آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 8 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55303
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  یادداشت/ علی قاسمی

  کلید پیشرفت و تعالی

  انقلاب اسلامی در خلال جنگ سرد و رویارویی دو جبهه امپریالیستی و کمونیستی به وقوع پیوست و با شعار «نه شرقی و نه غربی» راهبردهای منطقه‌ای دو ابرقدرت را دستخوش تغییر کرد و توازن قدرت در نظام دو قطبی جهانی را نیز به چالش کشید.

  آوای شمال/ روزنامه «حمایت» در یادداشتی از « علی قاسمی» نوشت:

  حفظ درون‌مایه انقلابی و یا همان روحیه انقلابی‌گری موضوعی است که به‌عنوان یک دغدغه‌ ارزشمند در سال اخیر بارها از سوی رهبر فرزانه انقلاب عنوان‌شده است. این تأکید معظم له این سؤال اساسی را مطرح می‌نماید که ضرورت حفظ درون‌مایه انقلابی و  روحیه انقلابی گری برای چیست؟ در این نوشتار، ویژگی‌های انقلاب از نگاه اندیشمندان حوزه تئوری‌ انقلاب، بررسی و به چرایی حفظ درون‌مایه انقلابی در جمهوری اسلامی ایران اشاره می‌گردد:

  ۱- پیش از انقلاب اسلامی، دیدگاه صاحب‌نظران پیرامون مفهوم انقلاب برآمده از دگرگونی سیاسی برای دستیابی به توسعه مادی مطرح می‌شد. چنانکه هانا آرنت در کتاب «انقلاب» یکی از ویژگی‌های مرسوم انقلاب‌ها را بر اساس نیازهای دنیوی می‌داند. همچنین اسکاچپل یکی دیگر از نظریه‌پردازان مطرح در حوزه تئوری‌های انقلاب در کتاب خود با نام «دولت‌ها و انقلاب‌های اجتماعی» تفسیر انقلاب را تنها مبتنی بر عوامل ساختاری و از پیش تعیین‌شده می‌دانست. لیکن شکل‌گیری نهضت امام خمینی(ره) از ۱۵ خردادماه ۱۳۴۲ و پس‌ازآن وقوع انقلاب ایران با ماهیت کاملاً دینی اعتبار نظریات موجود را خدشه‌دار کرد. ازاین‌رو  اسکاچپل در مقاله‌ای در سال ۱۹۸۲ با توجه به آشکار شدن نقش اراده، آگاهی، رهبری و اندیشه اسلامی در انقلاب ایران، نظریه قبلی خود را نارسا دانست و اعتراف نمود که «اگر در دنیا تنها یک انقلاب، آگاهانه ساخته‌شده باشد آن انقلاب، انقلاب ایران است».

   ۲- با عنایت به نظر اندیشمندان حوزه تئوری انقلاب در علم سیاست، ویژگی‌های منحصربه‌فرد انقلاب اسلامی با تأکید بر عنصر فرهنگ، ایدئولوژی و عدالت اجتماعی، نظریات مرسوم در تئوری انقلاب را متحول ساخت. درواقع درون‌مایه انقلاب اسلامی متشکل از عناصری است که صاحب‌نظران این حوزه را دچار غافلگیری کرد. جان فوران و جک گلدستون پس از پیروزی انقلاب اسلامی از طرح نظریات جدید در حوزه تئوری‌های انقلاب سخن به میان آورده و اظهار نمودند که انقلاب اسلامی ایران با ویژگی خاص، خلق نظریات جدید را هموار نمود. یعنی نسلی از نظریات نوین که تنها بر ساختارگرایی محض و مادی‌گری استوار نبوده و عناصری همچون فرهنگ، دین، رهبری، بسیج منابع انسانی،  توسعه اخلاقی و ارزش‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد. ازاین‌رو  جای بسی  مباهات است که ظهور انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ نسل نوینی از تئوری  انقلاب را وارد ادبیات سیاسی بین‌المللی کرد. در واقع جوهره انقلاب با تحولات اساسی توان و قدرت مؤثر خود را در سطح نظام بین‌الملل به تصویر کشاند؛ چراکه انقلاب اسلامی در خلال جنگ سرد و رویارویی دو جبهه امپریالیستی و کمونیستی به وقوع پیوست و با  شعار «نه شرقی و نه غربی» راهبردهای منطقه‌ای دو ابرقدرت را دستخوش تغییر کرد و توازن قدرت در نظام دو قطبی جهانی را نیز  به چالش کشید.

   ۴- اینک گفتمان انقلاب اسلامی پس از سی‌وهفت سال از پدیدار گشتن خود و دفع تهدیدات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و عبور از بحران‌های مختلف داخلی و خارجی، هم‌اکنون در عرصه هم‌آوردی منطقه‌ای و بین‌المللی به الگویی بی‌بدیل برای کشورهای آزاد جهان تبدیل‌شده است. ازاین‌رو در شرایط فعلی، التزام به مبانی اصیل انقلابی و اهتمام به تأکید رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر حفظ درون‌مایه انقلابی و تقویت شاخص‌های انقلابی گری، به‌عنوان کلید پیشرفت کشور و پیشبرد منافع ملی جمهوری اسلامی ایران قابل ارزیابی است. به‌عبارتی‌دیگر حفظ درون‌مایه انقلابی یا انقلابی‌گری یعنی اینکه هندسه مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه حضور مردم، حفظ هویت اسلامی- ایرانی و ایستادگی در برابر نظام سلطه بین‌المللی بناشده است. ازاین‌رو نکته مهم و قابل‌توجه در مسیر تحقق اهداف و آرمان‌های واقع‌بینانه جمهوری اسلامی ایران، سیاست‌گذاری دولتمردان بر اساس پتانسیل عظیم انقلابی‌گری در شرایط دگرگون‌کننده محیط داخلی و بین‌المللی است.

  ۵- درواقع حفظ درون‌مایه انقلابی در بطن و متن سیاست‌گذاری دولتمردان راه‌حل مؤثری است که می‌تواند راه هرگونه زیاده‌خواهی نظام سلطه- بخوانید دولت ایالات‌متحده آمریکا- را مسدود ‌نماید و اقتدار ملی و نفوذ فراملی جمهوری اسلامی ایران را به ارمغان آورد.  زیرا بر هیچ‌کس پوشیده نیست که همان رمز ایستادگی در برابر نظام سلطه از آغاز نهضت روح‌الله تا پیروزی، حفظ درون‌مایه انقلابی بوده است. لذا هر جا از مشی انقلابی فاصله گرفته شود و به‌عبارتی‌دیگر درون‌مایه انقلابی از متن سیاست‌گذاری دولتمردان در عرصه داخلی و خارجی کاسته شود؛ فشار و زورگویی نظام سلطه به سرکردگی آمریکا در قبال ملت ایران بیشتر خواهد شد و هجمه و دست‌اندازی به منافع ملی جمهوری اسلامی ایران دوچندان می‌شود.

  بنابراین رمز موفقیت نظام اسلامی با مختصات منحصربه‌فرد خود، بازگشت به اصالت و فطرت ذاتی جمهوری اسلامی ایران یعنی همان درون‌مایه انقلابی است. موضوعی که در مذاکرات هسته‌ای برای برخی‌ها تجربه گردید که راه علاج مشکلات، عدول از مواضع انقلابی نیست.

  بنابراین مسئولان با الگوپذیری از سیره امام انقلابی امت و  حفظ شاخص‌های انقلابی گری که مقام معظم رهبری در بیانات خود در حرم امام تبیین نمودند، می‌توانند در عرصه هم آوردی بین‌المللی، مشروعیت، امنیت و منافع ملی را برای ملت و کشور عزیزمان تأمین نمایند.

   

  برچسب ها :

  نظرات