آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , Tuesday 23 April 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 51158
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/ یکشنبه

  ۵خبر ویژه با طعم داخلی و خارجی

  بزک‌کنندگان آمریکا سخنان مهم سیف را سانسور کردند/وقتی عضو حزب منحله ساز ناکوک آمریکا را کوک می‌کند/3 سال با وعده گذشت اما مسکن اجتماعی کلید نخورد؟!/اعتماد: خواب آشفته یک دوره‌ای شدن دولت ممکن است تعبیر شود/روحانی 3 سال گذشته نتوانست امسال هم نمی‌تواند اقتصاد را تغییر دهد

  به گزارش آوای شمال،

  بزک‌کنندگان آمریکا سخنان مهم سیف را سانسور کردند
  خبرگزاری‌ها و سایت‌های شبه اصلاح‌طلب با سانسور سخنان مهم رئیس بانک مرکزی درباره بی‌اثر ماندن برجام کار خود را راحت کردند.

  سخنان مهم ولی‌الله سیف درباره اینکه اجرای برجام تقریباً هیچ اثری برای ایران نداشته در جریان مصاحبه با خبرگزاری بلومبرگ و نیز سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا عنوان شد اما رسانه‌های شبه اصلاح‌طلب یا متظاهر به حمایت از دولت در اقدامی قابل تأمل به سانسور این اظهارات پرداختند.

  این سانسور در حالی است که همین طیف در مقاطع مختلف اقدام به بزک بدعهدی‌ها و شیطنت‌های آمریکا پرداخته‌اند.

  سیف در مصاحبه با بلومبرگ می‌گوید: «برجام تاکنون تقریباً هیچ دستاورد اقتصادی برای تهران دربر نداشته است.»

  به نوشته پایگاه اینترنتی بلومبرگ، آقای سیف گفته ایران سه ماه بعد از اجرایی شدن برجام، توان دستیابی به ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی ضبط شده‌اش در خارج از کشور را نداشته و برای پرداخت صورت‌حساب‌هایش در مبادلات خارجی به دنبال راهی برای استفاده از دلار است.

  سیف، گفت «تقریباً هیچ چیز» از این توافق که در روز ۱۶ ژانویه اجرایی شد عاید ایران نشده است.

  وی همچنین در شورای روابط خارجی آمریکا تصریح کرد: توقع ما بعد از اجرایی شدن برجام این بود که ایران به اقتصاد جهانی وصل شود. متأسفانه فضای کنونی چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. ما از شرکای خود در مذاکرات و توافق می‌خواهیم که به تعهدات خود عمل کنند به طوری که ما نتایج ملموس برای ارائه به مردم خود در اختیار داشته باشیم. وی گفت: ایران هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده است.

  سیف همچنین گفته است شرط زنده ماندن توافق برجام این است که غرب به تعهدات خود عمل کند وگرنه توافق فرو خواهد پاشید.

  در همین حال وبسایت مشرق ضمن گزارشی این پرسش را مطرح کردکه پاسخ دولت به اعترافات تلخ رئیس بانک مرکزی چه خواهد بود؛ تکذیب یا توجیه؟! در روزهای پایانی سال گذشته بود که علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و یکی از اعضای بلندپایه تیم هسته‌ای دولت دهم در اظهاراتی بیان داشت که «طرف غربی در عمل به تعهدات خود تأخیر دارد.»

  همین موضوع با واکنش منفی دولت و شخص رئیس جمهور مواجه شد. روحانی درباره اظهارات صالحی در خصوص تأخیر در اجرای برجام به جایگاه وی در دولت اشاره کرد و گفت: «ایشان وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی نیست، وزیر خارجه هم الآن نیست، ایشان مسئول سازمان انرژی اتمی است.»

  مشرق با اشاره به برخی تأیید و تکذیب‌ها درباره برقراری یاعدم برقراری سوئیفت ادامه می‌دهد: اکنون موضوع عدم اجرایی شدن برجام توسط رئیس بانک مرکزی مورد انتقاد قرار گرفته است.

  سخنان سیف بیشتر یادآور سخنان صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی است که روحانی در واکنش به وی بیان داشت که او وزیر یا رئیس بانک مرکزی ایران نیست که چنین سخنانی ابراز می‌دارد. اینک اما به نظر می‌رسد آش آن‌قدر شور شده که رئیس بانک مرکزی نیز خود نسبت به عدم اقدام عملی طرف مقابل نسبت به تعهداتش اعتراض می‌کند و دستاوردهای اقتصادی برجام را تقریباً هیچ می‌خواند. با این اوصاف به نظر می‌رسد که دولت در اقدامی عملی و واقعی بایستی به جای پاسخگویی به منتقدین و افکار عمومی نسبت به عدم اجرای برجام توسط طرف غربی اقدام عملی کند و از ابزار دیپلماسی خود در این راه بهره ببرد؛ ابزاری که دولت یازدهم آن را کلید حل مشکلات کشور خوانده و خود را دولت دیپلماتیک لقب داده است.

  وقتی عضو حزب منحله ساز ناکوک آمریکا را کوک می‌کند
  یک روزنامه زنجیره‌ای ضمن تحریف خبر کارشکنی آمریکا علیه مبادلات دلاری ایران، خواستار اجرای برجام ۲ در منطقه شد.

  رئیس بانک مرکزی در مصاحبه با بلومبرگ در سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا به کارشکنی آمریکا در دسترسی به چرخه دلار در جهان اعتراض کرده و گفته بود تقریباً هیچ چیزی از اجرای برجام عاید ایران نشده و بدون دسترسی ایران به اقتصاد جهانی برجام فرو خواهد پاشید.

  اما روزنامه اعتماد با تحریف این واقعیت تیتر زد «تحریم دلار در یک قدمی حذف- دیدار تاریخی سیف و وزیر خزانه‌داری آمریکا»!

  این روزنامه همچنین مقاله‌ای را از الهه کولایی عضو حزب منحله مشارکت منتشر کرد که ضمن آن ادعا شده «ایران به دنبال تکرار برجام در منطقه باشد». کولایی اما توضیح نمی‌دهد که با توجه به امتیازهای نقد واگذار شده در برجام و وعده‌های نسیه‌ای که به تصریح رئیس بانک مرکزی عملی نشده، دعوت به تکرار برجام آیا چیزی جز صاف کردن جاده ناهموار آمریکایی‌ها در منطقه است»؟!

  برخی همکاران فراری روزنامه اجاره‌ای اعتماد هم اکنون با رسانه‌های ضدانقلاب از جمله بی‌بی‌سی همکاری می‌کنند، اعتماد تا مدت‌ها تحلیل‌های شبکه دولتی انگلیس را به اسم خود منتشر می‌کرد که پس از اعتراض ناظران رسانه‌ای مجبور به توقف این روند شد.

  ۳ سال با وعده گذشت اما مسکن اجتماعی کلید نخورد؟!
  یک مدیر ارشد وزارت راه به روال ۳ سال گذشته می‌گوید: مسکن اجتماعی به زودی کلید می‌خورد.

  مسئولان وزارت راه و شهر‌سازی از سال ۹۲ هر چند ماه یکبار وعده آغاز اجرای مسکن اجتماعی را می‌دهند و همزمان به پروژه مسکن مهر که موجب صاحب‌خانه شدن ۲/۵ میلیون خانواده‌ در دولت قبل شد ناسزا می‌گویند. اما با این همه خبری از اجرای مسکن اجتماعی نیست.

  مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن اجتماعی در همین دوره از دولت شروع می‌شود و اقداماتی در بحث تأمین زمین و تأمین مالی پروژه برداشته شده است، گفت: دخالت مستقیم دولت به بخش مسکن اشتباه است و در بلندمدت به اقتصاد کشور آسیب وارد می‌کند.

  به گزارش ایلنا، علی چگنی اظهار داشت: وظیفه دولت در بخش مسکن وظیفه حاکمیتی است، اما دولت سازنده مسکن نیست و دولتی هم که متولی ساخت و ساز در هر حوزه‌ای شود، سیاست اشتباهی را در پیش گرفته است. وی با تأکید بر اینکه دولت نباید رقیب بخش خصوصی باشد، ادامه داد: دولت باید فضای مناسب اقتصادی و کسب و کار را فراهم آورد تا بخش خصوصی و بنگاه‌ها از این فضا برای تولید و عرضه استفاده کنند.

  وی البته توضیح نداده که دولت پس از ۳ سال چه کاری برای بهبود فضای کسب و کار کرده چرا که رکود اقتصادی امروز به مراتب شدیدتر از سال گذشته است.

  مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با اشاره به مشکلات طرح مسکن مهر اظهار داشت: دولت گذشته تا حدی ورود مستقیم به بازار مسکن داشت و معمولاً این دست از اقدامات در بلندمدت به حوزه‌های اقتصاد و سیاست‌گذاری‌ها آسیب وارد می‌کند.

  وی درباره سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن گفت: دولت سیاستگذاری‌های مختلفی در حوزه مسکن درحال اقدام دارد که سیاست‌های حمایت از تولید، عرضه و تقاضا و به ویژه توانمندسازی شامل این سیاست‌ها می‌شود. البته درحال حاضر مشکل جدی در بخش عرضه مسکن نداریم. چگنی افزود: حوزه‌ای که دولت باید در آن دخالت داشته باشد تأمین مسکن کم‌درآمدهاست، اما باز هم نوع دخالت‌ها متفاوت است. نباید تمام بار تأمین مسکن این قشر روی دولت گذاشته شود.

  مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به ورود دولت به طرح مسکن اجتماعی گفت: اقداماتی هم برای پروژه مسکن اجتماعی انجام شده و تفاهمنامه‌هایی هم با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی منعقد کرده‌ایم. گام‌هایی هم در حوزه تأمین زمین و واحدهای نیمه‌کاره و تأمین مالی برداشته شده است.

  اعتماد: خواب آشفته یک دوره‌ای شدن دولت ممکن است تعبیر شود
  در حالی که برخی دولتمردان سال ۹۵ را سال گشایش و رونق اقتصادی می‌خواندند، روزنامه اعتماد نوشت امسال سال سخت روحانی خواهد بود که تا یک سال دیگر باید نامزد انتخابات شود.

  سال سخت نامیدن سال ۹۵ در حالی است که مقامات دولتی از جمله جهانگیری و روحانی اواخر پارسال گفتند سال ۹۴ سال سختی بود اما سال جدید سال رونق و گشایش و چرخش اقتصادی و تحقق رشد ۵ درصدی و جذب سرمایه‌گذاری و… خواهد بود. اکنون روزنامه اعتماد می‌نویسد: دولت از هر زاویه‌ای که بنگریم سال سختی در پیش دارد. کشور در فضای پسابرجام به سرمی‌برد. رقبا، منتقدین و مخالفین به بالابردن سطح انتظار مردم می‌پردازند. از سویی جامعه نیز در انتظار هویدا شدن آثار اقتصادی ملموس از رفع تحریم‌هاست.

  این روزنامه می‌افزاید: سال سخت دولت در حالی آغاز شده که روحانی باید کمی بیش از ۱۳ ماه دیگر در برابر کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری حاضر شود و تلاش کند خواب آشفته یک دوره‌ای شدن دولتش تعبیر نشود.

  اعتماد از قول یدالله طاهرنژاد عضو مرکزیت کارگزاران نوشت: دولت روحانی با چالش‌های زیادی به خصوص در حوزه اقتصادی در سال ۹۵ روبه‌رو خواهد بود.

  انتظار می‌رفت و می‌رود که شرایط اقتصادی کشور در فضای پسابرجام به سرعت رو به بهبود رود، به گونه‌ای که این بهبود در روند زندگی مردم به صورت ملموس خود را نشان دهد. اگرچه امروز گشایشی جدی در فضای تعاملات بین‌المللی کشور ایجاد شده است، لیکن اثرعینی و عملی این تعاملات در بهبود فضای کسب و کار به صورت ملموس نمایان نشده است.

  طاهرنژاد می‌گوید: آنچه در شرایط کنونی چالش جدی فراروی دولت قرار می‌دهد، رکود اقتصادی است و دولت باید به هر طریقی که میسر است، از رکود خارج شده و از این وضعیت فاصله بگیرد. دولت با رکود طولانی ولو با کنترل شدید تورم نمی‌تواند رضایت مردم را تأمین کند.

  در شرایط رونق ولو با پذیرش اندکی رشد تورم فرصت‌های شغلی مناسب در اختیار جوانان جویای کار قرار خواهد گرفت.

  روحانی ۳ سال گذشته نتوانست امسال هم نمی‌تواند اقتصاد را تغییر دهد
  صادق زیباکلام از روحانی خواست چون در دوره ریاست او هیچ اتفاق اقتصادی مهمی رخ نداده و رخ نخواهد داد بنابراین پس از ۳ سال همچنان دولت قبل را مقصر جلوه دهد!

  وی در مصاحبه با روزنامه آرمان با اظهار نگرانی نسبت به سرنوشت روحانی در انتخابات گفت: روحانی یک سربالایی دارد. یکی از گردنه‌ها و تنگناها و سربالایی‌هایی که رقابت را برای روحانی سخت و دشوار می‌کند، به اقتصاد بازمی‌گردد. بنابراین احتمال اینکه ایشان طی ۶ ماه آینده یا یک سال آینده (در سال ۹۵) بتواند تغییر و تحول جدی در اقتصاد به وجود آورد اندک است و تصور می‌رود وضعیت اقتصادی یک سال آینده هم کم و بیش مانند وضعیت سه سال گذشته باشد و هیچ علتی وجود ندارد که طی یک سال آینده روحانی بتواند یک تغییر و تحول اساسی در اقتصاد به وجود بیاورد.

  وی پس از اعتراف به ناکارآمدی ۳ ساله دولت در عرصه اقتصاد و پاشنه آشیل معرفی کردن این عرصه خواستار فرافکنی شده و می‌گوید: آقای روحانی چاره‌ای ندارند جز اینکه در برنامه‌‌های مختلفی که با مردم ارتباط برقرار می‌کند به جای اینکه وعده‌‌های امیدوارانه بدهد و مکررا اعلام کند وضعیت اقتصادی کشور با شیب ملایم در حال بهبود است و امیدوار هستیم تا پایان سال ۹۲ نرخ تورم تک رقمی شود و در حال حاضر در برخی از اقلام و کالاها نیز تورم تک رقمی شده است،‌ این وعده را به مردم بدهد که نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۵ به بالای ۵ درصد برسد، به جای این‌گونه سخنان واقعیت‌های تلخ اقتصاد را بازگو و اعلام کند چه شد که در کشور حدود هشت میلیون تن بیکار شده و امروز عامل اصلی رکود در اقتصاد ایران چیست و چه مسائلی سبب شد که انبارهای کارخانه‌ها پر از کالا باشد ولی خریداری برای آن وجود نداشته باشد. علت رکود بازار مسکن چیست و چرا بیش از صد شغل را هم با خود گرفتار رکود کرده است.

  وی می‌افزاید: روحانی باید واقعیت‌های اقتصاد ایران را به مردم بگوید و در برنامه تلویزیونی اعلام کند مادامی که اقتصاد دولتی باشد داروی شفابخشی برای آن وجود ندارد.

  زیباکلام برای چندمین‌بار تصریح کرد عارف مناسب ریاست مجلس نیست و کارآمدی ندارد.

  آنچه در سخنان زیباکلام مغفول مانده این پرسش است که اگر روحانی ظرف ۴ سال نتوانست کمترین کارآمدی اقتصادی نشان دهد و «یک سال آینده وضعیت اقتصادی مانند ۳ سال گذشته خواهد بود» پس مردم چرا باید دوره دولت را برای ۴ سال دیگر تمدید کنند؟!

  برچسب ها :

  نظرات