آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 13 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 51358
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۹
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  اعتکاف، کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به قله قرب

  اعتکاف معبری است که با تمرین بندگی به دریای بی‌کران انس و الفت و مهربانی خدا متصل گشته و از مغفرت او بهرمند می‌شویم.

  آوای شمال/ انسان موجودی است که به سمت کمال حرکت می‌کند و مسیری را در بندگی برمی‌گزیند که به لقای پروردگارش برسد.
  یا ایها الانسان انک کادح ربک کدحا فملاقیه ( انشقاق – ۶) انسان برای ملافات با خدا باید به سمت او حرکت کند، نمی‌توان بدون عشق، محبت و تهذیب نفس با خدا ملاقات کرد.

   انسان تشنه بندگی است و معتکف لحظه‌های ناب بندگی و اطاعت از خدای منان را در مقدس‌ترین مکان بر روی زمین (مسجد) تجربه می‌کند و می‌خواهد به من عرفه نفسه، که اولین قدم عرفه ربه است، برساند.

   معتکفین، مهمان‌های خصوصی خدا هستند که قبل از ضیافت‌الله و شهر‌الرمضان، که ملک و ملکوت مهمان خدا می‌شوند، بر سر سفره عمومی پروردگار حضور می‌یابند.

   در دعوت عمومی، همه مهمان روضه رضوان الهی هستند اما معتکفین در کدامین سفره سحرگاهی خودشان برات این مهمانی خصوصی را گرفتند و قدم به خانه امن الهی گذاشته و زمزمه‌های عاشقانه استغفر الله ربی و اتوب الیه را سروده و به این دعوت‌نامه خصوصی لبیک گفتند؟

   خدای کریم خانه خود، بیت الله الحرام را در صحرایی خشک بنا کرد و برای حیات و رونق آن چشمه زمزم را قرار داد؛ معتکف نیز برای محرم شدن در کعبه دل و برای رونق صفحه جان خویش که به گناه و زرق و برق‌های مادی خشکیده، نیازمند چشمه زمزمی است که به آن طراوت ببخشد و این حیات و طراوت در تمرین بندگی سه روزه اعتکاف به وجود می‌آید تا به خویشتن بپردازیم و معایب را از وجودمان زدوده و به جان خود حیات الهی ببخشیم و در خانه خدا محرم و در چشمه‌های زمزم سحرگاهی، قلبمان را تطهیر کنیم.

   اعتکاف معبری است که با تمرین بندگی به دریای بی‌کران انس و الفت و مهربانی خدا متصل گشته و از مغفرت او بهرمند می‌شویم.

   معتکف در فصل گریستن و شستن خود از آلودگی گناه، به تطهیر صفحه وجود خود و نورانی ساختن دل و صفا بخشیدن به روح می‌پردازد؛ این زیباترین توصیف برای معتکفین است.

  برچسب ها :

  نظرات