آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 24 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5179
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ دی, ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اصلاحات به دنبال تطهیر خاتمی

  آوای شمال/ معاون اعتدالی وزارت کشور به نوشته روزنامه “اعتماد” معاونت سیاسی وزارت کشور به مشی “اعتدال” سپرده شد. “اعتماد درباره منصوب شدن محمدحسین مقیمی به معاونت سیاسی وزارت کشور نوشته است: «امروز وزیر کشور یک نفس راحت می‌کشد… هرچند طولانی تصمیم گرفت اما بالاخره انتخاب کرد… ماه‌های اخیر نمایش اوج محافظه‌کاری وزیر متولی «سیاست» […]

  آوای شمال/ معاون اعتدالی وزارت کشور
  به نوشته روزنامه “اعتماد” معاونت سیاسی وزارت کشور به مشی “اعتدال” سپرده شد. “اعتماد درباره منصوب شدن محمدحسین مقیمی به معاونت سیاسی وزارت کشور نوشته است: «امروز وزیر کشور یک نفس راحت می‌کشد… هرچند طولانی تصمیم گرفت اما بالاخره انتخاب کرد… ماه‌های اخیر نمایش اوج محافظه‌کاری وزیر متولی «سیاست» در کشور بود. تعلل در انتخاب و انفعال در سیاست رویه ١۶ ماه اخیر وزارت کشور بوده است… انتخاب نهایی وزیر کشور یکی از گزینه‌های احتمالی روزهای آخر بود؛ «محمدحسین مقیمی» استاندار مرکزی. همان که هم مورد تایید دولت قرار گرفته بود و هم وزارت کشور… معاون سیاسی جدید وزارت کشور را شاید بیشتر بتوان یک چهره معتدل دانست. چهره‌یی که نه بیش از اندازه تند است و نه بیش اندازه منفعل. همین ویژگی‌اش شاید وزیر کشور را راضی به انتخاب معاون سیاسی کرده است»

  مقایسه جریان اصلاحات با شارلی
  روزنامه “وطن امروز” اما گزارشی کار کرده و در آن به علل همراهی برخی اصلاح طلبان با اهانت کنندگان به پیامبر (ص) با محوریت روزنامه توقیف شده “مردم امروز” پرداخته و نوشته است: «جریان اصلاحات اگرچه در ظاهر برای تصحیح امور ایجاد شد اما به سرعت ساختارها را هدف قرار داد… اما به همان سرعت متوجه شدند در جامعه ایرانی با سد بزرگی به نام «دین» مواجهند. به همین دلیل صراحتا اعلام کردند برای ساختارشکنی و در ادامه براندازی جمهوری اسلامی، باید باورها و بنیان‌های عقیدتی را کمرنگ کنند… اگرچه این روزها هفته‌نامه شارلی به خاطر اهانت به پیامبر اسلام موجب آزرده‌خاطر شدن مردم مسلمان ایران شده، در دوران محمد خاتمی، اهانت‌ها و جسارت‌های به مراتب شدیدتری نسبت به مقدسات دینی مردم مطرح می‌شد… البته طی یک سال و نیم اخیر، نیز جریان اهانت‌کننده به مقدسات اسلامی، باز هم عرصه را برای حمله به مقدسات فراهم دیده است به‌گونه‌ای که سال گذشته و در فرصت کوتاهی در چند نوبت نسبت به ولایت حضرت علی (ع) تشکیک و به حضرت زهرا(س) نیز اهانت شد. حتی روزنامه آسمان که مدیران آن همین باند روزنامه توقیف شده «مردم امروز» بودند نیز به دلیل اهانت به قرآن توقیف شد»

  این روزنامه در ادامه اسنادی از توهین و زیرسوال برن مقدسات در روزنامه های زمان اصلاحات به همراه مصتحبه ای از «سیدمحمود نبویان» دراین باره را آورده است.

  وبازهم دولت قبل…!
  “آفتاب یزد” در مطلبی درخصوص اعتراضات به منحل شدن سازمان فضایی ایران و باگفتن اینکه این پژوهشگاه احیا شده نه منحل، نوشته است: « یک مرکز ملی فضایی با اهداف مدنظر رئیس جمهور می تواند به عنوان یک نهاد بالادستی عمل کرده ویکی از مهم ترین وظایفش ایجاد هماهنگی بین همه نهادهای فضایی کشور ونظارت برفعالیت های آنان باشد… دراین حالت نه تنها مشکلی پیش نمی آید بلکه بسیاری از مشکلات موجود نیز که نتیجه اقدامات غیرکارشناسانه دولت قبل است حل خواهد شد… ربط دادن موفقیت های فضایی کشور شامل پرتاب ماهواره امید، رصد و نوید علم و صنعت به مدار و دو پرتاب موجود زنده (سیمون) به زیرمدار به ایجاد پژوهشگاه فضایی و تغییرات مورد انتقاد در دولت قبل کاملا غلط است. ماهواره امید در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده… ماهواره رصد ساخت دانشگاه صنعتی مالک اشتر است… ماهواره نوید نیز ساخت دانشگاه علم وصنعت است… برنامه این پروزه ها از پیش از تشکیل پژوهشگاه فضایی استارت خورده است و درصورت وقوع تغییرات ساختاری هم ادامه خواهد داشت»

  تطهیر پدرخوانده
  روزنامه “جوان” در یادداشتی به نامه روز گذشته محمد خاتمی به بانکی مون گریزی زده و با مرور برخی سخنان وی با تغییر موضع در قبال اسلام و انقلاب نوشته است:« مرور برخی از اقدامات خاتمی که به بخشی از آن اشاره شد به خوبی نشان می‌دهد که پدرخوانده‌های طیف تجدیدنظرطلب باید هر چند روزی یک بار دست به اظهارات نرم و همسو با گفتمان انقلاب زده و روز بعد رسانه‌های متعدد این جریان اظهارات آنها را با آب و تاب فراوان در صفحه نخست خود برجسته کنند. به زعم دوم‌خردادی‌ها می‌تواند در بازگشت تجدیدنظرطلبان به اریکه قدرت بسیار مؤثر باشد. «مواضع معتدل، پرتعداد و همسو با گفتمان انقلاب» از سوی پدرخوانده‌های این جریان است، آن هم به شکلی که برای جامعه باورپذیر شود که هواخواهان لیبرالیسم در داخل به فکر نظام، دستاوردهای آن و آینده مردم هم هستند، البته – همانطور که بارها اشاره شده است- رویکرد مورد اشاره از تیرماه سال ۸۹ و با بیانیه مجمع روحانیون در محکوم کردن سیاست‌های غربی در مقابل منافقین رسماً آغاز به کار کرد و با روی کار آمدن دولت یازدهم شکل پردامنه و فزاینده‌ای به خود گرفته است و همانطور که مصادیق آن ذکر شد «انقلابی نشان دادن خود» و «حمایت از رهبری» جزء لاینفک سخنرانی‌های خاتمی بوده که با همین هدف بیان شده است. به عبارت دیگر بررسی رفتار خاتمی طی سال ۸۸ تا ۹۳ تغییر محسوس ادبیات براندازنه به سمت ادبیات انقلابی و همسو با نظام را نشان می‌دهد و انتظار می‌رود «اتخاذ ادبیات همسو با گفتمان انقلاب اسلامی و هم‌جهت با مبانی اعتقادی و انقلاب جامعه» از سوی مرد بحران‌ساز نظام، در طول ماه‌های آینده با آب و تاب بیشتری رسانه‌‌ا‌ی شود چراکه در ریل‌گذاری رهبران تئوریک این جریان برای بازگشت به قدرت انتخابات، این رویه می‌تواند بسیار تأثیر‌گذار باشد».  

  برچسب ها :

  نظرات