آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ , Tuesday 16 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 51532
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۸
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  با گلایه از عهدشکنی آمریکا در اجرای برجام

  ظریف:نیروهای میانه رو در دستگاه دولتی ایران به این موفقیت نیاز دارند

  وزیر امور خارجه کشورمان با گلایه از عهدشکنی آمریکا در اجرای برجام گفت: ما حدود ۳۰ ماه مذاکرات فشرده‌ای را برگزار نکردیم که حالا تنها سندی خالی داشته باشیم.

  آوای شمال/ «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در جریان دیدار با «موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ایران در گفتگو با هفته نامه «اشپیگل» تاکید کرد که می خواهد لغو تحریم های غرب علیه کشورش هر چه سریع‌تر نتیجه دهد.

  ظریف در این باره گفت: نیروهای میانه رو در دستگاه دولتی ایران به این موفقیت نیاز دارند. ما باید به مردم ایران نشان دهیم که این توافق به زحمتش می ارزیده است. اگر ما می‌خواهیم که این توافق در طولانی مدت دوام داشته باشد باید برای بیمه آن سرمایه گذاری کنیم. این واضح است که مردم ایران می خواهند نتیجه توافق هسته‌ای را ببینند.

  وی با اشاره به اینکه هنوز موانعی در این راستا وجود دارد و بخصوص بانک‌های بزرگ برای بازگشت به تجارت با ایران از ترس مجازات‌های بالای آمریکا تردید دارند گفت: ما از ایالات متحده تنها یک درخواست داریم و آن اینکه خود را قاطی و در این کار دخالت نکند. آمریکایی‌ها باید پشت طرح جامع اقدام مشترک(برجام) بایستند. باید برای آمریکا آشکار شود که انجام مبادلات تجاری با ایران بدون اما و اگر پاک و منصفانه است.

  وزیر امور خارجه همچنین اعلام کرد که ایران به تعهدات و وظایف خود در مبارزه با پول شویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم عمل می کند. ما حدود سی ماه مذاکرات فشرده‌ای را برگزار نکردیم که حالا تنها سندی خالی داشته باشیم.

  ظریف انتقادها به نقض حقوق بشر در ایران را رد کرد و گفت: حقوق بشر برای همه ما مهم است. ما در این باره نگران هستیم که  چطور جوانان مسلمان و جوامع مسلمان در جامعه غربی به حاشیه رانده می شوند.

  وی افزود: این مسئله برای من نگران کننده است که می‌بینم انسان‌هایی که در عراق و سوریه انسان‌های دیگری را گردن می‌زنند به لهجه انگلیسی و فرانسوی صحبت می‌کنند.

  به گزارش تسنیم، وزیر امور خارجه همچنین انتقاد شدیدی به طنز مجله فرانسوی «شارلی ابدو» علیه مسلمانان وارد کرده و گفت: آزادی بیان این حق را نمی‌دهد که جوی ایجاد کنیم که در آن مسلمانان دیگر نتوانند دین خود را در ملا عام اجرا کنند.

  ماله کشی بر اظهارات سیف
  «ولی‌الله سیف» رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ با تلویزیون بلومبرگ گفت که توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است. پس از اظهارات صریح سیف، دولتمردان به دنبال تفسیر و تحلیل این اظهارات در جهت تایید برجام هستند.!

  در همین راستا، «حمید بعیدی‌نژاد» مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه گفت: پیام صریح رییس کل بانک مرکزی در آمریکا تاکید بر باز شدن مسیر تعامل آزاد ایران با نظام مالی بین‌المللی و تضمین دسترسی ایران به این نظام مالی به عنوان یکی از مهمترین اصول برجام است.!

  تحریف اظهارات سیف در حالی است که رئیس بانک مرکزی در مصاحبه با بلومبرگ به صراحت گفت: توقع ما بعد از اجرایی شدن برجام این بود که ایران به اقتصاد جهانی وصل شود. متأسفانه فضای کنونی چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. ما از شرکای خود در مذاکرات و توافق می‌خواهیم که به تعهدات خود عمل کنند به طوری که ما نتایج ملموس برای ارائه به مردم خود در اختیار داشته باشیم.

  وی گفت: ایران هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده است.
  سیف همچنین گفته است شرط زنده ماندن توافق برجام این است که غرب به تعهدات خود عمل کند وگرنه توافق فرو خواهد پاشید.

  برچسب ها :

  نظرات