آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 52058
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ اردیبهشت, ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/ یکشنبه

  ۵خبر ویژه با طعم‌های مختلف

  آقای هاشمی! شما مقام مسئول در ایران هستید یا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا؟/ابراز پشیمانی یک حامی سرسخت برجام/فراموش کرده‌اید که گفت‌وگوی تمدن‌ها را به جنگ تمدن‌ها تبدیل کردند؟!/چه کسی آمریکا را کدخدا جا زد /دولت یا منتقدان؟!/بابا ولش کنید!با این فشار آمریکا را می‌کشید!

  به گزارش آوای شمال ،

  آقای هاشمی! شما مقام مسئول در ایران هستید یا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا؟
  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در اظهاراتی عجیب و برای چندمین بار به توجیه عهدشکنی‌های آمریکا پرداخت.

  هاشمی رفسنجانی در جلسه مجمع به مذاکرات اخیر ظریف با جان کری اشاره کرد و گفت: ظاهراً برخی مسایل و موانع ایجاد شده در مسیر مبادلات بانکی و تجاری سیستم بانکی اروپا با ایران حل شده و آمریکا رسماً اعلام کرده که دیگر مانع مبادلات تجاری و بانکی کشورهای اروپایی نخواهد بود و این کشورها می‌توانند بدون هراس به مبادلات و تجارت با ایران اقدام کنند.

  وی افزود: البته ما واقفیم که آمریکایی‌ها در داخل کشور خود مشکلاتی دارند که باید حل کنند.

  یادآور می‌شود آقای هاشمی پیش از این در ۲۸ آذر ۹۲ نیز که آمریکایی‌ها بلافاصله پس از اعلام توافق موقت ژنو اقدام به تحریم چند شرکت ایرانی کردند، مدعی شده بود «جان کری اخیراً با وزیر خارجه ایران گفت‌وگو کرده و گفته که مسئله تخلف آمریکایی‌ها (اعمال چند تحریم جدید) را جبران می‌کنیم». اما پس از آن تاریخ تا امروز بالغ بر ۱۵۰ تحریم جدید حتی پس از اجرای برجام- علیه کشورمان صورت گرفته و از جمله بنا بر اعلام رئیس بانک مرکزی ایران امکان دسترسی به ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده خود در خارج را به خاطر کارشکنی آمریکا ندارد.

  نکته دیگر اینکه آمریکا در برجام تعهد داده که مرتکب اقدامات مغایر با برجام نشود و با این وصف لابی و مذاکره و التماس برای عدم مزاحمت آمریکا سر راه روابط تجاری ایران و اروپا بی‌معنا یا حاکی از بی‌اعتباری برجام است تا آنجا که طرف ایرانی قادر به شکایت از آمریکا نیست و مجبور است از موضع انفعال خواستار ملاطفت آمریکا شود!

  نکته سوم این است که اکنون پس از اجرای تعهدات برجامی ایران، وقت «عمل و اقدام» آمریکا به تعهدات خود است نه وعده و اعلام و لفاظی.

  اکنون در حالی که کری در ملاقات با دکتر ظریف ادعا می‌کند «آمریکا مخالف معامله بانک‌های خارجی با ایران نیست و از معامله با ایران نترسند، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز تصریح می‌کند: «اروپایی‌ها آمریکا را مانع اصلی تجارت با ایران می‌دانند. با اجرای توافق هسته‌ای جامعه جهانی با تهران و گشوده شدن بازارهای ایران، بازرگانان اروپایی رونق تجارتی با ایران را انتظار داشتند. اما سه ماه پس از برداشتن بسیاری از تحریم‌ها، بر ناراحتی سیاستمداران، دیپلمات‌ها و بازرگانان اروپایی، که قادر نیستند دهها معامله انرژی، هوانوردی و ساختمانی با ایران را تکمیل کنند، افزوده می‌شود. بانک‌های اروپایی که می‌ترسند تحریم‌های جدید آمریکا بر ایران به دلیل برنامه موشکی و حمایت از تروریسم را نقض کنند، از گشایش اعتبار برای هر معامله‌ای خودداری می‌کنند و عملاً انزوای ایران از سیستم مالی جهانی را تداوم می‌بخشند. اروپایی‌ها همچنین به مقررات جدید ویزای آمریکا اشاره می‌کنند که ورود آنها به آمریکا را اگر به ایران سفرکرده باشند دشوار می‌کند، و یادآور می‌شوند محدودیت‌های مالی و مسافرتی رسیدن به توافق با همتایان ایرانی‌شان را تقریباً ناممکن می‌سازد».

  با این اوصاف باید از آقای هاشمی پرسید شما یک مقام مسئول در جمهوری اسلامی هستید یا خدای نکرده مثلاً سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که هر چند وقت یک بار باید سیاست‌های آمریکا را توجیه و لاپوشانی و بزک کند.

  هاشمی پیش از این در جریان مذاکرات سعی می‌کرد چهره‌ای میانه‌رو و معتدل از اوباما و دولت دموکرات آمریکا ترسیم کند. برخی از مواضع آقای هاشمی در حقیقت نوعی راحت‌باش به مقامات آمریکایی در گستاخی و عهدشکنی و دست‌درازی است.

  ابراز پشیمانی یک حامی سرسخت برجام
  یک مدافع و حامی سرسخت برجام می‌گوید آبرویم را برای این حمایت ‌گذاشتم اما این کار اشتباه بزرگی بود.

  پیروز مجتهدزاده در مصاحبه با شبکه «دانا» گفت: من خودم جزو افرادی بودم که زحمت کشیدم و از جان خود مایه گذاشتم تا از اصل مذاکرات دفاع کنم و آبروی خود را به خاطر دفاع از برجام به خطر انداختم اما حالا من همان انسان هستم و می‌گویم که همه آن دفاعیات و همه آن حمایت‌های من بیهوده بوده است.

  وی با بیان اینکه باید امروز بابت اتفاقات رخ داده و بدعهدی‌های آمریکا به آقایان ظریف و روحانی تبریک گفت، اظهار داشت: برجام جز قهرمان‌بازی‌های این آقایان حاصلی برای کشور و مملکت نداشت.

  وی خاطر نشان کرد: آقایان براساس تساهل و تسامح همه حیثیت، منافع و دارایی ما را به باد دادند. آقای ظریف اعلام کرد که با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به تفاهم‌های گسترده‌ای دست یافته است، بدون اینکه حد و حدود این تفاهم گسترده روشن باشد. پس چه شد این تفاهم گسترده؟ اینکه امروز اموال ایران به غارت می‌رود حاصل آن تفاهم گسترده شماست؟ این چه تفاهمی بوده که اوباما به عنوان رئیس جان کری در سفر خود به عربستان بعد از گذشت ۱۰۰ روز از اجرای برجام، ایران را یک کشور تروریست معرفی می‌کند!
  وی با انتقاد از رفتار منفعلانه وزارت خارجه افزود: درباره این نوع رفتار، تروریست خواندن ایران توسط اوباما و غارت اموال ما توسط آنها فقط می‌توان به روحانی و ظریف تبریک گفت.

  مجتهدزاده در ادامه تصریح کرد: اگر ما یک وزارت‌خارجه فعال، دانا و هوشیار داشتیم به دولت ایالات متحده آمریکا تفهیم می‌کردیم که دستگاه‌های امنیتی خودتان مسئولیت اعمال تروریستی که امروز بابت آن اموال ایران را غارت می‌کنید را به عربستان و اتباع وابسته به آن نسبت داده‌اند، پس چگونه است که ایران در این زمینه متهم شناخته می‌شود و اموال ملت ایران به غارت می‌رود. دستگاه‌های امنیتی آمریکایی اعلام کردند که حتی یک نفر شیعه و ایرانی در عملیات‌های تروریستی علیه آمریکا شرکت نداشته‌اند، اما حالا با شعبده‌بازی‌هایی که آمریکا و آل‌سعود راه انداخته‌اند، تاوان این مسائل را از ما گرفته و ایران در این ماجرا متهم می‌شود؛ این در حالی است که دستگاه دیپلماسی ما نیز نمی‌تواند جلوی این تجاوز‌های بی‌حد و اندازه را بگیرد. اما صد افسوس که آقایان در وزارت‌خارجه فقط به دنبال قهرمان بازی‌های خودشان هستند. در چنین شرایطی یک عده انسان هم کنار گود نشسته‌اند و می‌گویند باید مجسمه ظریف را بسازیم.

  وی گفت:  سوال من این است که در این برجام آیا دارایی‌های بلوکه شده ما به ما برگشت و آزاد شد؟  آیا تحریم‌ها به معنای واقعی و آزادی فعالیت‌های بانک‌های ایرانی از بین رفت؟ من خودم جزو افرادی بودم که زحمت کشیدم و از جان خود مایه گذاشتم تا از اصل مذاکرات دفاع کنم و آبروی خود را به خاطر دفاع از برجام به خطر انداختم اما حالا من همان انسان هستم و می‌گویم که همه آن دفاعیات و همه آن حمایت‌های من بیهوده بوده است. چرا که الان حاصل کار را می‌بینم که جز یک مشت نمایش‌های عوام‌فریبانه، چیزی به دست نیامده است.

  فراموش کرده‌اید که گفت‌وگوی تمدن‌ها را به جنگ تمدن‌ها تبدیل کردند؟!
  رئیس جمهور گفت‌وگوی تمدن‌ها را افتخاری برای ایران دانست.

  حسن روحانی در سمینار «محیط زیست، دین و فرهنگ» گفت: خوشحالم که این سمینار روزی در تهران برگزار می‌شود که در نیویورک سند مهم اقلیم در حال امضا و توجه جهانیان به مسئله محیط زیست است. امیدوارم پیام امروز از تهران در کنار پیام از نیویورک و پاریس، پیام قدرتمند جهانی را به همه بدهد که با وحدت، همفکری، تلاش و کوشش پیگیر همگان می‌توانیم به این هدف مهم دست یابیم.

  وی افزود: بسیار خوشحالم که از ایران و تهرانی سخن می‌گویم که ندایش به عنوان خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای به گوش منطق و جهانیان رسید. مفتخرم از کشوری حرف می‌زنم که ندای گفت‌وگوی تمدن‌ها از این سرزمین به پا خاست و خوشحالم از سرزمینی سخن می‌گویم که محیط زیست، فرهنگ، ادیان و تعامل بین فرهنگ و توسعه پایدار، در سال ۲۰۰۱ از تهران آغاز شد. خوشحالم از تهرانی سخن می‌گویم که ندای جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری از این سرزمین به پا خاست و در مجمع عمومی سازمان ملل تثبیت شد.

  یادآور می‌شود به پیشنهاد رئیس دولت اصلاحات، سال ۲۰۰۱ به عنوان سال گفت‌وگوی تمدن‌ها تصویب شد و آمریکا رأی مثبت به این نام داد. اما دولت آمریکا آغاز همین سال را با اشغال وحشیانه افغانستان کلید زد و مقامات ارشد آن تصریح کردند جنگ تمدن‌ها و جنگ صلیبی برای تغییر نقشه خاورمیانه اسلامی آغاز شده است. همچنین در همین دوران آمیخته به فریب بود که رژیم آمریکا با وجود

  بهره‌مندی از همکاری دولت وقت ایران برای اشغال افغانستان کشورمان را جزو «محور شرارت» در دنیا معرفی کرد.

  در سال‌های اخیر نیز دولت دموکرات آمریکا با وجود چراغ سبز برای شعار جهان عاری از خشونت (شعار پیشنهادی روحانی) بیشترین جنگ‌های نیابتی و غیرنیابتی را به لیبی، سوریه، یمن و عراق تحمیل کرده است.

  چه کسی آمریکا را کدخدا جا زد /دولت یا منتقدان؟!
  نشریات زنجیره‌ای یا حامی دولت خط مشابهی را علیه منتقدان در پیش گرفته و مدعی‌اند که منتقدان به بزرگ کردن آمریکا و تحقیر جبهه خودی اهتمام دارند.

  روزنامه آفتاب یزد از قول فیاض زاهد نوشت: دلواپسان با بزرگ کردن آمریکا به دنبال تحقیر دولت هستند.

  وی درباره سخنان رئیس‌جمهور در سمنان مبنی بر اینکه «عده‌ای به دنبال آن هستند تا در جریان برجام بگویند آمریکا پیروز است و ایران شکست خورده و اینکه به نظر شما چه می‌شود که عده‌ای به دنبال القای پیروزی آمریکا هستند و چرا می‌خواهند به چنین هدفی دست یابند؟» می‌گوید: اینها بقایای همان دلواپسانی هستند که (آمریکا) را ابرقدرت مطلق می‌دانند. جامعه جهان را تک‌قطبی می‌شناسند و امروز با بزرگ و پررنگ کردن نقش آمریکا در این منازعه، درصدد تحقیر دولت هستند.

  آنچه ما در رفتار تندروها شاهد هستیم، این است که آنها به قیمت تحقیر رئیس‌جمهور ایران و تحقیر دولتمردان جمهوری اسلامی، حاضر به برتری جلوه دادن دشمن خارجی خودشان در آمریکا هستند و این کار جز خیانت و توهین به منافع ملی ایران معنای دیگری نمی‌تواند داشته باشد.

  روزنامه دولتی ایران هم از قول حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب نوشت: برخی منتقدان دولت معلوم نیست چرا تا این اندازه آمریکا را بزرگ می‌کنند چنین آمریکا زدگی و نشان دادن این که همه چیز در آمریکاست نشانه سوء برداشت آنهاست. منتقدان هر روز آمریکا را بزرگ‌نمایی می‌کنند و بزرگ جلوه می‌دهند.

  این قبیل فضاسازی‌ها از سوی رئیس‌جمهور و برخی مدعیان حمایت از دولت در حالی است که آقای روحانی خود پیشگام در بزرگ‌نمایی آمریکا بود از جمله آنجاها که گفت:
  – آمریکا کدخداست در حالی که اروپایی‌ها آقا اجازه هستند.
  – تا مشکل تحریم‌‌ها حل نشود، مشکل آب خوردن و هوا و شغل حل نمی‌شود.

  نفر دومی که برخلاف منطق امام و رهبری و خلاف واقعیت‌های مسلم، به بزرگ‌نمایی آمریکا پرداخت و موجب گستاخی دشمن شد، آقای هاشمی رفسنجانی است که مدعی بود «(در نامه محرمانه به امام) نوشتم که آمریکا ابرقدرت بزرگ دنیاست و وضع فعلی که مذاکره و رابطه نداشته باشیم، قابل تداوم نیست»، «مذاکره با آمریکا یک خط‌شکنی و تابوشکنی بزرگ بود» و…

  همچنین برخی حامیان افراطی دولت مدعی شدند همه مشکلات زیر سر عدم مذاکره با آمریکاست و پس از توافق برجام (تیرماه) هوا خوب شده و بارندگی‌ها بیشتر شده است!!

  این در حالی است که در منطق موفق انقلاب اسلامی – مشروط به وفادار ماندن به آرمان‌ها و شعارهای اصیل مانند استقلال و خودکفایی و همت و مجاهدت ملی در این زمینه‌ – آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

  بابا ولش کنید!با این فشار آمریکا را می‌کشید!
  روزنامه دولتی ایران در تیتری قابل تأمل و عجیب نوشت «فشار دیپلماسی ایران بر آمریکا»!

  این روزنامه در عکس و تیتر اصلی خود نوشت: ۲/۵ ساعت مذاکره پشت درهای بسته برای رفع مشکلات اجرای برجام – فشار دیپلماسی ایران بر آمریکا.

  ظریف در ملاقات با جان‌کری گفته است: گام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا برای اجرای برجام ناکافی است و آمریکا باید موانع مراوده مالی ایران با اروپا را رفع کند.

  «ایران» همچنین از قول کری نوشت روی چند موضوع کلیدی به پیشرفت‌هایی رسیدیم.

  روزنامه دولت از قول سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هم نوشت مسئولیت جبران خسارات و پرداخت غرامات وارده به ایران بر اثر حکم غرامت ۲ میلیارد دلاری دیوان عالی آمریکا برعهده دولت آمریکاست.

  دیوان عالی آمریکا همزمان با سفر دکتر ظریف به نیویورک ضمن صدور حکمی، پرداخت ۲ میلیارد دلار از اموال بلوکه ایران به خانواده تفنگداران آمریکایی کشته شده در بیروت را تصویب کرد. این حکم به دولت آمریکا نیز رسیده است.

  صدور این حکم آن هم در آستانه سفر ظریف به نیویورک، دهن‌کجی آشکار محسوب می‌شود.

  ادعای روزنامه ایران درباره «فشار دیپلماسی بر آمریکا» حکایت همان کسی است که دزد به او زده و ضمن غارت اموال، به ضرب و شتم وی پرداخته بود اما مرد دزد زده به جای دفاع از خود و گرفتن دزد، فقط فریاد می‌زد: بی‌ادب، بی‌نزاکت!

  کسی که شاهد این ماجرا بود به مرد دزد زده گفت با این شدت و حدت، آخرش او را می‌کشی! ولش کن!

  برچسب ها :

  نظرات