آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 51382
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۴
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد
 •   

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران:

  خودفراموشی فرهنگی مولود فراموشی ظرفیت ها است/ لزوم توجه جدی به توسعه فرهنگی

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت های فرهنگی کشور گفت: خودفراموشی فرهنگی مولود فراموشی ظرفیت ها است.

  آوای شمال/ احد جاودانی امروز در مراسم تجلیل از حافظان قرآن کریم مدارس علمیه امام صادق(ع) و الزهرا(س) محمودآباد به نقش طلاب و روحانیان در ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه اشاره کرد و گفت: طلاب باید به جامعه کمک کنند تا جامعه ما در مسیر قرآن قرار حرکت کند.

  وی افزود: دغدغه ای که در حوزه فرهنگ از رهبر معظم انقلاب نقل می‌شود ترجیح فرهنگ است و رخنه فرهنگی به مراتب خطرناک تر از رخنه سیاسی و اقتصادی است چرا که فرهنگ به راهکار و ریشه در زندگی برمی‌گردد.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به توسعه فرهنگی در جامعه اسلامی اظهار داشت: در رسیدن به توسعه، موتور محرکه آن فرهنگ است و اگر فرهنگ توسعه پیدا نکند، جامعه نه به توسعه اقتصادی می‌رسد و نه سیاسی، برخی جوامع امروز ما توانستند برای این مسأله راهکاری پیدا کنند و به همین خاطر دهه نود را به عنوان دهه توسعه فرهنگ قرار دادند.

  جاودانی با بیان این که جامعه امروز ما نیازمند شناخت بیشتری نسبت به سیره ائمه اطهار(ع) هستند، تصریح کرد: طلاب و روحانیان باید با شیوه های مناسب و اثربخش معارف اهل بیت(ع) را در جامعه به ویژه در میان نسل جوان ترویج و نهادینه کنند.

  وی آشنایی با زندگی ائمه اطهار(ع) و الگو قراردادن این راه و مکتب را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: آشنایی با زندگی امام جواد(ع) و نوع مبارزه ایشان می تواند بهترین الگو برای جوانان امروز ما باشد.

  این مسئول به نقش ابزار هنر برای ترویج معارف اسلامی در جامعه اشاره کرد و گفت: امروز یکی از بهترین ابزارها و وسایل گسترش معارف دینی و ارزشی در جامعه ابزار فرهنگ و هنر است که باید به شیوه ای هنرمندانه و اثربخش از آن بهره گرفته شود.

  جاودانی شبکه های ماهواره ای را بلای خانمان سوز برای جامعه اسلامی دانست و گفت: امروزه باید برای تبیین و معرفی ائمه معصومین(ع) و سیره شهدا از ظرفیت های هنری استفاده کرد.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان این که متأسفانه امروز برنامه های شبکه های ماهواره ای به معضل بزرگ فرهنگی در جامعه به ویژه در میان خانواده ها تبدیل شده است، افزود: بر اساس آمار های اعلام شده بیش از ۲۰ درصد از طلاق های امروز جامعه ما به خاطر همین برنامه های مخرب شبکه های ماهواره ای است.

  وی به درآمد کشور ترکیه از شبکه های ماهواره ای نیز اشاره کرد و افزود: این کشور درسال گذشته ۲۵۰ میلیون دلار درآمد و ۴۰۰ میلیون بیننده را به خود جذب کرد و همه این اتفاقات به دلیل خود فراموشی فرهنگی جامعه است.

  جاودانی به نقش دین و ارزش های اسلامی در رشد و تعالی انسان اشاره کرد و گفت: بر اساس پژوهش های صورت گرفته نشان داده شده که برگشت انسان‌ها به دین می تواند جامعه را از تهدیداتی که در آن قرار دارد نجات دهد و به سوی کمال سوق دهد.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در ادامه سخنان خود به دلایل ماندگاری حادثه کربلا اشاره کرد و گفت: روضه خوانی برای امام حسین(ع) و یاران ایشان یکی از مهم ترین دلایل ماندگاری آن حادثه عظیم است چرا که با هنر آمیخته می شود و این نشان می دهد که هنر می تواند ابزار ارزشمندی برای تبیین و نهادینه کردن معارف دینی در جامعه باشد.

  وی خودفراموشی فرهنگی را مولود فراموشی ظرفیت ها دانست و گفت: باید از ظرفیت های بومی خود استفاده کنیم و از وابستگی فرهنگی به دیگران پرهیز کنیم که این دغدغه بزرگ جامعه در حوزه فرهنگ است.

   

   

  برچسب ها :

  نظرات