آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 21 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5391
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ دی, ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  ماجرای فرزندان ناخلف جرج واشنگتن

  آوای شمال/ این روزها «داعش» به‌نگرانی امنیتی مشترک آمریکا و اروپا تبدیل شده است. وقوع حملات در فرانسه این روند را تشدید کرده است. با این حال دستگاههای امنیتی آمریکا نیز به مانند دستگاههای امنیتی اروپا، در صددند داعش را تهدیدی خارجی دانسته و تعلق خاطر تروریستهای تکفیری به خود را منکر شوند. مقامات وزارت […]

  آوای شمال/ این روزها «داعش» به‌نگرانی امنیتی مشترک آمریکا و اروپا تبدیل شده است. وقوع حملات در فرانسه این روند را تشدید کرده است. با این حال دستگاههای امنیتی آمریکا نیز به مانند دستگاههای امنیتی اروپا، در صددند داعش را تهدیدی خارجی دانسته و تعلق خاطر تروریستهای تکفیری به خود را منکر شوند. مقامات وزارت دفاع فعلی و سابق آمریکا هم اکنون به خط شده اند تا به هر نحوممکن ارتباط مستقیمی که میان آنها و داعش وجود داشته است را منکر شوند.

  لئون پانتا وزیر دفاع سابق آمریکا که پیش از تصدی این سمت برای مدتی ریاست سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا ) را هم برعهده داشته، دوره کنونی را یکی از خونبارترین دوره ها و فصول مبارزه با تروریسم توصیف کردپانتا در اینخصوص می گوید : « آن چه در فرانسه و بخصوص در شهر پاریس روی داد، می تواند در هرکجای دیگر جهان هم روی دهد.رئیس سابق سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا ) در ادامه گفت: تلاش گروه های تروریستی برای حمله به آمریکا و ضربه زدن به این کشور تنها به زمان نیاز دارد. تردیدی ندارم حملاتی که در شهر پاریس فرانسه شاهدش بودیم، زمان زیادی طول نمی کشد تا شاهد وقوع آنها در آمریکا یا هر جای دیگر جهان باشیم. این مسئله البته بسیار مایه نگرانی است و آن چه امروز شاهدش هستیم در واقع یکی از فصول بسیار خونبار از جنگ ضد تروریسم به شمار می آید.آن چه در کانادا و پاریس و بلژیک شاهد وقوعش بوده ایم، باید ما را بر آن بدارد تا بهتر درک کنیم که گروه های تروریستی در حال درپیش گرفتن سیاست ها و خط مشی بسیار تندتر هستند.»

  با این حال پانتا به سئوال اصلی پاسخ نداده است،اینکه نقش دستگاههای امنیتی آمریکا و غرب در پرورش این مهره های تروریستی چه بوده است؟!آمریکا طی سالهای اخیر نه تنها در جریان فعالیتهای داعش بوده است، بلکه این فعالیتها را به صورتی هوشمندانه تقویت و مدیریت کرده است. از این رو هرگونه جدال میان آمریکا و داعش در برهه فعلی را باید به مثابه جدال آمریکا با مهره ها و دست پرورده های خود مورد تحلیل قرار داد. اوباما و مقامات آمریکایی به شدت نگران بخشی از بدنه داعش هستند که در مسیر و مدار نقشه های مدنظر واشنگتن در خاورمیانه حرکت نمی کنند. هم اکنون اصلی ترین مصدر حمایت از گروههای تروریستی در منطقه یعنی عربستان سعودی در حاشیه ظاهرا امنی قرار دارد که آمریکا برای ریاض ایجاد کرده است.

  از سوی دیگر، پانتادر صدد همذات پنداری امنیتی با اروپا در برهه فعلی می باشد، هرچند که در این خصوص بار دیگر آدرس و نشانی نادرست داده است :

  «اکنون روند فعالیت و برنامه ریزی های گروه های تروریستی در عراق و سوریه و یمن نشان می دهد این گروه های تروریستی دشمنی خود را با اروپا گسترش داده اند.از این رو گمان می کنم تنها آنها به زمان نیاز دارند تا عقربه های حملات خود را متوجه خاک آمریکا کنند، و ما را هم هدف قرار دهند. ما تروریست هایی را شاهد هستیم که از هر طرف به سمت ما می آیند، و آنها از مناطق مختلفی به سمت آمریکا در حرکت هستند. از داعش گرفته تا بوکوحرام و القاعده در جزیره عربی و شاخه های آنها که از سازمان القاعده منشعب شده اند، و جنبش جوانان سومالی همه در حال جذب نیرو به صورت گسترده هستند و این امر را در سوریه و عراق و یمن به شکل گسترده ای دنبال می کنند. با بازگشت جنگجویان غربی به آمریکا و کشورهای اروپایی مشکلات این کشورها شروع می شود.»

  پانتا در این مصاحبه از جنگجویانی نام می برد که به سمت آمریکا می آیند اما هرگز اشاره نکرده است که اساسا مصدر تولید این تروریستها کاخ سفید و پنتاگون بوده اند. به عبارت بهتر، آمریکا هم اکنون با تروریستهایی مواجه است که به سمت مصدر اصلی خود یعنی ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی در حال حرکت هستند.

  اظهارات پانتا را می توان در کنار اظهارات یکی از مقامات سابق سازمان سیا قرار داد. مایکل مورل در خصوص آنچه در غرب به لحاظ امنیتی می گذرد معتقد است در نبردی که ما از زمان یازدهم سپتامبر دو هزار و یک با القاعده داریم ما پیروزی بسیار مهمی دراین نبرد داشته ایم. پیروزی بزرگ ما تضعیف القاعده در پاکستان تا حد شکست است. همین افراد بودند که یازدهم سپتامبر را در آمریکا رقم زدند. پیروزی بزرگ القاعده گسترش ایدئولوژی آنها در کل منطقه بزرگ جغرافیایی است که شامل آفریقا، خاورمیانه اروپا و جنوب شرق آسیا می شود. این گروهها با القاعده ارتباط دارند یا اینکه افرادی هستند که ایدئولوژی القاعده را قبول دارند.

  با این حال مورل اذعان می کند : «ما مدتی است که مشکل آمریکایی های رادیکال را داریم که دست به حمله می زنند. تیراندازی مرکز نظامی فورت هود در آمریکا و بمب گذاری در بوستون از جمله این حملات هستند. ما شاهد حمله به سبک پاریس در اینجا (آمریکا) خواهیم بود. ما باید برای این گونه حملات آماده باشیم. ما معمولا وقتی تروریست را دستگیر می کنیم که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند اما وقتی فردی خودش به یک انسان رادیکال تبدیل شود و به تنهایی حمله کند و با هیچ کس تماس ندارد، پی بردن به وجود چنین شخصی بسیار دشوار خواهد بود.مشکل این است که چند صد آمریکایی به سوریه یا عراق رفتند تا برای یکی از گروههای تندرو اعم از داعش و یا النصره نبرد کنند. ما

  نمی دانیم چه تعداد از این آمریکایی ها به کشور باز گشته اند؟در اروپای غربی تعداد این جنگجویان بین دو هزار و پانصد تا پنج هزار نفر است. مشکلی که اروپای غربی دارد مشکل بزرگ تری است اما ما نیز در این مشکل با اروپا سهیم هستیم چون این افراد ممکن است سوار هواپیما شوند و بدون روادید به آمریکا بیایند.»  

  برچسب ها :

  نظرات