آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 20 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 51927
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۵
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  جلوه طراوت بهاری در قنوت سبز معتکفین دیار علویان

  حضور بیش از ۲۰ هزار معتکف در ۳۰۴ مسجد مازندران

  درمیان هجمه شدید فرهنگی غرب برای دل‌زدگی مردم از معنویات، بیش از 20 هزار نفر از مردم مازندران با رشد معنادار استقبال خود، در بیش از 300 مسجد به مهمانی ویژه خداوند رفتند.

  آوای شمال/ روزها و شب‌هایی در تقویم سال هر انسانی خودنمایی می‌کنند که غرق شدن هرچه عمیق‌تر در آن‌ها نجات آدمی را بیشتر رقم می‌زنند، ایامی که به اندازه همه تاریخ کشیده شده‌اند و وقتی اولین ثانیه از فرصتشان را که وارد می‌شنوی، قلبت ریشترها ریشتر می‌لرزد که چه می‌شود انسال محدود در خود تنیده را.

  اما همین روزگاران مورد بحث نیز هر کدام با یکدیگر تفاوتی به اندازه فاصله طبقات آسمان دارند که البته به هر کدام که برسی، بارَت را بسته‌ای و این نشان از سخاوت لایزال و لایتناهی معبودی دارد که اشرف مخلوقاتش را به هر بهانه‌ای به سوی خود می‌طلبد تا در طول عظمتش به بی‌نهایت برساند.

  در میان همه ایام، خودنمایی رجب تفصیل و تحلیل‌ها دارد که اگر از همه ولادت‌ها و برکاتش که بگذریم، روزهایی در آن هست که باید به خود تنیده شوی و از همه فرار کنی تا به ساحل امنی پناهت دهند که قلبت را به فراخی تمام گستره عالم رها می‌سازد و این تازه اول عشق است.

  رجب را به اعتکافش و البته به رسم سه روز کعبه‌نشینی مادر مولایش، همان که روز ولادتش را روز پدر نامیده‌اند، برکتی نامنتهی بخشیده‌اند که گرسنگی و تشنگی روزش، نوای «اِلهِی اَنَا الْفَقِیرُ فِی غِنایَ فَکَیْفَ لا اَکُونُ فَقِیرا فِی فَقْرِی، اِلهِی اَنَا الْجاهِلُ فِی عِلْمِی فَکَیْفَ لا اَکُونُ جَهُولاً فِی جَهْلِی…» و «یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَب» مناجات شب‌هایش را به ندای «أینَ الرَّجَبیّون…» پاداش می‌دهند.

  احیای سنت نبوی به برکت انقلاب اسلامی

  موج استقبال از اعتکاف، سال به سال در کشوری که به نام ائمه اطهار بیش از ۳۰ سال است که پا گرفته، افزایش پیدا می‌کند و این امر در دیار سرسبز علویان طروات و نشاط بهاری را در قنوت سبز معتکفین به زیبایی معنا می‌کند.

  درخصوص آخرین آمار معتکفین در مازندران، ناصر شکریان مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان با اشاره به رشد چشم‌گیر معتکفین، اظهار کرد: امروز در استان مازندران بیش از ۲۰ هزار نفر از برادران و خواهران در ۳۰۴ مسجد معتکف هستند که نسبت به سال‌ گذشته هم از جهت تعداد مساجد و هم تعداد شرکت‌کنندگان شاهد رشد قابل‌توجهی هستیم.

  وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که در میان شرکت کنندگان یک رشد معنادار ۷۰ درصدی در فاصله سنی ۱۵ تا ۴۰ سال به ثبت رسیده است که نشان از توجه بیش از پیش جوانان به مراسم معنوی اعتکاف در سطح مازندران دارد.

  مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی مازندران با بیان اختصاص اعتکاف به حوزه‌های علمیه و تعداد معدودی مسجد در ایام پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی از سنت‌های فراموش شده اسلامی که سنت همه ساله نبی مکرم اسلام بود، احیاء شد و رونق زیادی پیدا کرده است.

  این مسئول در پایان با اشاره به تلاش برای برگزاری هرچه بهتر مراسم اعتکاف در سطح استان، اضافه کرد: با برگزاری جلسات مناسب راهکارهای برگزاری هرچه بهتر برنامه‌ها در این ایام اندیشیده شد، همچنین به رسم یادبود لوح سپاسی از سوی نماینده ولی‌فقیه در استان و استاندار مازندران به همه معتکفین سال ۹۵ مازندران اهدا شده است.

  لزوم تحلیل آمار رشد معتکفین پیش از دشمنان

  همچنین آیت‌الله محمدی لائینی در این زمینه با اشاره به فضای ترویجی و هجمه فرهنگ غرب، اظهار کرد: اقبال این چنین جوانان و نوجوانان به این امر عبادی بسیار امیدوار کننده بوده و نشان می‌دهد زیرساخت‌های فرهنگی و معنوی در کشور محکم است.

  وی استقبال بیشتر جوانان را ملزوم ایجاد کردن ظرفیت‌های لازم از سوی مسئولان برشمرد و گفت: حضور و حمایت مسئولان ارشد دولتی در جمع معتکفین و خصوصاً جوانان سبب دلگرمی آن‌ها می‌شود.

  به گزارش آوای‌شمال، در آخرین روز از اعتکاف رجبیه، امّ‌داوود وار باید به راز و نیاز با پروردگار رحمان و رحیم نشست، تا هر آنچه در این سه روز از روح خود پالایش کردیم را در وجودمان تثبیت کند که فردا، روزی تازه، روحی تازه و نگاهی تازه برای پرواز از رجب به سوی شعبان و جاذبه آسمانی قدر رمضان شود.

  و در انتها اینکه تمام رجب، شعبان و رمضان‌ها بهانه‌ای‌ست برای رسیدن و قرار گرفتن در میان کسانی که «الّلهمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرج…» را با « وَجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ وَ أَعْوَانِهِ وَ الذَّابِّینَ عَنْهُ وَ الْمُسَارِعِینَ إِلَیْهِ فِی قَضَاءِ حَوَائِجِهِ وَ المُستَشهَدینَ بَینَ یَدَیه…» درک می‌کنند و اینکه خدایا راه درک این از همه محبوب‌تر را با اهدای برگه ورود به جمع مخلصین درگاهت در جانمان تثبیت کن.

  برچسب ها :

  نظرات