آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ , Monday 9 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 54931
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  هزینه افطار یک نفر چقدر تمام می شود؟

  هزینه افطار برای یک نفر بدون احتساب وعده شام و سحر حداقل حدود 13 هزار تومان تمام می شود.

  آوای شمال/ در ماه مبارک رمضان یکی از دغدغه های اصلی مردم، تهیه اقلام مورد نیاز برای سفره افطار و سحر است اما گاهی گرانی های بازار تحت تاثیر افزایش تقاضا نگرانی هایی برای روزه داران بوجود می آورد.
  براساس این گزارش؛ اگرچه مسئولان دم از آرامش بازار می زنند و تمام همت خود را در جهت ثبات قیمت ها به کار گرفته اند تا کمترین آسیب از حیث نوسانات قیمت به روزه داران وارد شود اما قیمت برخی اقلام پرمصرف در مقایسه با حقوق ناچیز کارمندان و کارگران آنقدر بالاست که حسابی در سبد خانوار قدرت نمایی می کند.
  گزارش میدانیخبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛حاکی از آن است که هزینه سفره افطار برای یک نفر بدون احتساب وعده شام و سحر ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان می شود .
  بر این اساس هر فرد به طور معمول در وعده افطار خود یک پرس حلیم به ارزش ۷ هزار تومان میل می نماید همچنین هزینه خرما، گردو ،قند و چای  حدود ۲ هزار تومان برای شخص تمام می شود .
  ضمن اینکه اگر مشتری شیرینی سنتی ماه رمضان باشید برای ۱۵۰ گرم زولبیا و بامیه هزار و ۵۰۰ تومان باید هزینه کنید، همچنین تهیه نان به همراه پنیر ، سبزی خوردن ، گوجه و خیار در حدود ۳ هزار تومان برای شما آب می خورد .
  این سفره تقریبا ساده برای یک نفر ۱۳ هزار و پانصد تومان هزینه بر می دارد اما اگر سایر اقلام پر مصرف در این ماه مانند یک پرس کله پاچه ، میوه و آش نیز در کنار این سفره باشد باید به ترتیب حدود ۱۰ هزار تومان ، ۲هزار تومان و ۷ هزار تومان نیز برای آنها پرداخت کند که به این ترتیب هزینه سفره فرد به ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش می یابد.
  بر اساس این گزارش فعالان اصناف از برنامه های خود برای تنظیم بازار اقلام پرمصرف و تلاش برای جلب رضایت مردم روزه دار در این ایام مبارک خبر می دهند.
  قیمت نان تغییری نخواهد کرد
  محمد جواد کرمی رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم در گفتگو با خبرنگاراقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛با اشاره به قیمت نان در ماه مبارک رمضان اظهار داشت: با توجه به آنکه نان قوت غالب سفره های مردم به شمار می رود، می توان گفت که در ماه رمضان به هیچ عنوان افزایش قیمت نان را نخواهیم داشت چرا که گندم به میزان کافی در اختیار نانوایی های کشور است.
  وی با اشاره به آنکه مصرف سالانه گندم در داخل ۹ میلیون تن است، گفت: با توجه به پیش بینی افزایش تولید به مرز ۱۲ میلیون تن و کاهش قیمت آرد ، افزایش قیمت نان  را در این ایام تجربه نخواهیم کرد.
  کرمی ادامه داد: مردم می توانند در صورت مشاهده تخلفاتی همچون گران فروشی و موارد بهداشتی شکایات خود را با اتحادیه به شماره ۷۷۱۹۴۰۲۸ مطرح کنند تا در اسرع وقت با واحد های صنفی متخلف برخورد شود.
  رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم با اشاره به ساعت کار نانوایان در ماه رمضان بیان کرد: به هیچ عنوان تغییری در ساعت کار نانوایی ها در این ایام وجود نخواهد داشت ، به طوریکه نانوایی ها از صبح تا بعد از افطار تولید خواهند داشت لذا مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
   افزایش تقاضا  برای کله پاچه در ماه رمضان
  حسین رواسی رئیس اتحادیه طباخان در گفت و گو با خبرنگاراقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: در ماه مبارک رمضان استقبال از کله پاچه بیشتر از سایر ماه های سال است و طی جلسه ای که با اعضای اتحادیه طباخان برگزار کردیم قرار بر این شد تا در ماه مبارک رمضان امسال افزایش قیمت نداشته باشیم.
  وی در ادامه افزود: کله پاچه هایی که در طباخی عرضه می شوند تازه هستند و به هیچ عنوان کله پاچه منجمد نداریم ؛در ماه رمضان این محصول کشتار روز و در نهایت کشتار هفته ارائه می شود و تمام طباخی ها از کله گوسفند استفاده می کنند.
  رواسی همچنین اظهار داشت: قیمت یک دست کله پاچه کامل مناسب برای ۵ نفر به همراه آب گوشت بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان تعیین شده است که این قیمت صرفا در صورت ارائه خدمات بیشتر از سوی طباخی برای مشتریان حاضر در محل می تواند تا حد اندکی افزایش یابد.
  این نکته قابل ذکر است که هیچ واحد صنفی اجازه ندارد برای آب گوشت بطور جداگانه از مشتریان پول دریافت کنند در غیر این صورت تخلف محسوب می شود.
  وی ساعت کاری طباخی ها را چنین عنوان کرد: ساعت کاری طباخی ها از ۲ ظهر تا زمان افطار و از افطار تا سحر به طور متغییر برنامه ریزی شده است.
  وی همچنین در خصوص واردات کله پاچه اذعان کرد: هیچ وقت کله پاچه منجمد به کشور وارد نشده و صرفا در مقاطعی به خاطر کمبود گوشت ،واردات گوسفند زنده داشتیم که به صورت تازه و گرم در کشور از آنها استفاده می شود.
  تب هندوانه بالا رفت
  حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی در گفتگو با خبرنگاراقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛با اشاره به تغییر و تحولات قیمت میوه در ماه رمضان اظهار داشت: قیمت میوه های لوکس و مجلسی در ماه رمضان کاهش یافته و در مقابل قیمت سبزی آش و هندوانه افزایش می یابد و گفتنی است که تا کنون قیمت ها تغییری نداشته اما احتمال افزایش قیمت آن در روزهای آتی وجود دارد.
  وی با اشاره به پیش بینی وضعیت بازار میوه گفت: قیمت هندوانه به سبب گرمازدگی و کاهش تولید درخوزستان و دزفول افزایش یافته به طوریکه اکنون به مرز کیلویی هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است اما با آمدن هندوانه از سبزوار تا ده روز آینده قیمت ها کاهش خواهد یافت.
  مهاجران با اشاره به قیمت انواع میوه بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو گیلاس تکدانه ۸ الی ۱۳ هزار تومان،زردآلو ۴ تا ۸ هزار تومان، توت فرنگی سنندج ۴ تا ۸ هزار تومان، گوجه درختی ۴ تا ۸ هزار تومان، موز ۳ هزار و ۸۰۰ الی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می رسد.
  وی ادامه داد: هر کیلوخیار بوته ای ۲ هزار و ۵۰۰ الی ۳ هزار تومان،خیار درختی ۶۰۰ الی هزار و ۲۰۰ تومان، گوجه فرنگی ۶۰۰ تا هزار تومان، سیب زمینی و پیاز ۶۰۰ تا هزار تومان، سبزی خوردن ۲ هزار تومان و میانگین سبزی جور ۸۰۰ تومان در میدان به فروش می رسد.
  گفتنی است که این قیمت ها با احتساب ۳۵ درصد سود در خرده فروشی های سطح شهر عرضه می شود.
  رئیس اتحادیه میوه و سبزی با اشاره به افزایش قیمت خرما بیان کرد: از یک ماه گذشته تا کنون قیمت هر کیلو خرما رطب زاهدی ۲ هزار تومان افزایش یافته به طوریکه اکنون به مرز ۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.
  افزایش قیمت خرما
  قاسمعلی حسنی عضو اتحادیه مواد غذایی در گفتگو با خبرنگاراقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛با اشاره به تغییرقیمت اقلام پرمصرف در ماه رمضان اظهار داشت: از ۲۰ روز گذشته تغییر و تحولات قیمت در باب اقلام پرمصرف ماه رمضان رخ داده و از این رو دیگر شاهد افزایش قیمت در این ایام نخواهیم بود.
  وی با اشاره به قیمت برنج گفت: از دی ماه گذشته به طور میانگین هر ماه قیمت برنج ۳ درصد افزایش داشته به طوریکه اکنون حداکثرهر کیلو برنج ایرانی ۱۲ هزار تومان است.
  حسنی با اشاره به قیمت خرما و حبوبات بیان کرد: قیمت خرما در ۱۵ روز گذشته ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش داشته و همچنین حبوبات از ۴۰ روز گذشته ۵ تا ۱۵ درصد گران شده که مجدد بعد از ماه رمضان و کشت مجدد محصول قیمت ها کاهش می یابد.
  عضو اتحادیه مواد غذایی ادامه داد: در ۲۰ روز گذشته قیمت چای در برخی برندها غیر قانونی افزایش یافته است و می توان گفت که قیمت قند و شکر با ۱۰ درصد افزایش به ترتیب در عمده فروشی ها به مرز ۲ هزار و ۵۰۰ الی ۲ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده که این رقم در خرده فروشی ها با احتساب ۱۲ درصد سود خرده فروشی عرضه می شود.
   زولبیا درجه یک ۱۱ هزار تومان شد
  علی بهره مند رئیس اتحادیه شیرینی و شکلات در گفتگو با خبرنگاراقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: با توجه به آنکه اتحادیه قیمت ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی را برای هر کیلو زولبیا و بامیه به کمیسیون پیشنهاد داده بود اما با این قیمت موافقت صورت نگرفت و در نهایت هر کیلو زولبیا و بامیه با کیفیت بالا برای واحد های درجه یک ۱۱ هزار تومان، درجه دو ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان مصوب شد.
  وی افزود: سال گذشته هر کیلو زولبیا و بامیه به قیمت ۹ هزار و ۶۰۰ تومان به فروش می رسید که امسال با توجه به نرخ مصوب تعیین شده هر کیلو زولبیا ۱۰ الی ۱۲ درصد افزایش یافته است.
  افزایش ۵ درصدی قیمت آش و حلیم
  حسین محمدی رئیس اتحادیه آش و حلیم در گفتگو با خبرنگاراقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛بیان کرد: در حال حاضر وضعیت قیمت‌ها مناسب است به طوری که امسال هر کیلو آش و حلیم تنها ۵ الی ۷ درصد افزایش قیمت داشته است.
  وی با اشاره به قیمت انواع آش و حلیم گفت: هر کیلو حلیم ساده ۷ هزار تومان حلیم معجون ۱۲ هزار تومان آش رشته ساده ۹۵۰۰ الی ۱۰ هزار تومان آش رشته با پیازداغ و نعنا ۱۲ هزار تومان شله زرد و حلوا ۹ هزار تومان و هر پرس آش رشته ۶۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
  بر اساس این گزارش حداقل هزینه سفره افطار یک فرد حدود ۱۳ هزار تومان تمام می شود که با توجه به متوسط درآمد ماهانه ۸۰۰هزار تومانی اقشار ضعیف جامعه، سرپرست خانوار به سختی می تواند از پس این هزینه برآید که در اینصورت یا باید به ناچار از هزینه های دیگر چشم پوشی کند  و یا سفره افطار خود را کوچک کند. 

  برچسب ها :

  نظرات