاهد ارائه گزارش گل و بلبلی از وضعیت مازندران توسط برخی مسئولان استان بودند.
   
  اینکه چه مسئولی آمار نادرست می‌دهد الله‌اعلم! بهتر بود حال که نماینده مردم ساری و میاندورد در مجلس شورای اسلامی تریبون نمازجمعه مرکز استان را در اختیار گرفت، حداقل برای یک‌بار حقایق را قدری آشکارتر و راهگشاتر بیان می‌کرد، هرچند نظرگاه کارگشای یوسف‌نژاد برای استیفای حقوق و جایگاه شایسته مازندران بسیار امیدوارکننده بود، آنجا که اظهار داشت: ۱۲ نماینده مازندران باید در کنار نماینده ولی‌فقیه و مدیر ارشد استان باشند، باید دیدگاه استانی داشته باشیم.
   
  نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقتصاد، مسائل معشیتی، درآمدهای عمرانی افزایش درآمد خانوار و ایجاد شغل برای فارغ‌التحصیلان بیکار از برنامه‌های مجلس شورای اسلامی است، افزود: حل معضل بیکاری جوانان در رأس فعالیت مجلس شورای اسلامی برای پیگیری قرار دارد.
   
  یوسف‌نژاد با بیان اینکه اتحاد در سایه انسجام، هم‌سویی، همدلی و هم‌فکری باعث اعتبار کشور می‌شود، با اشاره به ظرفیت استان مازندران در گردشگری، صنعت و کشاورزی، تأکید کرد: باید با تمام توان ظرفیت استان را برای منافع مردمی به جلو ببریم.

  مشکلات کشور درست، لطفاً به استان بپردازید

  اینکه نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی به مسائل کشوری توجه دارند، بسیار خوب و شایسته است و مردم استان نیز همچون مردم سایر نقاط کشور از این مسائل تا حد زیادی اطلاع دارند، اما آنچه که برای مازندرانی‌ها مهم است، توجه و اهتمام نمایندگان به مسائل و مشکلات استان خودشان است که با همفکری و همدلی جهت رفع این معضلات با استفاده از ظرفیت‌های موثر موجود اقدام کنند.
   
  مازندران، امروز در کنار همه تلاش‌های مسئولان، کلکسیونی از مشکلات و کاستی‌ها در زمینه‌های مختلف است که نیاز به تعامل جدی نمایندگان با استاندار، ائمه‌جمعه، نماینده ولی‌فقیه در استان، مسئولان کشوری مازندرانی و… دارد.

    فهرستی از دغدغه‌های آرام‌ناپذیر

  موضوع بیکاری و ناکافی و ناکارآمدی مدیریتی استان در موضوع اشتغال بارها از سوی رسانه‌های استان مطرح شد و مطالب فراوانی از مشکلات استان در حوزه‌های مختلف به صحن رسانه‌ها از سوی مسئولان و تشکل‌ها کشیده شد.
   
  درباره قابلیت‌های مازندران هم حرف‌ها و صحبت‌های زیادی بیان شد و در این ارتباط اظهارات زیادی از مسئولان منعکس شد، و اینکه چه کسی باید برای بهره‌برداری از این قابلیت‌ها برنامه مناسبی داشته باشد نیز مطالب فراوانی به نشر رسید، اما همه این‌ها در حد حرف و انعکاس رسانه‌ای بود و از رفع مشکلات استانی که می‌تواند به‌خوبی از عهده رفع نیازهای چند استان دیگر بر آید، خبری نشد که نشد.
    
  از زمانی که وارد استان می‎شویم، با نگاهی کوچک به اطراف‌مان به قابلیت‌های گردشگری آن پی می‌بریم، ولی در کنار این ظرفیت‌های گردشگری اثر زیان‌بار تخریب محیط زیست با عدم مدیریت مناسب پسماند به چشم می‎خورد، هر بار که به مسئول استانی درباره زباله مراجعه شد به کمبود اعتبار اشاره داشتند.

  یادمان نرفت که طاهایی ماموریت یافته بود زباله مازندران را ساماندهی کند، همچنین در یادمان است که استاندار قبلی قرار بود ۱۰ روزه زباله ساری را به منطقه پشت کوه منتقل کند، و الان تقریباً از آن وعده ده سال گذشت و پس از این همه سال تازه بحث احداث کارخانه زباله سوز در استان مطرح می‎شود و مسئول محیط زیست از کمبود اعتبار در این بخش گلایه می‎کند.
   
  اگر مسئولان استانی حساسیت زیست محیطی استان مازندران را به خوبی درک می‎کردند، و هر چهار سال یک بار بخشی از اعتبارات پسماند استان یکجا تجمیع می‎شد، امکان افتتاح یک دستگاه ساماندهی پسماند مناسب زباله در استان وجود داشت.
   
  مردم مازندران در ارتباط با ساماندهی پسماند مناسب، کدام شهر را معرفی کنند که مشکل نداشته باشد. چند شب قبل، شبکه طبرستان از وضعیت نامناسب زباله در آمل گزارش تهیه کرده بود، اوضاع به حدی بغرنج و ملال‌آور بود که مسئولان شهری آمل حاضر به مصاحبه در این ارتباط نشدند.
   
  اوضاع نامناسب کار، وضعیت نامناسب زباله، عدم بهره‌وری مناسب از کشاوزی استان، نابسامانی در حوزه گردشگری، مشکلات جاده‌ای در اقصی نقاط استان بخشی از مشکلات در استان مازندران است.
   
  نکته تلخ کمبودها در مازندران، در لفافه صحبت کردن مسئولان این استان است که در مازندران باب شده و کمتر در استان شاهد بیان حقایق هرچند تلخ هستیم. برخی‌ تلاش دارند تا کمتر کوپن خودشان را خرج کنند.
   
  انتظار است افراد اثرگذار در مازندران حقایق و نارسایی‌ها را به مردم اعلام و حلقه مفقوده عدم توسعه استان را معرفی کنند.

  در حال حاضر مهمترین دغدغه مردم مازندران اقتصادی است، رکود و گرانی است، مردم توقع دارند که مسئولان و دولتمردان با کنار گذاشتن اختلاف سلیقه‌ها به فکر رفع مشکلات و معیشت مردم باشند، چیزی که کمتر در استان به آن توجه شده است.

  برچسب ها :

  نظرات