آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 23 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 52757
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  چرا “کرملین” موشک “کالیبر” روی لانچر می‌فرستد؟ + تصاویر

  رزمایش بزرگ "کرملین" در "دریای کاسپین" با ترسیم اهدافی در دست پیگیری است.

  آوای شمال/ ارتش فدراسیون روسیه به عنوان یک نیروی نظامی صاحب سبک سالیانه رزمایش هایی را برای افزایش قدرت نظامی خود انجام می دهد.

  در اسفند ماه سال گذشته وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: ارتش این کشور یک رزمایش بزرگ را در “دریای کاسپین” برگزار خواهد کرد. اخیرا این تمرین نظامی بزرگ با حضور ۵۰ ناوجنگی در دریای “کاسپین” آغاز شده است.

  چرا روسیه موشک

   

  چرا روسیه موشک

  خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد:  حدود ” ۲۰ کشتی ناوگان نظامی روسیه” رزمایشی نظامی را در “دریای کاسپین”  آغاز کردند. مسئول اطلاع رسانی در وزارت دفاع روسیه اعلام کرد برنامه این رزمایش شامل شلیک تمرینی سامانه های مختلف توپخانه و موشکی و از جمله موشک “کالیبر-ان.کا”  است.

  در تمرین های کنونی ارتش فدراسیون روسیه بیش از ۲۰ کشتی و قایق و کشتی تدارکاتی از جمله ناو موشک انداز بزرگ “داغستان” و ناوهای موشک انداز کوچک “گراد سویاژسک” و …  مشارکت دارند که همگی به سامانه های موشکی و توپخانه پیشرفته مجهز هستند.

  ** خصوصیات موشک “کلاب”

  موشک کلاب یا کالیبر  (Klub Missile)  در انواع و ابعاد مختلف ساخته شده که قابلیت مولتی پرپوز (چند کاربردی) داشته که اهداف را می‌توانند در سطح و دریا مورد هجمه قرار دهند. با توجه به دیتاهای اولیه شلیک موشک از دریای کاسپین و در نزدیکی بندر “آستاراخان” انجام شده و هدف آن از بین بردن مواضع تروریست‌ها بوده است.

  چرا روسیه موشک

  موشک “کلاب” یک موشک سطح به سطح بوده که بسته به نوع کاربری می‌تواند زمین یا دریاپایه باشد. نوع زمین‌پایه آن کروز بوده که می‌تواند اهداف را به صورت جدی هدف قرار دهد (لازم به توضیح است که موشک کروز قابلیت رهگیری هدف از مرحله پس از روانه سازی (Launching) تا انهدام را دارد).

  این موشک بسته به نوع بین ۶ تا ۸٫۵ متر طول، سرعت بین ۰/۸ تا ۳ ماخ، هدایت اینرسی (Inertial Guidance)/ آشیانه‌یاب فعال/ ماهواره‌ای و قابلیت حمل از طریق کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها را دارد که کلاس‌های مختلف این موشک بین ۲۵۰ تا بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر برد دارند.

  طبق برآوردهای صورت گرفته موشک کروز  “کلاب (کالیبر)” را می‌توان از زیردریایی های کلاس “کیلو (Kilo Class Submarine)”، “لادا (Lada)”، “آکولا (Lada)”، “یاسن (Yasen)”، “بویان ام (Buyan -M)”، “گورشکوف (Gorshkov)” و “گپارد (Gepard)” شلیک کرد.

  ***ناو گراد سویاژسک

  سایت Rusnavy درباره این دو ناو نوشت: دو ناو روسی داغستان و گراد سویاژسک (Grad Sviyazshk Corvette Missile) در ایستگاه کشتی‌سازی Zelonodosk اگوست ۲۰۱۰ ساخته شده است. در این تاریخ اطلاعاتی درباره تغییر در پروژه ۲۱۶۳۱ منتشر شده بود.

  چرا روسیه موشک

  این سایت افزود: نتیجه پروژه ۲۱۶۳۱ ساخت ناو  “گراد سویاژسک”  بود که مدل تغییر یافته پروژه ۲۱۶۳۰ (ناو Buyan ) است. این پروژه به منظور ارتقاء تجهیزات الکترونیکی و به روز رسانی ساخت شناورهای موشک‌انداز انجام شده است.

  سایت Zdship در خصوص ویژگی‌های پروژه ۲۱۶۳۱ نوشت: این شناور ۹۴۹ تن وزن، بیش از ۷۴ متر طول، بیش از ۶ متر ارتفاع، ۲۵ گره دریایی سرعت و برد ۲ هزار و پانصد مایل دارای توانایی‌های بالایی است.

  این سایت از ویژگی‌های  “گراد سویاژسک” نوشت: این ناو موشک‌انداز قریب به ۹۵۰ تن وزن و ۲۵ گره دریایی سرعت دارد و مجهز به موشک ضد کشتی” SS-n-27) Kalibr) ” و “سلاح‌های ۳۰ و ۱۰۰ میلی‌متری” و موشک ضد هوایی  “Igla-M ” است.

  ***ناوچه  “داغستان”

  “داغستان” یک ناوچه موشک‌انداز بوده که نشأت گرفته از پروژه ۱۱۶۶۱ کلاس Gepard بوده و در کارخانه کشتی سازی Zelonodosk Zavod ساخته شده که با نام Albatros هم شناخته شده است. سایت Daegel در این‌باره نوشت : ناو موشک‌انداز “داغستان” از ۴ آوریل ۲۰۱۱ عملیاتی و در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲  صورتجلسه شد.

  چرا روسیه موشک

  این سایت درباره ویژگی‌های ناو کلاس Gepard (که ناو موشک‌انداز داغستان هم از این کلاس است) نوشت: پروژه ۱۱۶۶۱ دارای طول ۱۰۲ متر، میانگین کالیبر اسلحه ۷۶ میلی‌متر و برد ۵ هزار مایل (۹ هزارو ۲۶۰ کیلومتر) و سرعت ۱۸ گره دریایی است که وزنی قریب به بیش از ۲ هزار تن دارد.

  سایت Daegel درباره برخی سلاح‌های مورد استفاده در این کلاس ناوچه خاطرنشان کرد: سیستم‌های دفاع ضدهوایی Palma، هلیکوپترهای تاکتیکی “کا ۲۸” و “کا ۳۱ ”  موشک‌های ضد کشتی از جمله “اوران  Uran ”  از دیگر ویژگی های آن است.

  **چرا روسیه در دریای کاسپین رزمایش نظامی برگزار می کند؟

  البته این تنها سه مورد از تجهیزات نظامی “مسکو” در رزمایش “دریای کاسپین” بوده و تجهیزات و ادوات بیشتری وجود دارد. یکی از دلایلی که روسیه مبادرت به برگزاری رزمایش های نظامی کرده این بوده که به دنبال حفظ و تقویت آمادگی دفاعی نیروی دریایی ارتش است .

  دلیل دوم برگزاری رزمایش اخیر در “دریای کاسپین” این است که تحولات میدانی در سوریه وارد مرحله جدیدی شده و شاید لازم شود دوباره اقدامی که در سال ۲۰۱۵ علیه تروریست های داعش با شلیک موشک “کالیبر” انجام شد ؛ پیگیری شود.

  ارتش روسیه در سال ۲۰۱۵ میلادی با حمله موشکی به مواضع تروریست های داعش در استان “دیرالزور” ۶۰۰ داعشی را به هلاکت رساند و شاید تمرین آینده هم در راستای حملات موشکی احتمالی به داعش طراحی شده است.

  یکی دیگر از دلایلی که باعث شده تا “کرملین” دوباره رزمایش نظامی برگزار کند، اینکه حضور نظامی ایالات متحده در منطقه “قفقاز” خطراتی را ایجاد کرده و ممکن است تا آمریکا از افراط گرایی در این منطقه حمایت کند؛ لذا “مسکو” با برگزاری رزمایش نظامی آمادگی دفاعی خود را ارزیابی می کند.

  در مجموع به دلیل افزایش آمادگی روسیه برای مقابله با داعش، افزایش توانمندی نظامی برای درگیری احتمالی در سوریه و جلوگیری از دخالت های آمریکا در قفقاز ؛ کرملین رزمایش نظامی در “دریای کاسپین” برگزار کرد.

  برچسب ها :

  نظرات