آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 8 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 55140
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  وال استریت ژورنال:

  حضور ناو ترومن در «مدیترانه»، سیگنالی علیه روسیه است

  روزنامه‌ای آمریکایی، حضور ناو هواپیمابر «هری ترومن» در دریای مدیترانه را سیگنال واشنگتن به مسکو درباره اقدامات نظامی روسیه در قبال سوریه خواند.

  آوای شمال/ رسانه‌ای آمریکایی در گزارشی به نقل از مقامات نظامی این کشور، حضور ناوهواپیمابر هری ترومن در دریای مدیترانه و خروج آن از خلیج فارس را پاسخ و سیگنال واشنگتن به اقدامات روسیه در سوریه دانسته است.

  چند روز قبل بود که رسانه‌ها از تصمیم آمریکا برای استقرار دو ناو هواپیمابر خود در دریای مدیترانه خبر دادند. ناو هواپیمابر آمریکایی «یو اس اس هری ترومن» به همراه «یو اس اس دوایت آیزنهاور» در مدیترانه مستقر شدند.

  سخنگوی فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در اروپا در این باره گفته بود، تمدید حضور ناو هواپیمابر هری ترومن و تحرکات این ناو و حضور همزمان ناو آیزنهاور سبب می‌شود شاهد اضمحلال روز افزون داعش باشیم و هدف دیگر این حضور اطمینان بخشی به متحدان اروپایی آمریکا پس از الحاق کریمه به روسیه است.

  روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی در این باره نوشته است: «تحرکات ناو آمریکا به مسکو پیام می‌دهد. همزمان با اینکه کرملین خود را در منطقه نشان می‌دهد، یو اس اس هری ترومن اخیرا در دریای مدیترانه دریانوردی کرده است».

  روزنامه آمریکایی نوشت: «یو اس اس هری ترومن با ۵ هزار سرنشین و خدمه، هفته گذشته از خلیج(فارس) به شرق دریای مدیترانه رفته است اقدامی که پیامی صریح به روسیه است».

  در همین ارتباط، «برت بتچلدر» فرمانده ارشد ناو ترومن به خبرنگاران گفته که تحرکات اخیر این ناو و تغییر مسیر آن از خلیج فارس به دریای مدیترانه به منظور تضمین بخشی مجدد به متحدان واشنگتن در ناتو درباره تعهد آمریکا به «حفظ توازن قدرت دریایی در مدیترانه» صورت گرفته است».

  وال استریت ژورنال در گزارش خود، حضور ناو آمریکایی در دریای مدیترانه را استراتژی نظامی این کشور در برابر تلاش‌های اخیر نظامی روسیه و حمایت‌های آن از دولت بشار اسد در بحران سوریه ارزیابی کرده است.

  یک مقام ارتش آمریکا که البته نامش منتشر نشده به این روزنامه تاکید کرده که تغییر مسیر ناو ترومن و حضور آن در دریای مدیترانه، سیگنالی به مسکو درباره «انعطاف پذیری دریایی و برد نیروی دریایی آمریکا» بوده است.

  این مقام ناشناس نظامی آمریکایی درباره حضور ناو در دریای مدیترانه گفت: «این موضوع حضور مورد نیاز در دریای مدیترانه  برای چک کردن روس‌ها را تامین می‌کند. عدم پیشبینی کردن آنچه ما در قبال ترومن کردیم باعث می‌شود آنها بیشتر به این اقدامات ما فکر کنند».

   

  برچسب ها :

  نظرات