آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 13 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 52114
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۵
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  توکلی در برنامه تلویزیونی "نگاه یک":

  حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر امکانپذیر است/ ۶۰ درصد ظرفیت تولید کشور متوقف شده است

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: حذف ۲۴ میلیون نفر یارانه بگیر سخت اما امکانپذیر است.

  آوای شمال/ احمد توکلی با حضور در برنامه “نگاه یک” شبکه اول سیما با اشاره به نامگذاری سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری به “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل”، گفت: اهتمام کافی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی  در مجلس در مجلس و دولت وجود نداشت.
   
  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه جان مایه اقتصاد مقاومتی حاکمیت عقل و عدل است، افزود: لایحه امسال دولت و کار کمیسیون تلفیق کمتر عیب داشت که بخشی از آن به تعامل و هماهنگی رئیس کمیسیون تلفیق بر می گشت.
   
  توکلی با بیان اینکه دولت امسال بسیار گرفتار است، ادامه داد:‌ اداره کشور در این شرایط سخت است زیرا بودجه ما نفتی بوده و برای همین هم مقاوم نبوده، لذا همین که پیچ آن را شل و سفت کنند همه تب و لرز می گیرند.
   
  وی افزود: به خصوص که مسبوق به سابقه ۸ ساله ای که ما در آمد هنگفت نفتی داشتیم است که در آن دوره ۶۳۷ میلیارد دلار درامد نفتی خرج شد و به طور متوسط در دو سال اول آقای روحانی حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده است .
   
  بودجه امسال بی انضباطی کمتری دارد
   
  توکلی با بیان اینکه بودجه امسال دولت بهتر از سال های قبل بود، اظهار داشت: در بودجه امسال بی انضباطی کمتر است و البته مجلس هم بهتر از سال های قبل عمل کرد، لذا از آنجا که شرایط سخت است تسامح ما باید بیشتر شده  و انتظاراتمان واقع بینانه باشد.
   
  این نماینده مجلس در مورد طرح های عمرانی نیز ادامه داد: اکنون بیش از ۳۰۰ طرح در یک جدول قرار گرفته و برای هر طرحی کمتر از یک میلیارد تومان پول گذاشته شده که این خنده دار است زیرا باعث می شود طرح ها زمان بر شود و آثار تورمی داشته باشد.
   
  توکلی تصریح کرد:هم اکنون ۶۰ درصد ظرفیت تولید کشور متوقف شده و به توزیع درآمد توجهی نمی شود و نباید همه چیز کشور را به برجام مربوط می کردیم.
   
  وی با بیان اینکه در سال آخر دولت خاتمی حقوق و مزایای کادر هیات علمی را بالا بردند و ما آن زمان اعتراض کردیم، افزود:این اقدام دولت موجب اعتراض کارکنان تحصیل کرده دانشگاه ها،‌ قضات، آموزش و پرورش و پرستاران شد و ۴۳ درصد بودجه جاری سال بعد اضافه شد.
   
  ‌توکلی ادامه داد:این اشتباه را دولت یازدهم در بخش سلامت مرتکب شد  و این باعث شد صدای پرستاران هم بالا برود.
   
  وی با بیان اینکه به اینکه هیچ عزمی در دولت  و مجلس برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیست، یادآور شد:‌ برای مثال دولت دو لایحه برای مناطق آزاد تقدیم مجلس کرد که مجلس هفت منطقه مورد نظر دولت را به ۱۳ منطقه افزایش داد و ۸۷ منطقه ویژه هم اضافه کرد، ‌که در واقع همه کشور را به منطقه ویژه تبدیل کرده ایم.
   
  مناطق ویژه به جای سکوی صادرات دروازه واردات شد
   
  توکلی افزود:‌در برنامه چهارم توسعه که قرار بود این مناطق ویژه سکوی صادرات شود دروازه واردات شد و این یعنی شکست و چرا باید شکست را تکرار کنیم؟
   
  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مردم فکر می کنند منطقه ویژه معجزه می کند در حالی که پدر صاحب بچه را در می آورد و باعث گرانی خانه می شود.
   
  توکلی با بیان اینکه به اینکه کارهای غیر علمی به تصمیمات نادرست منجر می شود، افزود:‌ اتکا بودجه ۹۵ به درآمدهای نفتی کم نشده است.
   
  وی ادامه داد:‌البته این موضوعات فقط منحصر به بودجه نیست بلکه ما به برخی مدل های اقتصادی اعتقاد داریم که قابل قبول نیست و اینکه همه کشور را به برجام مربوط کنیم نوعی غفلت از ظرفیت های داخلی است.
   
  وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد ظرفیت تولید کشور متوقف شده است و به توزیع درآمد توجه نمی شود، افزود:‌ درآمد ها به سمت ثروتمندان سوق پیدا می کند و ثروت مندان به سمت پس انداز می روند و بانک ها هم در این شرایط ام الفساد هستند و با نرخی که می دهند هیچ کس دنبال تولید نمی رود.
   
  بانک ها مخل تولید هستند
   
  توکلی ادامه داد: بانک ها اکنون مخل تولید بوده و کار گردش پول را می کنند.
   
  وی کوچک سازی دولت را اصلی اساسی خواند و اظهار داشت:‌ ما در واگذاری زمین به بخش های دولتی سخاوتمندانه عمل کرده ایم و مثلا یک دانشگاه ۵۰ هکتار زمین دارد اما ساختمان آن ۲ هزار متر است.
   
  توکلی افزود:‌ زمانی نیاز به درمانگاه،‌ مسجد،‌ مدرسه و پاسگاه داشته و زمین نداریم و این معضلات به سبب عدم واگذاری زمین به صورت  معقول است.
   
  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ البته کوچک سازی دولت باید همراه با عدالت باشد و ما فقط به رشد مطلق اعتقاد نداریم و رشد باید همراه با عدالت باشد.
   
  توکلی در خصوص مصوبات مجلس در بحث حذف یارانه ثروتمندان گفت:‌ همان روزی که بحث یارانه در دولت قبل مطرح شد برای تصویب نشدن آن تلاش های زیادی انجام شد که این موضوع تصویب نشود اما اراده افراد خاصی تحمیل شده  و نمایندگان مجلس تسلیم شدند، و اکنون نیز یارانه هدفمند نشده و همه سرانه دریافت می کنند.
   
  وی ادامه داد:‌ما در اواخر دولت احمدی نژاد بحث حذف یارانه ثروتمندان را مطرح کردیم که زیر بار نرفتند و دولت کنونی هم زیر بار نمی رود.
   
  این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر درفاصله ای کوتاه سخت است، اظهار داشت: دولت باید اراده این کار را داشته باشد، قطعا حساب بانکی افراد محرمانه است اما آیا این حساب ها از نگاه ممیزان مالیاتی باید مخفی بماند؟ آیا آنها نامحرمند؟ و اگر با فرار مالیالتی مبارزه شود اقتصاد مقاومتی محقق نخواهد شد.
   
  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به طور قطع حذف ۲۴ میلیون نفر یارانه بگیر امکانپذیر است.

  برچسب ها :

  نظرات