آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 13 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5329
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ دی, ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۱
 • شما اینجا هستید :ورزشی
 •   

  گزارش ویژه از همه بازی‌های تیم ملی در پلی‌آف

  آوای شمال/ فوتبال ما در ادوار مختلف بارها میدان جام های مختلف را در مرحله یک چهارم نهایی تجربه کرده و حضور در این عرصه را به چشم خویش دیده است، در بسیاری از تورنمنت ها مثل جام‌ملت‌های آسیا در سال های مختلف به علت قلت تیم ها، اصلا مرحله یک چهارم نداشته ایم. برخی […]

  آوای شمال/ فوتبال ما در ادوار مختلف بارها میدان جام های مختلف را در مرحله یک چهارم نهایی تجربه کرده و حضور در این عرصه را به چشم خویش دیده است، در بسیاری از تورنمنت ها مثل جام‌ملت‌های آسیا در سال های مختلف به علت قلت تیم ها، اصلا مرحله یک چهارم نداشته ایم. برخی اوقات هم مثل دهه ۷۰ میلادی، بازی های مرحله یک چهارم نهایی به صورت گروهی برگزار شده است. نکات جالبی که در بازی های یک چهارم نهایی تاریخ فوتبال ایران قرار دارد به شرح زیر است. در این مطلب همه تورنمنت هایی که ایران در آن به مرحله یک چهارم نهایی رسیده، مورد بررسی قرار گرفته است.

  ۱٫ المپیک ۱۹۷۶ مونترال: اولین مسابقه یک چهارم ملی ما در المپیک برابر شوروی سابق انجام شد. تیم قدرتمند آن روزهای فوتبال در المپیک … ما به روس هایی ۲ ـ یک باختیم که اولگ بلوخین مرد سال فوتبال اروپا را در ترکیب خود داشت.

  ۲٫ بازی های آسیایی ۱۹۸۲ دهلی نو: به عنوان تیم دوم گروه در مرحله یک چهارم نهایی با تیم «کویت» همگروه شدیم و در وقت اضافه با نتیجه یک ـ صفر مغلوب این حریف شدیم تا کماکان پشت دیوار این مرحله اسیر بمانیم.

  ۳٫ بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول: در این رقابت ها، با تیم‌ملی کره جنوبی بازی کردیم. بازی در وقت قانونی و اضافه یک ـ یک تمام شد و در وقت اضافه کره جنوبی در ضربات پنالتی برابر ما برنده شد.

  ۴٫ بازی های آسیایی ۱۹۹۰ پکن: طالع ما درخشید. در مرحله یک چهارم نهایی، بازی های آسیایی ۱۹۹۰ با ژاپن بازی کردیم. این حریف را یک ـ صفر شکست دادیم. گلمان را در این بازی صمد مرفاوی به شکلی بسیار زیبا و البته خاطره انگیز وارد دروازه حریف کرد.

  ۵٫ جام‌ملت‌ها‌ی ۱۹۹۶ آسیا امارات: بهترین یک چهارم نهایی تاریخ فوتبالمان در این دوره رقم خورد و ایران به مصاف تیم‌ملی فوتبال کره جنوبی رفت، برابر کره جنوبی با نتیجه رویایی ۶ـ۲ برنده شدیم. دایی ۴ گل زد و باقری و عزیزی هر کدام یک گل زدند.

  ۶٫ در یک چهارم نهایی بازی های آسیایی ۱۹۹۸ بانکوک، مثل جام ملت های ۱۹۹۶ آسیا، نتیجه قاطعی به دست آورده ۴ ـ صفر حریف را شکست دادیم. حریف ما تیم قدرتمند ازبکستان بود. سه گل از ۴ گل ما را در این دیدار علی دایی وارد دروازه حریفان کرد.

  ۷٫ در مسابقات یک چهارم نهایی جام ملت های ۲۰۰۰ لبنان تا دقیقه ۹۰ از کره جنوبی پیش بودیم. یک اشتباه از علی دایی که یک گل به کره داد و یک حمله سریع از کره جنوبی در وقت اضافه باعث برد ۲ ـ یک کره جنوبی شد و ما، بعد از ۱۴ سال در یک چهارم حذف شدیم.

  ۸٫ در مسابقات دور یک چهارم جام ملت های ۲۰۰۴ چین، ایران و کره جنوبی برای سومین بار متوالی با هم روبه‌رو شدند و ایران در یک بازی خوب کره جنوبی را ۴ ـ۳ برد. کریمی هت تریک کرد و ایران حریفی را برد که ۲ سال قبل به نیمه نهایی جام‌جهانی رسیده بود.

  ۹٫ در مسابقات جام ملت های ۲۰۰۷ آسیا، بار دیگر به مصاف کره جنوبی رفتیم. در این بازی نتیجه کار به تساوی بدون گل رسید در وقت اضافه هم بازی بدون گل ماند و سرانجام در وقت ضربات پنالتی حریف ما را شکست داد و حذف کرد.

  ۱۰٫ کره جنوبی بار دیگر در یک چهارم نهایی حریفمان شد و در وقت اضافه ما را شکست داد. هرگاه بازی ما با کره به وقت اضافه کشیده مقابل این تیم مغلوب شده ایم.

  حریفان ما در پلی آف

  شوروی (۱۹۷۶) ـ کویت (۱۹۸۲) ـ کره جنوبی (۱۹۸۶) ـ ژاین (۱۹۹۰) ـ کره جنوبی (۱۹۹۶) ـ ازبکستان (۱۹۹۸) ـ کره جنوبی (۲۰۰۰) ـ کره جنوبی (۲۰۰۴) ـ کره جنوبی (۲۰۰۷) و کره جنوبی (۲۰۱۱) حریفان ما بوده اند. ما در یک چهارم نهایی به شوروی ۷۶، کویت ۸۲، کره جنوبی ۸۶، کره جنوبی ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ و کره جنوبی ۲۰۱۱ باخته ایم و ژاپن ۹۰، کره جنوبی ۹۶، ازبکستان ۹۸ و کره جنوبی ۲۰۰۴ را برده ایم … در یک چهارم نهایی ۶ بار باخته ایم و ۴ بار برده ایم.

  آمار مرحله یک چهارم نهایی:

  * ۱۰بار در یک چهارم نهایی به مصاف حریفان رفته ایم.

  * ۴ بار برنده و ۶ بار بازنده شده ایم.

  * ۶ بار در یک چهارم نهایی با کره جنوبی بازی کرده ایم.

  * ۵ بار کارمان به وقت اضافه رسیده است.

  * هر بار به وقت اضافه رسیده ایم بازنده شده ایم.

  * کارمان در سال های ۱۹۸۶ و ۲۰۰۷ به ضربات پنالتی رسیده و هر بار بازنده شده ایم.

  * هر بار در یک چهارم نهایی برنده بوده ایم بین ۳ تیم اول مسابقات رسیده ایم، ۲ بار قهرمان و ۲ بار سوم شده ایم!

  برچسب ها :

  نظرات