آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ , Sunday 21 July 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5502
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ دی, ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۸
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)

  آوای شمال/ طی روزهای اخیر خبر سرقت های سریالی در خیابان ایران(عین الدوله) مشرف به میدان بهارستان تهران باعث شد تا خبرنگار بولتن نیوز با حضور در منطقه به تهیه گزارشی در این خصوص اقدام کند. این درحالی است که به زعم بسیاری از جامعه شناسان و اندیشمندان علوم سیاسی، پیرو نظریات اندیشمندان قائل به نظریۀ […]

  آوای شمال/ طی روزهای اخیر خبر سرقت های سریالی در خیابان ایران(عین الدوله) مشرف به میدان بهارستان تهران باعث شد تا خبرنگار بولتن نیوز با حضور در منطقه به تهیه گزارشی در این خصوص اقدام کند. این درحالی است که به زعم بسیاری از جامعه شناسان و اندیشمندان علوم سیاسی، پیرو نظریات اندیشمندان قائل به نظریۀ «قرارداد اجتماعی»، برقراری امنیت و آرامش مهمترین دلیل تشکیل جوامع مدرن و دولت هاست.

  در روزهای پایانی هفتۀ گذشته، یکی از کسبۀ خیابان ایران واقع میدان بهارستان تهران و از خیابان های مجاور ساختمان مجلس شورای اسلامی با تماس با تحریریۀ بولتن نیوز خواستار پی گیری رسانه ای سرقت های سریالی از مغازه های این خیابان شد که به زعم او باتوجه به موقعیت جغرافیایی حساس این منطقه، مشکوک و فراتر از یک سرقت معمولی بوده اند.

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)


  این درحالی است که در بیشتر موارد این سرقت های سریالی که بنابه مدارک موجود و فیلم های به دست آمده از دوربین های مداربسته توسط گروهی چندین نفره و با امکانات کامل انجام شده، جز وارد آمدن خسارت به قفل و درب مغازه ها، سرقتی صورت نگرفته است و سارقان صرفاً پس از شکستن فقل مغازه ها یا شکستن شیشه آن ها، محل را ترک کرده اند و در مجموع اقدام به سرقت های صورت گرفته، تنها در ۲ مورد از ۱۰ مورد از مواردی که حاضر به ارائۀ اطلاعات به خبرنگارما شدند، سرقت به صورت کامل انجام گرفته و اجناس یا مبالغی از این مغازه ها ربوده شده که در مجموع نزدیک به ۳۵ میلیون تومان (۳۰ میلیون از یک فروشگاه و تعمیرگاه تلفن همراه و ۵ میلیون نیز از یک خواربارفروشی) می باشد.

  نکتۀ حائز اهمیت دیگر در این خصوص این است که در تمامی موارد به غیر دو مورد (یک فرش فروشی و یک فروشگاه و تعمیرگاه تلفن همراه) مغازه هایی موردسرقت قرارگرفته اند که اصولاً موارد خوبی برای سرقت نیستند و باتوجه به اجناسی که به فروش می رسانند، معمولاً این گونه مورد سرقت قرار نمی گیرند.

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)بر این اساس، در میان کسبه ای که حاضر به در اختیار قرار دادن اطلاعات سرقت ها شدند، نمونه هایی همچون «مرغ فروشی»، «خیاطی»، «قاب سازی»، «آرایشگاه»، «خواروبار فروشی» و حتی «سماورسازی» به چشم می خورد که باتوجه به آن که سرقت های سریالی همگی در نیمه شب انجام گرفته، نمی توان تصور کرد که سارقان دخل این مغازه ها را هدف قرار داده باشند.

  این درحالی است که بنابر اظهارات شاکیان و کسبۀ خیابان ایران، در مواردی که سارقان اقدام به ربودن اجناس یا پول از دخل این مغازه ها ننمودند، ماموران مربوطه  و نهادهای مسئول بنابر روال عمومی پیگیری پرونده های سرقت، شکایات را به بایگانی ارجاع داده و حتی در موردی که نزدیک به ۳۰ میلیون تومان از یکی از مغازه ها ربوده شده، به گفتۀ شاکی این پرونده با اعلام این که مبلغ مسروقه ناچیز است، پیگیری به صورت ویژه در دستور کار قرار نگرفته است.

  این درحالی است که به گفتۀ شاکیان، باتوجه به سریالی بودن سرقت ها و مدارک و تصاویری که از سارقان به دست آمده، مهمترین خواستۀ آنان گماردن نگهبان و نیروی ویژه برای جلوگیری از ادامۀ این سرقت ها بوده که البته این خواسته تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته است و پس از گذشتن نزدیک به ۲۰ روز از نخستین سرقت، هنوز هیچ اقدام درخوری ازسوی نهادهای مربوطه صورت نگرفته و این درحالی است که در ۲۰ روز گذشته بنابر اطلاعات خبرنگار ما حداقل ۸ مورد سرقت جدید به وقوع پیوسته است.

  با این همه، باتوجه به موقعیت جغرافیایی خیابان «ایران» (عین الدوله) در مجاورت مجلس شورای اسلامی به نظر می رسد، امنیت این منطقه می بایست با دقتی بیشتری از سوی نهادهای امنیتی و مسئول تامین شود. به ویژه باتوجه به ویژگی های متفاوت سرقت که به نظر می رسد، بیشتر به منظور ایجاد ناامنی و رعب و وحشت در منطقه صورت گرفته تا آن که اهداف مادی در پی داشته باشد، ضرورت پیگیری ماوقع دوچندان خواهد بود.

  در مجموع با بررسی جوانب مختلف این پرونده به نظر می رسد، هدف اصلی اشرار و سارقان در این پرونده زیرسوال بردن نهادهای مسئول از قوۀ قضاییه تا نیروی انتظامی و دیگر مسئولین امنیتی و انتظامی و به ویژه دولت اعتدال گرای حاکم باشد.

  شایان ذکر است، به گفتۀ کسبه و شاکیان این پرونده این منطقه همواره به شدت مورد نظارت مامورین امنیتی و انتظامی قرار داشته و با این وجود در حدود دو سال اخیر، به یکباره و به شکلی کاملاً محسوس نظارت ها در این منطقه کاهشی چشمگیر یافته است. تا جایی که در این مدت به غیر از موارد اشاره شده درخصوص این سرقت سریالی، شاهد مواردی از زورگیری، سرقت و دعوا و نزاع های خیابانی متعددی نیز بوده ایم.

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)


  گفتنی است، مدارک متعددی اعم از شکایت نامه شاکیان، فیلم های به دست آمده از دوربین های مداربسته که به روشنی شیوه سرقت ها و حتی چهرۀ سارقان را به تصویر کشیده و مواردی از این دست در اختیار خبرنگار بولتن نیوز قرار گرفته که باتوجه به امنیتی بودن این پرونده و عدم دستگیری سارقان، در مقطع زمانی کنونی تنها قادر به انتشار بخشی از این اسناد هستیم و در روزهای آتی و در گزارش های تکمیلی دیگر اسناد نیز به طبع خواهد رسید.

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)

  پشت پردۀ سرقت های سریالی مشکوک خیابان «ایران» (+اسناد)

  برچسب ها :

  نظرات