آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 14 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 54921
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ خرداد, ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۷
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > یاداشت سردبیر
 •   

  یادداشت/

  اراذل و اوباش؛ آزادانه در شهر

  چند روزی از حادثه ضرب و شتم دو تکنسین اورژانس 115 محمودآباد و یک خانواده فرهنگی توسط اراذل و اوباش گذشته است و مردم مضطرب محمودآباد همچنان منتظر برخورد مناسب و عاجلانه دستگاه قضایی با این پدیده نازیبای منطقه هستند.

  آوای شمال/ امروزه در جوامع، شاهد آسیب های فراوان اجتماعی هستیم که مرتفع نمودن این آسیب ها نیازمند تلاشی همگانی است که همدلی و همفکری میان صاحبنظران و مسوولین دستگاه های متولی را می طلبد.

  دغدغه های اجتماعی نگرانی مشترک میان مسئولان و مردم است، که از آن جمله می توان به ایجاد ناامنی توسط اراذل و اوباش اشاره کرد.
  اینان که در خفا و حتی گاهاً در ملاعام به تهدید، چاقوکشی، تجاوز به عنف، خرید و فروش مواد مخدر، ایجاد مزاحمت برای نوامیس مردم، ایجاد رعب و وحشت و درگیری با ماموران و … اقدام می نمایند، چهره جامعه را خشن و ناسالم و نگران کننده می سازند.

  امروزه گروه های جوانان بزه کار به سرعت در حال افزایش است و بسیاری از اجتماعات به ویژه محله های شهری به صورت بالقوه با این پدیده سر و کار دارند.

  شناسایی، ماهیت، علل تشکیل و ارتباط اعضای این گروه ها؛ که اصطلاحاً اراذل و اوباش نامیده می شوند، با بزهکاری و همچنین یافتن راه حل های پیش گیری از این معضل و یا برخورد با آن به منظور افزایش امنیت اجتماعی در شهرها ضروری است.

  پدیده اراذل و اوباش دارای ویژگی هایی مخصوص به خود است و مطالعه در این زمینه علاوه بر بررسی جنبه های حقوقی آن مستلزم مطالعه موضوعات مختلف روانپزشکی کیفری، جامعه شناسی،روانشناسی و سایر علوم وابسته حقوقی جزایی است.

  تعریف دقیق از گروه بزهکاری اراذل و اوباش، تشخیص مصادیق آن، نحوه مبارزه با این گروه ها و تعیین جایگاه و مستند در قانون مجازات اسلامی از جمله اقداماتی است که علاوه بر کمک به دستگاه قضایی، نیروی انتظامی و سایر ارگان های مرتبط، از اقدامات خودسرانه و سلیقه ای در این خصوص ممانعت به عمل می آورد، در نتیجه علاوه بر برقراری امنیت اجتماعی، گامی موثر در مسیر رعایت حقوق شهروندی و حقوق بشر برداشته می شود.

   

  خلأ قانونی برخورد با اراذل و اوباش؛

  در هر بار اجرای طرح جمع آوری اراذل و اوباش، تعداد زیادی از این افراد در دام پلیس گرفتار می‌شوند اما پلیس فقط موظف به رفع علت و عوامل زورگویی است، چرا که پس از دستگیری به دلیل نبود قوانین مدون و صحیح برای برخورد با اراذل و اوباش، این افراد به سرعت آزاد می‌شوند.

   

  تبعید به مدت زیاد

  البته تبعید یکی دیگر از تنبیه‌هایی است که بهتر است کسانی که چندین بار دستگیر می‌شوند، به منطقه‌های دورافتاده و بد آب و هوا برای ۳ تا ۵ سال تبعید شوند و رفتار‌هایشان به دقت تحت نظر قرار گیرد.

  بر این اساس گاهی فقط اعزام این افراد به زندان‌ها کارساز نیست. اگر جمع‌آوری از شکل هفتگی، فصلی و ماهانه به روزانه تغییر شکل دهد می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

  همه این مقدمه طولانی بهانه ای بود تا در خصوص حوادث چند روز گذشته در شهرستان محمودآباد اشاره کنیم که نگرانی های زیادی را بین شهروندان و خانواده ها ایجاد کرد که آن هم ضرب و شتم تکنسین های پرتلاش اورژانس در حین انجام وظیفه و نجات جان سرنشینان خودروی سقوط کرده در رودخانه حوالی شرکت نفت محمودآباد بود.

  حادثه انحراف خودرو ۲۰۶ حوالی صبح رخ داده بود و تکنسین ها مشغول اقدامات درمانی مصدومان بودند و به دلیل تذکر به افراد ناشناس در حوالی خودرو مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و متأسفانه تاکنون اقدام مقتضی در خصوص دستگیری ضاربان از سوی مراجع قضایی صورت نگرفت.

  اما هنجارشکنی اراذل و اوباش به همین حادثه ختم نشد و با چند ساعت اختلاف در ساعات پایانی شب دو نفر از اراذل و اوباش و مزاحم نوامیس مردم به خانواده و میهمانان یکی از فرهنگیان باسابقه و مطرح شهرستان هتک حرمت کرده و با اعتراض صورت گرفته به وسیله چاقو و دیگر سلاح های سرد در اختیار همه اعضای خانواده و همراهان را مورد ضرب و جرح قرار دادند تا جایی که ضربه چاقوی وارد شده به سر این فرهنگی شهرستان منجر به انتقال وی به بیمارستان و بخیه محل جراحت شد و فرزندش نیز در این حادثه راهی بیمارستان شد.

  البته خوشبختانه با اقدام به موقع بسیجیان شهرستان، دو متهم که تعادل روحی نداشته و به اصطلاح مست بودند، پس از بازداشت به انتظامی شهرستان تحویل شدند.

  اما این پایان ماجرا نبود و نکته قابل تأمل و سوأل برانگیز از سوی مقام قضایی صادرکننده رأی اولیه برای این متهمان بود که با صدور وثیقه ۱۲ میلیون تومانی(بر اساس گفته مجروح حادثه) راه را برای جولان دیگر اراذل و اوباش باز کرد و مردم را ناامید از اقدام بازدارنده در پیشگیری از این گونه جرایم نمود.

  انتظار مردم شهرستان با شنیدن این اتفاقات، اقدامات عاجلانه و بدون مماشات دستگاه قضا برای بازگشت احساس امنیت به شهر بود اما شاید انتظاری شبیه رؤیا بود.

  اتفاقات ماه های اخیر در شمال کشور و دست به دست شدن کلیپ های اراذل و اوباش هنوز از اذهان مردم پاک نشده است که این حوادث جو نامناسب روانی را بین خانواده ها ایجاد کرده است و دیگر کسی جرأت گشت و گذار با خانواده در ساعات شب را ندارد چرا که هر لحظه احساس ناامنی از سوی هنجارشکنان و اراذل و اوباش به آن ها دست می دهد.

  پدیده ای که در طی این سال ها به شدت در حال رشد است و در برخی مناطق شمال کشور از سلاح سرد به سلاح گرم ارتقاء یافته و معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار مردم آن منطقه است.

  با نگارش این یادداشت امیدواریم مسئولان ارشد دستگاه قضا در کشور، استان و شهرستان ضمن حمایت از امنیت روانی و جانی مردم، فضای ناامنی را برای اراذل و اوباش ایجاد کنند که این خواسته نیازمند بازنگری قوانین برخورد با این جماعت هنجارشکن و البته صدور آرای بازدارنده و قهری از سوی قضات دارد.

   

  علی یوسفی


  نظرات