آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 51856
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  رئیس پلیس پایتخت:

  طرح امنیت اخلاقی نامحسوس خواست مردم است

  در حالی که پس از اعلام خبر آغاز طرح امنیت اخلاقی نامحسوس، برخی شبهات به نفع برهم‌زنندگان آسایش روانی مردم با طعنه و کنایه به این طرح منتشر شد، فرمانده انتظامی تهران بزرگ واکنش نشان داد و گفت: نامحسوس بودن این طرح، بنا به درخواست‌های مردم است.

  طرح امنیت اخلاقی هرسال همزمان با ورود به فصل گرما و با توجه به تشدید ناهنجاری‌‌‌ها خصوصاً در حوزه عفاف و حجاب به طور جدی تری از سوی ناجا پیگیری می‌شود.
  اما وقتی در سایه کم کاری نهادهای اجتماعی و فرهنگی، نیروی انتظامی از عمل به وظایف قانونی خود کوتاه نمی‌آید همواره برخی در داخل کشور به پلیس هجمه کرده و اصل طرح را زیر سوال می‌برند.

  مرجع رسیدگی به ناامنی اخلاقی نیروی انتظامی‌
  در همین خصوص رهبر معظم انقلاب در سال‌‌‌های گذشته همواره براساس قانون تاکید کرده‌اند که مرجع رسیدگی و کنترل نا امنی‌‌‌های اجتماعی نیروی انتظامی است.

  ایشان مکرر فرموده‌اند: «ناامنی اخلاقی، یک مرحله کار فرهنگی، یک مرحله کار مخفی و یک مرحله ریشه‌یابی دارد که آن‌ها کار دستگاه‌های دیگر است، اما آنجایی که جلوی چشم قرار می‌گیرد و موجب نا امنی اخلاقی جامعه می‌شود، آن‌که باید وارد میدان بشود، نیروی انتظامی است.»

  رهبر انقلاب تصریح دارند: «بخش‌‌‌    های مربوط به امور دینی، وزارت ارشاد، کارهای علمی، بخش‌‌‌های وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی و آموزش پزشکی، جزو بخش‌‌‌های بسیار حساس در برنامه‌ریزی‌های کلان دولت محسوب می‌شوند و وظایف بزرگی را بر دوش دارند. همین مسئله امنیت اخلاقی که این‌روزها نیروی انتظامی و وزارت کشور دنبالش هستند، بسیار مسئله مهمی است. بله، جنجال می‌کنند ولی به این جنجال‌‌‌ها نباید توجه بکنند؛ باید ببینند تکلیف چیست، آن‌را انجام بدهند.»

  به هرحال از آنجایی که نهادهای مسئول دیگری که در حوزه تامین امنیت روانی جامعه مسئولیت دارند (حدود ۲۶ نهاد) و به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کنند کار به بخش آخر آن که برخورد ارشادی است رسیده و همه بار تامین امنیت روانی جامعه به دوش نیروی انتظامی می‌افتد.

  طرح امنیت اخلاقی مطالبه مردم از پلیس
  امسال هم پلیس همچون سال‌‌‌های قبل طرح امنیت اخلاقی را با نظارت و رصدهای محسوس و نامحسوس کلید زد که با واکنش‌‌‌های مختلفی روبرو شد.

  در کنار حمایت‌‌‌های نهادهای انقلابی و مردم از این طرح، برخی شبهات نیز به نفع برهم‌زنندگان آسایش روانی مردم با طعنه و کنایه به این طرح منتشر شد که فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.

  به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار حسین ساجدی‌نیا با اشاره به این که طرح امنیت اخلاقی از سال‌‌‌های گذشته اجرا شده است افزود: ایجاد امنیت و آرامش در سطح کشور به ویژه در شهر تهران از جمله انتظارات مردم از پلیس است.

  وی با بیان این که امنیت اخلاقی فقط در موضوع پوشش خلاصه نمی‌شود بلکه در همه موضوعات و آسیب‌‌‌های اجتماعی است، اضافه کرد: پلیس برای این منظور هماهنگی‌‌‌های لازم را با قوه قضائیه داشته است.

  سردار ساجدی نیا درباره نامحسوس بودن طرح امنیت اجتماعی اظهار داشت: پلیس در اکثر مأموریت‌‌‌های عملیاتی از جمله مواد مخدر، آگاهی، فتا و پلیس امنیت با لباس شخصی اقدام می‌کند، از اهداف مهم این طرح، مقابله با سارقان، اراذل و اوباش، معتادان و قاچاقچیان می‌باشد.

  رئیس پلیس پایتخت ادامه داد: پلیس در طرح امنیت اجتماعی هم به صورت محسوس و هم نامحسوس عمل می‌کند.

  وی با بیان این که نامحسوس بودن این طرح، بنا به در خواست‌های مردم است، گفت: چندین موضوع از جمله مزاحمت نوامیس از دغدغه‌‌‌های مردم بوده است و از پلیس انتظار دارند در این حوزه ورود و رفع دغدغه کند. از دیگر دغدغه‌‌‌های مردم برخورد با حرکات نامتعارف و خطرآفرین در حوزه راهنمایی و رانندگی می‌باشد.

  سردار ساجدی‌نیا افزود: پلیس برای انجام مأموریت‌‌‌های متعدد خود بر اساس قوانین و ضوابط جاری در کشور می‌تواند از مأموران محسوس و نامحسوس خود استفاده کند. تمام سازوکارهای لازم برای استفاده بهینه برای این مأموریت در نظر گرفته شده و کلیه اقدامات آنان تحت نظارت سیستم‌‌‌های نظارتی پلیس از جمله بازرسی، حفاظت اطلاعات و … قابل کنترل می‌باشد.

  به گفته وی، کلیه مأموران از کارکنان کادر پلیس تهران و ضابط قضایی می‌باشند. انتخاب این مأموران بر اساس معیارهای از پیش تعیین شده و تأییدیه مبادی ذیربط صورت گرفته است. از آنجا که این کارکنان به عنوان ضابط قضایی بوده، صحت گزارش آنان مورد تأیید مراجع قضایی می‌باشد.

  رئیس پلیس پایتخت اعلام کرد: این مأموران علاوه بر انجام وظایف و مأموریت‌‌‌های تخصصی خود، در ساعات غیراداری به عنوان مأموران نامحسوس و مورد وثوق، در صورت مشاهده جرایم مشهود، صرفاً اطلاعات لازم را از طریق سیستم‌‌‌های ارتباطی به مرکز پلیس اعلام می‌کنند و مأموران به هیچ وجه، مواجهه حضوری و برخورد با مردم را ندارند.

  وی اضافه کرد: هرگونه اقدامی که نیاز به برقراری ارتباط با مردم باشد صرفاً توسط مأموران انتظامی با شناسه پلیسی انجام می‌گیرد. به منظور رفع دغدغه‌‌‌های مردم، این اطمینان به شهروندان داده می‌شود که نظارت کامل بر نحوه رفتار و گزارشات مأموران نامحسوس انجام می‌شود و اساساً این اقدامات برای افزایش احساس امنیت روانی و رفع دغدغه‌‌‌های مردم می‌باشد.

  سردار ساجدی‌نیا در پایان گفت: شهروندان در صورت هرگونه ابهام و شکایت، مراتب را می‌توانند به پلیس ۱۹۷ و یا ۱۱۰ اطلاع دهند و مطمئن باشند در کمترین زمان ممکن به آن رسیدگی خواهد شد. 

  برچسب ها :

  نظرات