آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 23 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 51486
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ فروردین, ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ظریف در گفتگو با اشپیگل: آمریکا مداخله بیجا نکند

  وزیر امور خارجه ایران خطاب به مقامات آمریکایی گفت واشینگتن نباید درباره اقدامات دوجانبه ایران و اروپا مداخله کند.

  آوای شمال/ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با پتر مولر، خبرنگار  نشریه اشپیگل در تهران اظهار داشت: به زبان انگلیسی ساده می گویم که آمریکا باید بدون اما و اگر امکان تجارت سالم با ایران را برای جامعه بین الملل فراهم کند.

  ظریف افزود: ما باید به مردم نشان دهیم که این توافقنامه ارزشش را داشته است (یا خیر). بنابراین اگر به دنبال پایداری آن هستیم باید سرمایه گذاری (خارجی) را تامین و تضمین کنیم. بدیهی است که مردم ایران هم می خواهند نتایج این توافقنامه را احساس کنند.

  پتر مولر در ادامه سوال کرد : اما موانعی همچنان وجود دارند که با گذشت تقریبا یک سال بعد از توافق تاریخی اتمی در تابستان گذشته به قوت خود باقی اند.

  این موانع به ویژه، بیشتر متوجه بانکهای بزرگ (خارجی) است که از بازگشتشان به تجارت با ایران تردید دارند. چون از جریمه های بالای دولت آمریکا در نگرانی و ترس به سر می برند و این اصلا مشکل کوچکی نیست. زیرا به این شیوه، انجام اغلب طرحهای بزرگ (در ایران) با کمبود سرمایه گذاران (خارجی) روبرو می شوند. نظر شما در این خصوص چیست؟ 

  ظریف پاسخ داد : آنچه ما از دولت آمریکا می خواهیم آن است که درخصوص کارهای شما (اروپایی ها با ایران) مداخله بیجا نکند. چون آمریکا باید حامی برنامه جامعه اقدام مشترک (برجام) باشد.
  آمریکا باید شفاف عمل کند و امکان تجارت سالم با ایران را بدون اما و اگر مهیا کند و این درخواست به زبان انگلیسی ساده و نه زبان پیچیده حقوقی مطرح شده است.

  اشپیگل در پایان نوشت: هم اکنون در اقتصاد ایران، نوعی فضای تازه و خوش بینی به آینده حاکم شده است و البته بی صبری و بی تابی که اعضای عضو اتحادیه اروپا در سرمایه گذاری در ایران شروع کرده اند و به آن شتاب داده اند.

   در این میان ایالتهای (مختلف) آلمان نیز با قدرت خود را درگیر تجارت با ایران کرده اند. درست همزمان با دیدار موگرینی، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در شنبه گذشته بود که اشتفان وایل، نخست وزیر ایالت نیدرزاکسن آلمان نیز به همراه هیاتی بزرگ به تهران آمد. در همان روز، اتحادیه اروپا با ایران در خصوص انجام طیف گسترده ای از طرحهای مشترک به توافق دست یافت.

  برچسب ها :

  نظرات