آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ , Sunday 20 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5345
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ دی, ۱۳۹۳ - ۰۶:۲۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  خبر زخمی شدن سردار سلیمانی در سامرا صحت ندارد

  آوای شمال/ «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگوی مطبوعاتی از نقش ایران و سرعت آن در کمک‌رسانی به عراق در مقابل گروهک داعش تقدیر و خبر زخمی شدن سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در سامراء را تکذیب کرد و گفت که فتوای آیت‌الله سیستانی در متوقف شدن داعش، نقشی مهم ایفا کرد. نخست‌وزیر عراق […]

  آوای شمال/ «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگوی مطبوعاتی از نقش ایران و سرعت آن در کمک‌رسانی به عراق در مقابل گروهک داعش تقدیر و خبر زخمی شدن سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در سامراء را تکذیب کرد و گفت که فتوای آیت‌الله سیستانی در متوقف شدن داعش، نقشی مهم ایفا کرد.

  نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با روزنامه الحیات، چاپ لندن، فاش کرد که از ایران و آمریکا رسما خواهش کرده است که عراق را صحنه مقابله یکدیگر نکنند چرا که این امر به ضرر عراق تمام خواهد شد و گفت که اطلاعات او نشان می‌دهد که آمریکا و ایران هم‌اکنون به سوی توافق حرکت می‌کنند.

  حیدر العبادی با بیان اینکه دولت آمریکا تمایل جدی دارد که مسائل اختلافی با طرف ایرانی را حل و فصل کند، تصریح کرد که این حرف او از روی اطلاع است نه تحلیل و (از نظر العبادی) عجیب این است که همین تمایل نیز در طرف ایرانی به وجود آمده است و این تمایل از سه چهار ماه پیش به وجود آمده است.

  مشروح مصاحبه :     

   

  بغداد از دایره تهدید داعش خارج شد اما خطر داعش هنوز هست

  • اگر بخواهید اوضاع امنیتی امروز عراق را در چند جمله توصیف کنید، چه می‌گویید؟

  – توصیف اوضاع عراق با چند کلمه دشوار است. اما واقعیت این است که چالشهایی حقیقی وجود داشت که بخش‌هایی از آن حل شده است اما بخش‌هایی از آن همچنان وجود دارد. چالش بزرگتری که ما با آن مواجه بودیم، امنیت بغداد بود.

  • آیا بغداد در حال حاضر خطر سقوط، بغداد را تهدید می‌کند؟

  – نه ولی ممکن بود که جنگ‌های خیابانی در بغداد به راه بیفتد که اکنون کاملا این خطر از بغداد دور شده است. این چالش نخست بود. چالش بعدی ما این بود که قشون‌کشی داعش به سوی جنوب را متوقف کنیم که در این کار نیز موفق شدیم. در واقع حمله به سوی اربیل و کردستان در طرح و برنامه داعش نبود اما زمانی که دید راه به سوی جنوب بسته است، راهی شرق شد. تهدید داعش هنوز وجود دارد. این گروه تروریستی دارای دو ویژگی اصلی است. ویژگی گروه‌های تروریستی که حملاتی تروریستی با شبه‌نظامیان انجام می‌دهد و دوم ویژگی دولتی یا شبه دولتی. یعنی دارای نهادهای مختلف و پول است که با آنها مناطق تحت سیطره خود را اداره می‌کند. که این امر خطرناک است و ما طرحی برای مقابله با این امر داریم.
  ما با برخی مشکلات مواجهیم که مهمترین آن، محدودیت امکانات است. همانطور که همه می‌دانند، بخش بزرگی از ارتش ما با اشغال موصل از هم پاشید و ما تجهیزات زیادی را در این فروپاشی از دست دادیم؛ از آن مهمتر تضعیف روحیه شدید نیروهای نظامی و پیامدهای آن برای شهروندان عراقی بود. به طوری که حتی فرماندهان نظامی ما در جنوب عراق که داعش به آن نفوذ نکرده بود، از نگاه‌های بد مردم و اهانت‌های شهروندان شکایت داشتند و مردم آنها را به عدم دفاع از وطن متهم می‌کردند اما ما اکنون بر این مسئله نیز غلبه یافته‌ایم و این کار را با تغییر برخی فرماندهان نظامی و بازسازی ساختار ارتش و معرفی فرماندهان جدید انجام دادیم.

  • آیا شخصا از فروپاشیدن (بخش بزرگی از) ارتش جا خوردید؟

  – بله، چه کسی جا نخورد؟ حجم غافلگیری خیلی بزرگ بود بخصوص که اشغالگری داعش بدون خونریزی و از طریق جنگ بزرگ روانی بود که داعش و گروهک‌های دیگر داخل ارتش و نهادهای امنیتی انجام دادند و این وضعیت چند ماه طول کشید. فکر می‌کنم که علت این مسئله، شکفاف بزرگ اطلاعاتی نه فقط در عراق بلکه در کشورهای غربی در اروپا و آمریکا بود، چرا که این کشورها سرویس‌های اطلاعاتی بزرگی دارند اما حجم خطر را درک نکردند.

  • آیا این نیروها، دستور داشتند، نجنگند؟

  – تحقیقات در حال اجراست. موضوع حساس است و ما در وضعیت جنگی هستیم و جنگ با داعش هنوز ادامه دارد. در چنین فضایی، هیچ تحقیقی نمی‌تواند عادلانه یا بی‌طرف باشد زیرا سیاستمداران از آن برای تبادل اتهام، سوءاستفاده می‌کنند. ما باید پرونده آزادسازی نینوا را تمام کنیم تا حقیقت روشن شود. ما به حقایقی دست یافته‌ایم که برخی از این حقایق محرمانه نیست. اما کشمکش سیاسی تا اندازه‌ای سبب این اتفاقات است.

  • آیا درگیری سیاسی مسئول این فروپاشی‌ها است؟

  – قطعا همین‌طور است. در حالی که نیروهای نظامی در موصل برای دفاع از این شهر حضور داشتند، برخی شخصیت‌های سیاسی موصل آنها را تحریک می‌کردند و آنها را نیروهای خارجی می شمردند که باید شهر را ترک کنند. سپس حمله داعش صورت گرفت در چنین شرایطی نیروهای نظامی انگیزه دفاع از شهر و مقابله با مهاجمان را از دست می‌دهد.

  کمک آمریکا با تأخیر چند ماهه انجام شد/ فتوای آیت‌الله سیستانی عامل مهم در توقف داعش بود

  • آیا بدون مشارکت نیروهای آمریکایی، توقف داعش غیرممکن بود؟

  – نه این امر غیرممکن نبود. زیرا پیش از دخالت نظامی آمریکا که چند ماهی به تاخیر افتاد، پیشروی‌های داعش متوقف شده بود. من معتقدم عامل اصلی آن رغبت عراقی‌ها برای دفاع از کشورشان بود و فتوای آیت‌الله «سید علی السیستانی» نقشی مهم در این امر داشت. زیرا شمار نیروهای داوطلب برای جنگ با داعش، بسیار زیاد بود تاجایی که برخی از نیروهای داوطلب از منازلشان سلاح نیز آورده بودند. برخی از آنها با وسایلی بسیار ساده به جنگ داعش رفتند.

  • چه کسی اولین کمک را به عراق کرد. آمریکا یا ایران؟

  – از نظر زمانی، ایران پیشتاز بود. این کشور از همان هفته نخست، یک پل هوایی برای انتقال اسلحه به عراق و به طور مشخص کردستان و بغداد ایجاد کرد و این اقدام بر کسی پوشیده نبود.
  اجازه بدهید با شفافیت سخن بگویم. در جنگ با داعش منافع مشترک عراقی – ایرانی وجود دارد. من تردیدی ندارم که ایرانی‌ها با صداقت تمام از عراق دفاع می‌کنند زیرا تهدید داعش به عراق محدود نیست و خطری واقعی برای ایران به شمار می‌رود. زیرا این گروه تروریستی می‌تواند از طریق کردستان یا دیالی به مرزهای ایران برسد و مناطق متعددی از ایران را تهدید کند. لذا دخالت سریع ایران برای کمک به عراق یک قضیه استراتژیک بود. تا جایی که در ابتدای امر به دلیل سرعت اتفاقی که روی داده بود و خطری که وجود داشت، حتی درباره کیفیت پرداخت بهای سلاح‌های ایرانی توافقی انجام نشد.

  برچسب ها :

  نظرات