وجود ۳۰۰ واحد راکد و نیمه‎راکد کشاورزی در مازندران

چاپ

آوای شمال/ دلاور حیدرپور صبح امروز در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‎گذاری مازندران، اظهار کرد: تعهد ایجاد اشتغال سازمان جهاد کشاورزی این استان در سال گذشته، ۴ هزار و ۵۰۰ شغل بوده که بر اساس آخرین آمار، تاکنون به ۴ هزار و ۴۴۵ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال منابع در سال ۹۴ در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفته است، افزود: این منابع به صورت ۱۰۰ درصدی جذب شده و نسبت به سال ۹۳ حدود ۸۰ درصد افزایش داشت.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران درباره برنامه‎های سال ۹۵ این سازمان، گفت: ۳۰۰ واحد راکد و نیمه‌راکد بخش کشاورزی در مازندران داریم که نیاز به ۹۰ میلیارد تومان اعتبار دارد، در صورت اختصاص منابع مالی، ظرفیت‌های خوبی را در سال‎جاری متصور هستیم که به بخش تولید کمک می‎کنند.

این مسئول با بیان اینکه احداث باغ به‎تنهایی برای بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: از محل منابع سال ۹۴، یک‎هزار هکتار باغ احداث شده و ۴۰۰ هکتار دیگر نیز در حال احداث است که به‎طور میانگین در هر هکتار ۱٫۲ شغل ایجاد می‎شود.

وی ادامه داد: در سال‌جاری در نظر داریم که ۳ هزار هکتار باغ و ۵۰۰ هکتار گلخانه به‎ صورت ۱۰۰ درصدی ایجاد شود که در بخش گلخانه به‎ازای هر هکتار، ۱۲ شغل پیش‎بینی می‌شود.

حیدرپور بیان کرد: احداث پایانه صادراتی محصولات کشور نیز از دیگر موارد مهم در ایجاد اشتغال است که در غرب مازندران در حال احداث بوده و در مرکز مازندران نیز امیدواریم که پروژه در دست احداث، در نیمه‌دوم امسال به بهره‎برداری برسد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: برای سال‎جاری ۵ هزار و ۵۰۰ شغل را پیش‎بینی کردیم که در بخش‎های مختلف کشاورزی است و به‎طور نمونه یک‌هزار و ۶۶۰ مورد در بخش گیاهی و ۶۸۰ شغل در بخش صنایع مرتبط با کشاورزی است.

وی در پایان اظهار کرد: یکی از ظرفیت‎های مهم بخش کشاورزی مازندران نیز پرورش انواع ماهیان است که با توجه به ظرفیت‎های مناسب در دریا و آب شیرین، پیش‎بینی می‎شود افزایش قابل توجهی را در سال‌جاری داشته باشیم.