آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55342
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  توصیه‌های تغذیه‌ای برای شالی‌کاران روزه‌دار

  مصرف تدریجی آب از افطار تا سحر برای رفع تشنگی شالی‌کاران روزه‌دار/ دیر بیدار شدن؛ دلیل نخوردن وعده سحری

  این روزها اغلب برنج‌کاران استان مازندران مشغول انجام وجین در اراضی شالیزاری هستند و با وجود ساعت طولانی روزه‌داری و گرمای هوا روزه خود را می‌گیرند که مهم‌ترین موضوع حفظ سلامتی آنان است.

  آوای شمال/ در حالی‌که روزه‌داری را زیر سرمای کولر و سایر ابزار خنک‌کننده تجربه می‌کنیم افرادی هستند که در زیر آفتاب سوزان تلاش می‌کنند تا بتواند بخشی از نیاز کشور را تأمین کنند.

  این روزها اغلب برنج‌کاران استان مازندران مشغول انجام وجین و برخی در حال انجام نشا در اراضی شالیزاری هستند و با وجود ساعت طولانی روزه‌داری و گرمای هوا روزه خود را می‌گیرند که مهم‌ترین موضوع حفظ سلامتی آنان است.

  کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: مهم‌ترین موضوع جلوگیری از تشنگی و کم‌آبی این افراد است که با توجه به اینکه شالی‌کاران در گرمای هوا کار می‌کنند میزان مورد نیاز آب بدن آنان باید تأمین شود.

  حمیدرضا شیرآشتیانی اضافه کرد: همچنین بحث نوع غذاها و مصرف به مرور و تدریجی آب از افطار تا سحر در دفعات زیاد مورد تأکید است.

  وی با بیان اینکه مصرف میوه و سبزی به‌ویژه هندوانه در ایام روزه‌داری توصیه می‌شود، افزود: توصیه ما به کشاورزان روزه‌دار این است که در این ایام از مصرف چای، قهوه و نسکافه که موجب دفع ادرار می‌شود کمتر استفاده کنند.

  کارشناس ارشد تغذیه مرکز بهداشت مازندران با اشاره به اینکه مصرف گوشت در وعده به دلیل اینکه موجب تشنگی شده، توصیه نمی‌شود، اظهار کرد: مصرف کربوهیدرات مانند برنج، نان و حبوبات همراه با مصرف سبزی و میوه انتخاب خوبی برای وعده سحری است.

  شیرآشتیانی یادآور شد: همچنین بعد از افطار و قبل از وعده سحر خوردن شام و میان وعده برای روزه‌داران مورد تأکید است.

  وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه برخی کشاورزان با وجود اینکه توان روزه گرفتن را دارند اما برایشان جای سؤال دارند نمی‌توانند به‌خوبی در وعده سحری غذا بخورند، تصریح کرد: دلیل این است که دیر از خواب بیدار می‌شوند اگر زود از خواب بیدار شوند می‌توانند با هوشیاری سحری میل کنند.

   

  برچسب ها :

  نظرات