آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ , Friday 19 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 51252
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۶
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > یادداشت مخاطبین
 •   

  یادداشت

  فرجام سومین شهردار محمودآباد چه می شود؟!

  سومین شهردار محمودآباد در حالی تا روزهای آینده کلید این شهر را در دست می گیرد که با مشکلات و البته توقعات فراوانی روبرو است.

  آوای شمال/ یکی از چالش های مورد توجه در نظام اداره شهر برقرار ساختن رابطه متوازن شورا و شهردار است، زیرا فقدان هماهنگی های لازم در عرصه های مدیریت شهری، چیزی جز اتلاف وقت، تهدیر اعتبارات و نارضایتی شهروندان را در پی ندارد.

  شاید اگر بخواهیم به دور از قیل و قال های این روزهای پس از انتخابات ، با نگاهی ژرف بدون تعصبات قومی و گروهی این مسأله را کنکاش کنیم، به سادگی می توان دریافت که این آزمون و خطا شاید نتیجه تأثیر تعلقات فردی، قومی و جناحی بدون در نظر داشتن استاندارد حاکم در انتخاب یک شهردار باشد زیرا تغییر این تعلقات به دلایل گوناگون، صندلی شهردار را هم متزلزل خواهد نمود.

  شاید به همین دلیل است که در فضای گفتمان شهری صحبت از فرجام سوم فراگیر شده است که به راستی فرجام انتخاب سومین شهردار در طی دو سال گذشته چه خواهد بود؟

  با این مقدمه می توان با تعریف مؤلفه های صحیح در انتخاب شهردار، هر فرد را با آن مؤلفه ها قیاس کرد و عیار هر گزینه را مورد سنجش قرار داد.

  اینک این مؤلفه ها چگونه تعریف می شود؟

  فرض کنید، کارگروهی از متخصصین در حوزه های مختلف و مورد نیاز شهری دور یک میز بنشینند و در رشته مورد تخصص خود، معیارهای مشخصی را تعریف کرده تا این معیارها، مؤلفه های عملی انتخاب یک شهردار قرار گیرد.

  با استفاده از این نتایج اعضا شورای شهر با دیده ای بازتر نسبت به انتخاب شهردار اقدام و سپس با در اختیار قرار دادن فرصت لازم برای فرد انتخاب شده، وی را در رسیدن به اهداف ترسیمی یاری رسانند.

  البته شاید سخت ترین بخش کار، تشکیل کارگروه تخصصی باشد، زیرا مصداق بارز آن را در عدم رسیدن به تصمیم مشترک در انتخابات مجلس دهم این شهرستان نظاره گر بودیم.

  نگارنده معتقد است رشد فزاینده نخبگان جوان در عرصه های متنوع در طول سالیان گذشته این شهر، آینده ای روشن را برای شهرستان ترسیم می کند، به شرط آنکه بزرگانی که سالها است در قالب های گوناگون به نوعی تصمیم ساز بوده، اجازه دهند تا این نخبگان به عنوان نماینده عموم مردم در سرنوشت آینده شهر اثر گذار باشند.

  اینک در این زمان باقی مانده، لازمه جبران فرصت های از دست رفته گذشته، کمک به موفقیت شهردار آینده در به سرانجام رساندن پروژه های عمرانی و دیگر برنامه های توسعه ای شهر است.

  مشکلات عدیده پیش رو از جمله بدهی های سنگین و فرصت اندک، بی شک تحقق این امر را دشوار می کند اما امیدواریم با همدلی و همزبانی در سایه اقدام و عمل مناسب، بتوان فرجام متفاوتی را نظاره گر باشیم .

  مصطفی بابایی

  برچسب ها :

  نظرات